Cena dokončenej opravy mosta na D2 vzrástla, predražila sa takmer o polovicu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Oprava mosta, Lamač

Pôvodná zmluvná cena za komplexnú opravu diaľničného mosta na bratislavskom úseku D2 nad železničnou traťou v Lamači sa zvýšila na viac ako 2 milióny eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Náklady tak z pôvodnej sumy zhruba 1,4 milióna eur vzrástli o 652-tisíc eur bez dane, alebo o 47 %.

Navýšená cena dokončenej opravy

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) druhým dodatkom k zmluve so stavebnou spoločnosťou Strabag, s.r.o., zhotoviteľom stavby, navýšila cenu už dokončenej opravy mosta takmer o 604-tisíc eur.

Ako vyplýva z informácií v centrálnom registri zmlúv, dôvodom úpravy boli naviac a nové práce, nevyhnutné na riadne dokončenie a odovzdanie stavby s preukázateľným vplyvom na ňu v súlade so zmluvou.

Doplňujúce práce

Podľa uvedeného dodatku práce naviac mali objem 338,5-tisíca eur a rozšírenie vozovky za mostom stálo približne 265,5-tisíca eur bez DPH. Diaľničiari už skôr zvýšili cenu opravy mosta o 48-tisíc eur pre iné doplňujúce práce.

Bolo potrebné dopracovať dokumentáciu pre realizáciu stavby na prekládku káblov, zmeniť ochranu káblov informačného systému diaľnice a káble verejného osvetlenia. Navyše, pôvodný odvodňovací žľab nahradili štrbinovým žľabom.

Spomínaný zhotoviteľ zrealizoval opravu polstoročného a veľmi vyťaženého diaľničného mosta v oboch jazdných pásoch v uplynulých dvoch rokoch v letných mesiacoch. Počas vlaňajšieho leta opravil ľavý jazdný pás mosta Lamač v smere z Bratislavy do Malaciek, motoristi začali využívať most bez obmedzení od začiatku septembra. NDS zadala zákazku firme Strabag na základe zmluvy účinnej od februára 2021.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Národná diaľničná spoločnosť (NDS)Strabag