NATO: Tallinban találkoznak a külügyminiszterek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NATO
Foto: SITA/AP

TALLIN április 22. (WEBNOVINY/AFP) – Hillary Clinton amerikai külügyminiszter csütörtökön érkezett meg az észt fővárosba, ahol az Északatlanti Szövetség tagállamainak külügyminiszteri találkozóját tartják. Tallini megbeszéléseik fő témája a NATO feladata az atomfegyverkezés elleni védelemben, valamint annak módja, miként szerezzenek új instruktorokat az afgán hadsereg számára.

Az Egyesült Államok „hatékonyabb és jobban irányított szövetséget szeretne látni“, amely tagállamainak száma hirtelen 28-ra emelkedett, közölte az újságírókkal az amerikai külügyminisztérium Hillary Clintont Tallinba elkísérő küldöttségének egyik tagja. A magát megnevezni nem akaró küldöttségi tag elmondta, hogy a külügyminiszter munkavacsora közben tárgyalja meg kollégáival az atomfegyverek számának korlátozására vonatkozó kérdéseket, valamint a nem stratégiai atomfegyverek használatát a NATO tagállamaiban. Közelebbi tájékoztatással azonban nem szolgált.

Németország, Belgium és néhány további tagállam valószínűleg azt fogják követelni az Egyesült Államoktól, hogy szabaduljon meg taktikai atomfegyvereitől. Washington azonban ezt elutasítja, amíg nem korlátozza arzenálját Oroszország is. A hivatalos számokat nem hozzák nyilvánosságra, de úgy tudni, hogy a NATO öt tagállamában – Belgiumban, Németországban, Olaszországban, Hollandiában és Törökországban – mintegy 240 amerikai atomfegyver található.

A miniszterek minden bizonnyal tárgyalnak arról is, hogy felvegyék-e Montenegrót a tagsági akciótervbe (MAP), amelyet a NATO-ba való belépés előszobájának tartanak. Ezen kívül a megtárgyalandó témák egyike annak módja lesz, miként szerezzenek új instruktorokat az afgán fegyveres erők és a rendőrség számára. Amint azt Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár még a találkozó előtt elárulta, legalább 450 új instruktorra lenne szükség. „Az ország védelmének bebiztosításához arra van szükség, hogy az afgán erők végezzék a dolgukat, ami azt jelenti, hogy instruktorokra van szükségünk“ – jelentette ki újságírók előtt Brüsszelben. „450 instruktorra lenne szükség. Ez viszonylag kis létszám, de a jelentőségük óriási“, tette hozzá.

Afganisztánban jelenleg 40-nél is több ország 90 ezer katonája törekszik az ország stabilitására és a demokrácia kiépítésére.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anders Fogh Rasmussen