Trenčianski poslanci schválili zmeny územného plánu, ten ráta aj s úpravami cesty I/61

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mestský úrad v Trenčíne
Foto: SITA/Tomáš Somr

Trenčianska samospráva sa aj naďalej bude snažiť upokojiť dopravu v centre mesta zmenou trasovania cesty I/61.

Jej presun bližšie k železničnej trati bol zahrnutý do zmien a doplnkov územného plánu, ktoré na stredajšom rokovaní mestského zastupiteľstva schválili trenčianski poslanci. Za predložený návrh sa vyslovilo 18 z 22 prítomných členov zastupiteľstva.

Podľa vedúcej útvaru územného plánovania mestského úradu Adriany Mlynčekovej bolo cieľom zmien premietnuť do územného plánu reguláciu územia centra mesta na základe urbanistickej štúdie a vytvoriť predpoklady pre jeho rozvoj.

„Predmetom riešenia je tiež úprava spôsobu dopravnej obsluhy, návrh úpravy prieťahu cesty I/61, prechádzajúcej v súčasnosti po Hasičskej a Bratislavskej ulici a po ulici Generála M. R. Štefánika. Cieľom je ďalej zafixovať ťažiskové dopravné koridory, výškové, priestorové a funkčné regulatívy, a stanoviť tak základný rámec pre rozvoj územia, ako aj pre prípadné vypracovanie územného plánu zóny,“ uviedla Mlynčeková.

Vznikne i priestor na výstavbu budov

Posunutím cesty I/61 bližšie k železničnej trati vznikne na brehu Váhu priestor na výstavbu bytov i verejných budov.

„Zmena územného plánu je vyvrcholením desaťročnej práce v projekte Trenčín SiTY. Je to vážny míľnik s vplyvom na centrum mesta a dopravnú infraštruktúru. Chystajú sa finančné zdroje na najbližšie programovacie obdobie čerpania eurofondov a k tomu treba mať schválený územný plán,“ poznamenal hlavný architekt mesta Martin Beďatš.

Kritici uprednostňujú juhovýchodný obchvat

Kritici zmien z radov poslancov pri dopravnom riešení uprednostňujú juhovýchodný obchvat Trenčína, o ktorom sa hovorí už niekoľko desiatok rokov.

„Juhovýchodný obchvat má slabú efektivitu a navyše prechádza ochranným pásmom muničných skladov. Jeho trasu budeme musieť pri najbližšej zmene územného plánu upraviť, čo ešte zvýši náročnosť stavby,“ upozornil Beďatš.

Preložku cesty I/61 odsúhlasil aj minister

Preložku cesty I/61 odsúhlasil v polovici vlaňajšieho roka pri návšteve Trenčína aj minister dopravy Andrej Doležal.

Trenčianska radnica očakáva, že zmena jej trasovania odľahčí viaceré ulice vrátane ulice Generála M. R. Štefánika, ktorú bude možné upraviť na mestský bulvár s prevahou verejnej a cyklistickej dopravy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Doležal