Štát sa zbavil svojich menšinových podielov v SAD Zvolen a eurobuse, získal asi 11 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAD Zvolen, autobus
Foto: ilustračné, SITA/Peter Rusko

Spoločnosť MH Manažment, a. s., podpísala zmluvy o predaji svojich menšinových podielov v dvoch spoločnostiach autobusovej dopravy – eurobus, a. s., Košice a SAD Zvolen, a. s.

Od budúceho týždňa ich budú vlastniť doterajší väčšinoví vlastníci, a to Tempus – Trans, s.r.o., Košice a Bystrická dopravná spoločnosť, a. s., Banská Bystrica.

Štát nemal žiadne extra výhody

MH Manažment v piatok informoval, že z predaja minoritných podielov v oboch autobusových spoločnostiach získal približne 11 miliónov eur.

Tempus – Trans odkúpil zvyšný 39,50-percentný podiel v eurobuse a Bystrická dopravná spoločnosť odkúpila podiel 37,84 % v SAD Zvolen.

„Možnosti MH Manažmentu ovplyvňovať strategické a prevádzkové rozhodnutia spoločností boli značne obmedzené. Zároveň štátu z vlastníctva obchodných podielov nevyplývali ani výhody v podobe signifikantných dividend,“ povedala generálna riaditeľka MH Manažment Marianna Ondrová.

„Vzhľadom na tieto dôvody, v súlade s dlhodobou stratégiou postupného útlmu činnosti spoločnosti MH Manažment považujeme rozhodnutie odpredať menšinové podiely štátu v SAD za dobré a výsledok verejnej súťaže, vrátane sumy, ktorú sa podarilo predajom získať, za úspešný,“ dodala Ondrová.

Kupovať mohol hocikto

Predaj prebiehal formou dvojkolovej verejnej súťaže, kombináciou ponukového konania a následnej elektronickej aukcie.

Účasť v súťaži nebola podmienená žiadnymi obmedzeniami, mohla sa jej zúčastniť každá fyzická alebo právnická osoba a to aj zo zahraničia. Jediným hodnotiacim kritériom bola najvyššia ponúknutá cena za prevádzaný podiel.

Ako poznamenal MH Manažment, na férový priebeh súťaže dohliadala hodnotiaca komisia, ktorá pozostávala zo zástupcov ministerstiev dopravy, financií, hospodárstva, zástupcov Odborového zväzu Kovo a Výskumného ústavu dopravného. Mimovládne organizácie zastupovala nadácia Zastavme korupciu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marianna Ondrová
Firmy a inštitúcie Bystrická dopravná spoločnosťEurobusMH manažmentSAD ZvolenTempus - Trans