Reformy ochrany prírody plánuje Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) financovať aj z eurofondov. Pre agentúru SITA to uviedol Michal Cákoci z odboru komunikácie MŽP SR. Envirorezort tak reagoval na piatkové vyjadrenie iniciatívy My sme les. Tá pre agentúru SITA uviedla, že komplexná reforma ochrany prírody je pri rozpočte plánu obnovy len ťažko uskutočniteľná.
Na opatrenia súvisiace s adaptáciou na zmenu klímy vyčlenilo Ministerstvo financií SR (MF SR) 150 miliónov eur. Podľa iniciatívy My sme les však takáto suma môže reálne pokryť iba zlomok nákladov potrebných na komplexné reformy ochrany prírody.
Súhlasia s názorom aktivistov
„Len náklady na zonáciu národných parkov sú odhadované na 374 miliónov eur. Ak chceme navrhované reformy skutočne realizovať, musí byť ich financovanie násobne vyššie,“ uviedol pre agentúru SITA Karol Kaliský z iniciatívy My sme les.
Počet myšiarok ušatých sa môže meniť, zvyknú sa zdržiavať v blízkosti ľudských obydlí
Envirorezort s názorom environmentálnych aktivistov súhlasí. Vysvetlil, že reformy, ktoré v oblasti ochrany prírody plánuje uskutočniť, začne financovať z prostriedkov vyčlenených v pláne obnovy. Zavŕšenie reforiem chce pokryť eurofondami.
Ochrana ekosystémov
„MŽP SR počíta s aktívnym využitím európskych peňazí z pripravovaného Operačného programu Slovensko, v rámci nového programového obdobia. Výška finančnej pomoci je v súčasnosti predmetom rokovania s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR,“ uviedol pre agentúru SITA Cákoci.
Slovensko chce znížiť emisie oxidu uhličitého v priemysle, ministerstvo použije peniaze z plánu obnovy
Dodal, že v pláne obnovy sa MŽP SR prioritne zameria na podporu opatrení, ktoré zlepšia ochranu ekosystémov, pretože sú kľúčové na zmiernenie dopadov zmeny klímy. Podstatnú časť v tomto procese zohráva majetkové vyrovnanie so súkromnými vlastníkmi lesov v chránených územiach.