Nemecký kancelár Scholz sa naďalej zdráha dodaniu rakiet dlhého doletu Taurus Ukrajine, obáva sa rizika priameho zapojenia krajiny do vojny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
German Chancellor Olaf Scholz speaks on Thursday's death of Britain's Queen Elizabeth II, at the Chancellor's Office in Berlin, Friday, Sept. 9, 2022. Queen Elizabeth II, Britain's longest-reigning monarch and a rock of stability across much of a turbulent century, died Thursday Sept. 8, 2022 at the age of 96 after 70 years on the throne
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: Bernd von Jutrczenka/dpa via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok povedal, že sa naďalej zdráha poslať na Ukrajinu rakety dlhého doletu Taurus. Poukázal pritom na riziko, že sa Nemecko priamo zapojí do vojny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Nemecko je v súčasnosti po Spojených štátoch druhým najväčším dodávateľom vojenskej pomoci Ukrajine a v tomto roku svoju podporu ďalej zintenzívňuje.

Scholz sa však na niekoľko mesiacov zastavil pri ukrajinskej túžbe po raketách Taurus, ktoré majú dosah až 500 kilometrov a teoreticky by sa dali použiť proti cieľom ďaleko na ruskom území. Scholz definitívne nepovedal, že rakety Taurus nebudú doručené na Ukrajinu, ale ponúkol zatiaľ najjasnejšie vysvetlenie svojej váhavosti.

Kancelár dlhodobo zdôrazňuje svoje odhodlanie pomôcť Ukrajine bez eskalácie vojny a zatiahnutia Nemecka a Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) do nej. Scholz v pondelok povedal, že „v žiadnom bode a na žiadnom mieste nesmieme byť spojení s cieľmi, ktoré tento systém (Taurus) zasiahne“, a preto to nie je ďalšia možnosť v programe, informovala agentúra DPA. Británia a Francúzsko pritom už dávnejšie oznámili, že posielajú na Ukrajinu rakety dlhého doletu Storm Shadow a Scalp.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Olaf Scholz
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy