Online: Minister Richter prežil aj druhé odvolávanie, SNS sa zdržala hlasovania (aktualizované)

Ján Richter
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter zostáva po hlasovaní vo funkcii počas rokovania 20. schôdze Národnej rady SR na programe s poslaneckým návrhom na vyslovenie nedôvery členovi vlády SR Jánovi Richterovi, poverenému riadením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR . Bratislava, 7. september 2017. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 7. septembra,  22:25

BRATISLAVA 7. septembra (WebNoviny.sk) – Minister práce, sociálnych vecí a rodiny za Smer-SD Ján Richter prežil aj druhé odvolávanie v parlamente. Poslanci za SNS sa zdržali hlasovania. Za odvolanie ministra hlasovalo 61 poslancov. Potrebných bolo 76 hlasov. Prítomných poslancov bolo 139. Proti odvolaniu Richtera hlasovalo 65 poslancov a trinásti sa zdržali.

Za odvolanie hlasovali prítomní opoziční poslanci za SaS, OĽaNO-NOVA, Sme rodina, nezaradení okolo Miroslava Beblavého. Proti odvolaniu boli poslanci Smeru-SD, Mosta-Híd, nezaradení poslanci Peter Marček a Rastislav Holúbek. Poslanci za Slovenskú národnú stranu sa hlasovania zdržali.

Odvolávanie Richtera iniciovali už po druhýkrát opozičné strany Sloboda a Solidarita (SaS), hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina. Poslanci vyzbierali viac ako 30 podpisov opozičných poslancov potrebných na zvolanie schôdze, na ktorej chceli ministra odvolať za kauzu Čistý deň, ako aj za ďalšie zlyhania v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnych služieb.

Ako zdôraznila predsedníčka poslaneckého klubu za SaS Natália Blahová, poslanci sú presvedčení, že Richter je nekompetentný minister, ktorý permanentne a systematicky poškodzoval najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva a ak zostane vo funkcii, ohrozenie bude pretrvávať.

Online: Odvolávanie ministra J. Richtera

  • sme ukončili o 22:25, ďakujeme za pozornosť

22:20 – Opozícia má podľa Natálie Blahovej (SaS) vyzbierané hlasy aj na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolávanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka pre kauzu Bašternák. Ako uviedla, opozícia má nové informácie, ktoré chcú na schôdzi predniesť. „Podpisy na zvolanie schôdze už máme, je len otázka, kedy žiadosť podáme. Je to otázka niekoľkých dní,“ uzavrela.

22:10 – Podľa lídra hnutia Sme rodina Borisa Kollára sme svedkom komédie pod taktovkou Roberta Fica a Andreja Danka.

21:52 – Podľa Eriky Jurinovej z OĽaNO Slovenská národná strana podviedla svojich voličov, keď sa pri hlasovaní zdržala. „Ján Richter ako minister popieral a dlhé mesiace neriešil hrozivú situáciu detí v zariadení Čistý deň. Nezaslúži si preto byť naďalej ministrom. No hlasovanie poslancov SNS a celú aktivitu strany SNS vnímame len ako snahu o zakrytie ich 600-miliónového eurofondového škandálu na ministerstve školstva a neschopnosti toto ministerstvo vôbec riadiť. Tak, ako kedysi Ján Slota pri podobných škandáloch, aj Andrej Danko poslušne ustúpil Robertovi Ficovi. SNS dokázala, že je to tá istá strana ako za čias Jána Slotu a pravdepodobne rovnako ako Slotová SNS aj skončí,“ uviedla Jurinová s tým, že v tejto vládnej kríze neišlo o nejaké hodnoty, iba o vybavovanie si účtov v koalícii.

Podľa Jurinovej koaličná kríza vyvolaná Andrejom Dankom trvá už viac ako mesiac a doteraz nikto nevie, o čo mu vlastne ide, keďže dôvody a požiadavky mení každý druhý deň. „Koalícia, zdá sa, ešte nejaký čas vydrží, miliardy eur z eurofondov a štátnych zákaziek sú silné lepidlo. Ďalší škandál ale určite na seba nenechá dlho čakať, ministerstvo obrany s ministrom nominovaným SNS pripravuje obrovské nákupy zbraní, a myslím si, že opäť pôjde o drzo predražené zákazky,“ uviedla. Spálená zem po tejto vládnej koalícii podľa nej nezostane, pretože na Slovensku máme dosť šikovných ľudí, ktorí tvrdo pracujú a neschopnosť vlády tak vyvažujú.

21:45 – Minister Richter pohorel na plnej čiare. Po neúspešnom pokuse opozície vysloviť mu nedôveru to povedala na tlačovej besede predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová s tým, že ak by mu poslanci mali v hlasovaní vyjadriť dôveru nezískal by potrebných 76 hlasov ani od svojej vládnej koalície. „Problémy v rezorte pod vedením Jána Richtera eskalujú a očakávame ďalšie zlyhania s fatálnymi následkami,“ uviedla. Podľa nej žiadny poslanec vládnej koalície, ktorý podržal Richtera, nemá v sebe svedomie ani morálku.

21:33 – Pri hlasovaní o vyslovení nedôvery ministrovi Richterovi sa stalo to, čo sa očakávalo, teda že Slovenská národná strana (SNS) cúvla. Pre agentúru SITA to uviedol politický analytik Ján Baránek s tým, že teraz vyvstáva otázka, či za to niečo dostanú. „Otázka je, o čom skutočne bol ten spor,“ povedal s tým, že výsledok sa dá vnímať ako víťazstvo premiéra.

Zákulisné tvrdenia, že v prípade Richterovho zotrvania nebudú poslanci SNS hlasovať za ním predložené zákony, označil Baránek za naivné. „Bolo by to vnášanie nesystémových prvkov. Stačí pritom, keď zákon predloží niekto íný, napríklad minister financií,“ skonštatoval. Podľa Baránka sa však SNS v tomto prípade ukazuje stále viac ako nevypočitateľná pre koalíciu. „Môže to poznačiť vládnutie koalície,“ dodal.

NR SR: Návrh vyslovenia nedôvery Jánovi Richterovi
Výsledok hlasovania o vyslovení nedôvery ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Jánovi Richterovi. Bratislava, 7. september 2017. Foto: SITA/Diana Černáková

20:38 – Minister Richter zostáva vo funkcii. Po piatich hodinách rozpravy mu poslanci NR SR nedôveru nevyslovili, pokus opozičných strán tak bol neúspešný.

Za odvolanie ministra Richtera hlasovalo 61 poslancov. Potrebných bolo 76 hlasov. Prítomných poslancov bolo 139. Proti odvolaniu Richtera hlasovalo 65 poslancov a trinásti sa zdržali. Za odvolanie hlasovali prítomní opoziční poslanci za SaS, OĽaNO-NOVA, Sme rodina, nezaradení okolo Miroslava Beblavého.

Proti odvolaniu boli poslanci Smeru-SD, Mosta-Híd, nezaradení poslanci Peter Marček a Rastislav Holúbek. Poslanci za Slovenskú národnú stranu sa hlasovania zdržali.

20:12 – Rozpravu k návrhu na odvolanie ministra Richtera krátko po ôsmej hodine večer poslanci skončili. Predsedajúci Béla Bugár následne vyhlásil prestávku do 20:30, keď by sa malo o odvolaní Richtera hlasovať.

V rozprave dominovali opoziční poslanci. Renáta Kaščáková (SaS) upozornila na to, že ľudia, ktorí opatrujú starších príbuzných, sú sami už starší. Minister Richter podľa nej dlhodobo nerieši starostlivosť o seniorov a podmienky v niektorých zariadeniach sociálnej starostlivosti sú katastrofálne.

Minister a vláda sú podľa nej zodpovední za to, že systém sociálnej starostlivosti je prehnitý na všetkých úrovniach. „Nič vo vašom rezorte nefunguje a vy sa na to iba pozeráte,“ povedala Kaščáková Richterovi, ktorý však v sále nebol.

19:55 – Po približne piatich mesiacoch vystúpil v rokovacej sále parlamentu líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Ako povedal, dnes „sa ukáže, ako vážne to SNS mysleli s tým, čo mali napísané na predvolebných bilbordoch, a to slová – hrdo, odborne a slušne“.„Dnes sa ukáže, či hrdosť nekončí pri válove plnom eurofondov,“ povedal.

19:38 – Poslanec SaS Martin Klus spochybnil dobré výsledky ministra Richtera, ktoré prezentoval premiér. Ako Klus pripomenul, pokles nezamestnanosti a rast životnej úrovne sa týka len niektorých regiónov. V niektorých okresoch je však nezamestnanosť dlhodobo dvojciferná a ľudia žiaden rast životnej úrovne necítia.

19:23 – Rozprava písomne prihlásených poslancov sa skončila, ešte však vystúpia ďalší štyria poslanci, ktorí sa do rozpravy prihlásili ústne.

19:17 – Podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová (SaS) v rozprave k odvolávaniu ministra Richtera (Smer-SD) vyhlásila, že dostala utajenú kriminálnu informáciu z NAKA, ktorá hovorí o podozreniach z korupcie predsedu Národnej rady a SNS Andreja Danka.

„Ide o informáciu od zdroja, ktorý polícia vyhodnotila najvyšším stupňom dôveryhodnosti – A1. Podľa kriminálnej informácie by mal byť predseda parlamentu Andrej Danko zapletený do korupčného škandálu v súvislosti s eurofondmi pod ministerstvom školstva,“ povedala Nicholsonová. Informácia je z 19. augusta 2016. Na svojom webe o tom informuje Denník N.

19:08 – Poslanci za koaličnú Slovenskú národnú stranu (SNS) budú hlasovať o vyslovení dôvery ministrovi Richterovi jednotne. Po dlhom rokovaní poslaneckého klubu národniarov za prítomnosti premiéra Roberta Fica (Smer-SD) to na brífingu vyhlásil podpredseda strany Jaroslav Paška. Podľa informácií agentúry SITA sa všetci poslanci SNS zdržia hlasovania.

„Predseda vlády si vypočul výhrady SNS k práci ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Predseda vlády prisľúbil súčinnosť ministerstva a ministra pri odstraňovaní vytýkaných nedostatkov. SNS sa nebude vkladať do politických súbojov opozície voči strane Smer-SD. Výhrady SNS voči rezortu stále pretrvávajú, ale očakávame, že budú skoro odstránené,“ povedal s tým, že poslanci poslaneckého klubu SNS budú v závere mimoriadnej schôdze hlasovať jednotne.

Opozícia bez hlasov koaličnej SNS Richtera neodvolá, nemá totiž dostatočný počet hlasov, a to 76. Odvolávanie Richtera pre kauzu Čistý deň iniciovali už po druhýkrát strana Sloboda a Solidarita (SaS), hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina.

SNS ešte v stredu žiadala premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby ministra práce, sociálnych vecí a rodiny vymenil. Premiér si však za Richterom stojí a považuje ho za najlepšieho ministra s dobrými výsledkami.

17:59 – Opoziční poslanci hnutia Sme rodina sú presvedčení, že tak dôležitý rezort, akým je ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny potrebuje výmenu. Vo svojom vystúpení to povedala poslankyňa Petra Krištúfková s tým, že rezort potrebuje ministra, ktorý bude zodpovedne a s citlivosťou riešiť sociálne problémy, ktoré na Slovensku pretrvávajú a nebude ich zakrývať číslami o dobrých hospodárskych výsledkoch. „Pretože tu na Slovensku je veľmi veľa ľudí a rodín, ktorých ohrozuje chudoba,“ povedala.

17:35 – Minister Richter by odvolaný mal byť, teda lepšie povedané mal by odstúpiť, no nebude odvolaný ani neodstúpi. Povedala to vo svojom vystúpení počas mimoriadnej schôdze k odvolávaniu Richtera poslankyňa za hnutie OĽaNO-NOVA Veronika Remišová.

17:15 – V rokovacej sále je okrem opozície len pár koaličných poslancov. Z rokovacej sály po svojom vystúpení odišiel aj minister Richter.

16:58 – Minister Richter sa cíti ako obeť opozície a jej neschopnosti viesť vecný súboj s vládou. Ako povedal v rozprave, opozícia je stále frustrovaná z povolebného obdobia. „Teraz cíti iracionálnu šancu, že koaličné strany napodobnia deštrukčné správanie SaS z roku 2011. Táto schôdza je prejav neschopnosti opozície viesť vecný súboj s politikou vlády. Očakávam, že budem terčov útokov,“ povedal.

