Ochranári pri čistení lokality s výskytom raka červeného, objavili aj ďalšie invázne druhy rýb (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rak červený
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Štátni ochranári čistili lokalitu s výskytom invázneho raka červeného. Ide o druhý výskyt tohto nepôvodného druhu na Slovensku.

Informovala o tom Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR s tým, že výskyt raka červeného bol potvrdený na lokalite Lohót pri meste Kolárovo v okrese Komárno, a to na umelo vytvorenom kanáli vedľa cestnej komunikácie.

Proces rýchlej eradikácie

Ako ŠOP SR spresnila, tento druh raka je prenášačom račieho moru, a slovenské pôvodné druhy rakov voči nemu nie sú imúnne, čo spôsobuje ich masívny úhyn. Štátni ochranári preto spustili na lokalite proces rýchlej eradikácie.

Výskyt nepôvodného raka červeného bol ŠOP SR nahlásený Slovenským národným múzeom, ktoré monitorovala okolité termálne vrty. Zoologička Správy Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy Barbora Kaľavská spresnila, že ide tak o druhý potvrdený výskyt tohto druhu na území Slovenska.

„Po eradikácii v kompetenčnom území Správy Národného parku Veľká Fatra sme na základe poverenia Okresného úradu spustili rýchlu eradikáciu tohto invázneho raka aj tu pri Kolárove. Vzhľadom na veľmi podobné podmienky výskytu vo vodnom kanáli termálneho prameňa, sme zvolili obdobný postup. Vodu z kanála sme odčerpali a raky sme na približne 150 m úseku manuálne vyzbierali,“ informovala Kaľavská.

Ďalšie invázne druhy

Ochrancovia spolu s dobrovoľníkmi vyzbierali s použitím odchytových sieťok a manuálne takmer tritisíc jedincov, pričom najväčší dosiahol dĺžku tela desať centimetrov.

„Nakoľko nebolo možné odchytiť všetky raky, vo vodnom kanáli budú umiestnené odchytové koše a bude zabezpečený následný monitoring lokality spojený s odchytom zvyšných jedincov,“ doplnila ŠOP SR.

Rak červený
Výskyt raka červeného bol potvrdený na lokalite Lohót pri meste Kolárovo v okrese Komárno, a to na umelo vytvorenom kanáli vedľa cestnej komunikácie. Foto: FB, www.facebook.com

Ako ochranári ďalej informovali, v lokalite našli aj ďalší invázny druh ryby, ktorý je na zozname inváznych druhov vzbudzujúcich obavy, a to slnečnica pestrá a tiež mnohé ďalšie druhy akváriových rýb ako napríklad živorodka pestrá, mečúň mexický či plata škvrnitá.

Prenesené na bezpečnú lokalitu

ŠOP SR informovala, že nájdené chránené druhy obojživelníkov boli odchytené a bezpečne prenesené na vhodnú vzdialenejšiu lokalitu. Príčinou výskytu je podľa štátnych ochranárov úmyselné vypustenie akvaristami, medzi ktorými je táto lokalita dobre známa už viac ako desaťročie.

Rak červený bol do Európy introdukovaný zo sladkovodných biotopov severného Mexika, juhu a juhovýchodu USA. Známy je najmä z akváriových chovov. ŠOP SR v tejto súvislosti preto vyzýva verejnosť, aby do voľnej prírody nevypúšťala nepôvodné invázne druhy. Ich vypustením porušujú zákon a súčasne sú ohrozené pôvodné druhy a ekosystémy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSNM Slovenské národné múzeumŠOP Štátna ochrana prírodySpráva CHKO Ponitrie a Dunajské luhy