Letisko Poprad-Tatry dostane od štátu 1,2 milióna eur, cieľom pomoci je zachovanie prevádzky

Letisko Poprad Tatry

Štát poskytne zo svojich finančných aktív 1,2 milióna eur v prospech Ministerstva dopravy SR na zvýšenie základného imania letiskovej spoločnosti Letisko Poprad-Tatry, a. s. Vláda to schválila na rokovaní v pondelok s tým, že finančné prostriedky v uvedenej výške uvoľní Ministerstvo financií SR do 20. januára. Cieľom tohto opatrenia je zachovať prevádzku letiska pod Tatrami.

Štátna pomoc

Rezort dopravy plánuje poskytnúť v súlade s pravidlami štátnej pomoci a minimálnej pomoci verejné prostriedky formou navýšenia základného imania spoločnosti Letisko Poprad – Tatry na preklenutie dočasného nedostatku likvidity spôsobeného faktormi, ktoré nevie ovplyvniť pre následky aktuálnej situácie na Ukrajine a energetickej krízy.

Vzhľadom na situáciu na Ukrajine a prijaté reštriktívne opatrenia Európskej únie k Ruskej federácii, ako aj uzatvorenie vzdušného priestoru Ukrajiny pre civilné lety, až na určité výnimky pre lety na alebo z Letiska Užhorod, nastal pokles prevádzkových výkonov Letiska Poprad – Tatry najmä vo vzťahu k počtu vybavených obchodných cestujúcich.

Pravidelná obchodná doprava

„Z pohľadu pravidelnej obchodnej leteckej dopravy došlo k zníženiu frekvencií letov v prípade pravidelného leteckého spojenia Poprad-Tatry – Londýn Luton a k zrušeniu pravidelných leteckých spojení Poprad-Tatry – Riga, Poprad-Tatry – Kyjev,“ uviedlo ministerstvo dopravy.

„Uvedené skutočnosti, ako sú energetická kríza či aktuálna situácia na Ukrajine, majú veľký vplyv na hospodársky výsledok za rok 2022 – letisková spoločnosť Letisko Poprad – Tatry očakáva záporný hospodársky výsledok,“ dodal rezort.

Štát v zastúpení Ministerstvom dopravy SR je akcionárom Letiska Poprad – Tatry s majetkovou účasťou 97,61 %. Ďalšími akcionármi letiskovej spoločnosti sú mesto Poprad s podielom 1,67 % a mesto Vysoké Tatry s podielom 0,72 %. Základné imanie letiskovej spoločnosti je v súčasnosti takmer 20 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Letisko Poprad-TatryMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMF Ministerstvo financií SR