Obama plní sľuby, americkí boháči budú platiť vyššie dane

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obama
Americký prezident Barack Obama Foto: SITA, AP
Peniaze
Foto: altrapoint.com

WASHINGTON 2. januára (WEBNOVINY) – Americký Kongres v utorok schválil zvýšenie daní, ktoré sa bude týkať iba najbohatších domácností. Informovala o tom agentúra Reuters.

Zákonodarcovia urobili tento neobvyklý krok preto, aby zabránili prepadu krajiny do hlbokej finančnej krízy a recesie. Splnili tým tiež predvolebný sľub prezidenta Obamu zvýšiť dane pre najviac zarábajúcich. Legislatívu už predtým na výnimočnej novoročnej schôdzi schválil Senát, horná komora amerického parlamentu.

Zákonodarcovia spolu niekoľko týždňov tvrdo bojovali v snahe nájsť cestu, ako zabrániť plošnému zvýšeniu daní a rozpočtovým škrtom v celkovej hodnote 600 mld. USD, prezývaným „fiškálny útes“.

USA technicky cez „útes“ už prepadli, keďže jeho opatrenia vstúpili do platnosti o polnoci 1. januára, plán schválený v utorok sa však bude antidatovať, doplnila agentúra Reuters.

Dane sa podľa najnovšieho rozhodnutia zvýšia iba pre jednotlivcov, ktorí zarábajú viac ako 400-tisíc USD ročne a rodiny s ročným príjmom nad 450-tisíc, čo je približne 1 % populácie.

Mnohí Republikáni so zvýšením daní nesúhlasili a požadovali tvrdšie rozpočtové škrty. Zdá sa však, že si uvedomili, ako by prepad cez „fiškálny útes“ poškodil americkú ekonomiku, keď sa v stredu do práce vrátia finančné trhy a federálne úrady.

Prieskumov verejnej mienky tiež ukazovali, že ak by sa dohoda nepodarila a prišlo by k zvýšeniu daní celoplošne, Američania by z toho vinili najmä Republikánov.

Záchrana pred útesom zvýši deficit USA o 4 bilióny USD

Plán na odvrátenie prepadu cez „fiškálny útes“, ktorý schválila dolná komora amerického parlamentu, zvýši federálny deficit v najbližšom desaťročí o 4 bil. amerických dolárov (USD). Informoval o tom vo svojej analýze Úrad pre rozpočet (CBO), ktorý pracuje pri americkom Kongrese.

Senátom schválený plán predlžuje platnosť daňových úľav z čias administratívy Georgea Busha ml. spred desiatich rokov, a to pre všetkých jednotlivcov zarábajúcich ročne menej ako 400 tis. USD a páry, ktoré ročne zarobia menej ako 450 tis. USD. To je však 99 % všetkých Američanov.

V písomnej analýze CBO Senátom schválený plán porovnáva s prepadom cez „fiškálny útes“, ako aj so zachovaním stavu z roku 2012. Ak by krajina spadla cez fiškálny útes, ktorý si žiada zrušenie daňových výhod a úspory v celkovej hodnote 600 mld. USD, deficit USA by sa v roku 2013 zmenšil o viac ako polovicu, z 1,1 bil. na 640 mld. USD.

Súčasný plán na odvrátenie dopadov „útesu“ na obyvateľov podľa CBO znižuje americké rozpočtové príjmy v roku 2013 o 280 mld. USD a výdavky dvíha o 50 mld., čoho dôsledkom bude celkový deficit vo výške približne 971 mld. USD. Ak by sa zachoval stav z roka 2012, deficit v súčasnom roku by skončil na úrovni 1,04 bil. USD. Senátormi schválený plán tak minimálne v prvých rokoch neprináša výrazné zníženie deficitu, tvrdí CBO.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať