Americkej spoločnosti Intuitive Machines sa vo štvrtok podarilo pristáť na Mesiaci s jej lunárnym modulom Odysseus. Je to prvé americké pristátie na obežnici Zeme za viac ako 50 rokov. Intuitive Machines sa zároveň stala prvou súkromnou spoločnosťou, ktorej sa podarilo pristátie na Mesiaci, s čím dosiaľ uspelo len päť štátov.
Lunárny modul vysielal po pristátí slabý signál, no napriek nedokonalej komunikácii bola spoločnosť schopná potvrdiť, že pristál vzpriamene. Ďalšie podrobnosti, ako napríklad či lander pristál v zamýšľanom cieli pri južnom póle Mesiaca, však Intuitive Machines neposkytla.
Sonda Voyager 1 má problémy s komunikáciou. Náprava najvzdialenejšej ľudskej sondy od Zeme môže trvať týždne
Intuitive Machines je súčasťou programu podporovaného americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA), ktorého cieľom je naštartovať lunárnu ekonomiku. Spoločnosť od NASA dostala 118 miliónov dolárov na to, aby postavila a letela s Odysseom, čo je súčasťou úsilia úradu o komercializáciu lunárnych letov pred plánovaným návratom astronautov na Mesiac o niekoľko rokov.
Modul vyslali na Mesiac minulý týždeň. Stroj, ktorý je vysoký 4,3 metra, nesie šesť experimentov pre NASA. Je poháňaný solárnou energiou a mal by fungovať týždeň, než sa začne dlhá lunárna noc.