Zničenie priehrady Kachovka je najhoršia ekologická katastrofa v Európe od Černobyľu, pátrajú po nezvestných

Vojna na Ukrajine, Kachovka, Cherson
Ulice Chersonu sú pod vodou. Foto: SITA/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že zničenie Kachovskej priehrady zanechalo „státisíce ľudí bez normálneho prístupu k pitnej vode“. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vo vyhlásení zverejnenom na komunikačnej platforme Telegram Zelenskyj uviedol, že pred ruskou inváziou na Ukrajinu boli oba brehy rieky Dnipro domovom „najmenej 100-tisíc ľudí“, no od vypuknutia vojny tento počet klesol na „desaťtisíce“. Zničenie priehrady teraz podľa neho viedlo k ďalším evakuáciám z Ruskom okupovanej časti Chersonskej oblasti.

Sedem ľudí je nezvestných

Šéf vojenskej administratívy Chersonskej oblasti Oleksandr Prokudin povedal, že v celej Chersonskej oblasti bolo evakuovaných viac ako 1 400 ľudí a na západnom brehu rieky bolo zaplavených viac ako 1 800 domov.

Rusmi dosadený zástupca v okupovanej časti Chersonskej oblasti tvrdil, že v súčasnosti je nezvestných sedem ľudí, zatiaľ čo ukrajinskí vojaci tvrdia, že boli svedkami, ako ruských vojakov zmietla záplavová voda. Podľa ukrajinského ministerstva obrany zomrelo v utorok po zničení priehrady 300 zvierat v zoo.

Najhoršia katastrofa od Černobyľu

Ako upozornil web Politico, námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Andrij Melnyk označil zničenie Kachovskej priehrady za„najhoršiu ekologickú katastrofu v Európe“ od havárie v Černobyľskej jadrovej elektrárni v roku 1986. Rozsah vplyvov je obrovský – od premiestňovania ľudí po utopenie zvierat a znečistenie životného prostredia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Oleksandr ProkudinVolodymyr Zelenskyj