Chovatelia rýb organizujú petíciu za zachovanie ambulantného predaja živých kaprov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kapor
Foto: ilustračné, SITA/Nina Bednáriková
Tento článok pre vás načítala AI.

Petíciu za zachovanie tradičného spôsobu predaja živých rýb môžu podpísať zákazníci, ktorí si pred Vianocami prichádzajú kúpiť kapra alebo inú rybu k slovenským producentom. Združenie chovateľov rýb na Slovensku petíciou reaguje na postup obchodných reťazcov, ktoré im neumožnili predaj živých rýb pred svojimi prevádzkami.

K reťazcom sa pridalo napríklad aj mesto Žilina, ktoré zakázalo predaj živých kaprov na svojich pozemkoch.

Predaj v súlade s legislatívou

„Predaj živých rýb neobmedzuje žiadny zákon, ani žiadna vyhláška, ale je tu snaha určitých aktivistov, aby sa zrušil tento predaj,“ povedal František Porkert z Agrofarmy Budmerice. Ambulantný predaj pred obchodnými reťazcami podľa neho prebiehal v súlade s platnou legislatívou.

Agrofarma, ktorá patrí medzi najväčších chovateľov rýb na Slovensku, predáva kaprov aj iné druhy rýb na svojich rybích farmách v Trnave, v obci Keť pri Leviciach, aj v kamenných predajniach v Nitre a Bratislave. Všade tam môžu ľudia podpísať aj petíciu. O svoje tradičné miesta pred jedným z reťazcov však Agrofarma v tomto roku prišla.

„Zásadne nesúhlasíme s činnosťami vyvíjanými aktivistami, ktorých výsledkom sú zákazy a obmedzenia pri predaji živých rýb v našich mestách a na predajných miestach. Ryby sú tradičnou potravinou Vianoc, žiadame, aby táto tradícia zostala zachovaná aj pre budúce generácie,“ uvádza Združenie chovateľov rýb na Slovensku v petícii. Toto profesijné združenie zastrešuje približne 50 chovateľov, ktorí produkujú viac ako 95 percent všetkých rýb na Slovensku.

Barbarská a krutá praktika

Aktivity proti predaju živých rýb organizovala organizácia Humánny pokrok, podľa ktorej je to barbarská a krutá praktika. Chovateľov rýb sa zastal aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD), ktorý minulý týždeň kritizoval obchodné reťazce za to, že zakázali predaj živých rýb pred ich prevádzkami.

Zdôraznil, že neexistuje žiadna európska legislatíva, ktorá by predaj živých rýb pred obchodnými reťazcami zakazovala. Okrem toho upozornil na to, že na Slovensku je veľmi nízka spotreba rýb.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Takáč
Firmy a inštitúcie Humánny pokrokMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSMER-SD