Poľnohospodári si budú môcť od štátu požičať, poslanci posunuli zákon o podpore pôdohospodárstva do druhého čítania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, poľnohospodárstvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Poľnohospodári a obhospodarovatelia lesa si budú môcť zobrať od štátu výhodnú pôžičku. Poslanci schválili, že v druhom čítaní prerokujú zákon o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka.

Navýšenie zamestnancov PPA

Vďaka nemu poľnohospodári a lesníci budú mať na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory možnosť využiť pomoc od ministerstva financií vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Návratnú finančnú výpomoc bude poskytovať Slovenská záručná a rozvojová banka z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

O novele zákona rokujú poslanci v skrátenom legislatívnom konaní. Ministerstvo pôdohospodárstva plánuje poľnohospodárom pomôcť aj navýšením počtu zamestnancov v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) o 70 ľudí.

Miliónové výdavky

Chce tak zefektívniť proces vyhodnocovania žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku (NFP), kontroly verejného obstarávania, zmenového konania a administrácie žiadostí o platbu.

Vzhľadom na veľký počet nevyhodnotených žiadostí o poskytnutie NFP a očakávaný prísun žiadostí o platbu, žiadostí o zmenu a očakávaný prísun podkladov k verejnému obstarávaniu, je potrebné posilniť zamestnancov PPA,“ konštatovalo ministerstvo pôdohospodárstva. Navýšenie počtu zamestnancov v PPA by malo stáť v tomto roku 1,5 milióna eur a v budúcom roku takmer 3 milióny eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúraSlovenská záručná a rozvojová banka