Podľa neho parlament nerokuje o reálnom probléme a opozícia nepredkladá realistické riešenia. Zdôraznil, že koalícia diskutuje o opatreniach na zlepšenie života ľudí, ale opozícia je stále pod vplyvom neúspechu z parlamentných volieb. „Návrh na odvolanie obsahuje bezobsažné informácie,“ konštatoval.

Richter tvrdí, že sa ocitol medzi dvoma mlynskými kameňmi, keď opozícia žiada zavrieť zariadenie Čistý deň a jeho klienti ho žiadajú, aby akreditáciu zariadeniu ponechal. „Stal som sa nevyberaným terčom útokov. Vylievate vedrá špiny na mňa ako na ministra a človeka,“ uviedol s tým, že opozícia používa najprimitívnejšie obvinenia, že si do resocializačného zariadenia chodil užívať. „Vyčítate mi nekompetentnosť, ale nekompetentne by ministerstvo postupovalo, keby sa riadilo vášňami, nie dôkazmi,“ zdôraznil.

15:49 – O slovo požiadal minister Richter a po jeho vystúpení podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar pre technické problémy vyhlásil 10-minútovú prestávku, ktorá potrvá do 16:41.

15:46Poslanci Smeru-SD po vystúpení premiéra Fica z rokovacej sály odišli. Na mimoriadnej schôdzi sa nezúčastnia až do záverečného hlasovania.

15:37Po vystúpení poslankyne Blahovej vystúpil premiér Fico. Ministra Richtera označil za najlepšieho ministra a vyzval poslancov za Smer-SD, aby sa nezúčastnili na rozprave. Uviedol tiež, že schôdza je absolútne účelová a opozícia ju zneužíva na politické ciele.

15:32Návrh na odvolanie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny predniesla Natália Blahová z opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS).

15:15 – Poslanci schválili, že budú rokovať aj po 19:00, až kým sa neskončí rozprava a pristúpia k samotnému hlasovaniu.

15:11 – Mimoriadnu schôdzu za prítomnosti 120 zákonodarcov, premiéra Roberta Fica a ministrov otvoril podpredseda parlamentu Béla Bugár.

14:43 – Poslanecký klub Slovenskej národnej strany (SNS) ešte nezaujal konečné stanovisko k mimoriadnej schôdzi o vyslovení nedôvery ministrovi práce Jánovi Richterovi.

Ako novinárom povedal predseda klubu Tibor Bernaťák, rokovanie bude pokračovať po parlamentnej Hodine otázok aj po otvorení mimoriadnej schôdze. Na poslaneckom klube bol prítomný aj premiér a oznámil, že toto hlasovanie je zároveň hlasovaním o páde vlády. Toto je pre nás veľmi dôležitá otázka,“ uviedol. Bernaťák následne spresnil, že premiér neplánuje hlasovanie spojiť s hlasovaním o dôvere vláde. „Ale v prípade, že bude odvolaný pán minister Richter, vláda padne,“ zdôraznil Bernaťák.

Ako dodal, poslanci SNS sa na schôdzi aj rozprave, zúčastnia. A zrejme budú o osude Richtera aj hlasovať. Podľa informácií agentúry SITA však národniari trvajú na tom, aby Fico Richtera odvolal. Ak aj Richter vo štvrtok nepadne, poslanci za SNS zvažujú, že nebudú hlasovať v parlamente za návrhy, ktoré bude predkladať Richter. Na pokračovaní zasadnutia klubu by sa opätovne mal zúčastniť aj premiér Fico.

13:24 – Premiér Robert Fico a ani predseda Mosta-Híd Béla Bugár nevidia dôvod na odvolanie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera.

Ako povedal vo štvrtok novinárom Bugár, podľa neho Richter odvolaný nebude. „Klub SNS ešte rokuje. Počkáme na výsledok rokovania SNS a podľa toho, ako sa dohodnú, sa buď ešte stretneme, alebo pôjdeme na schôdzu,“ povedal. Podľa neho ešte nie je zrejmé, či mimoriadna schôdza pôjde bez prerušenia alebo sa dohodnú, jej rokovanie prerušia a v piatok sa bude pokračovať.

Podľa Bugára ak koalícia vyrieši súčasné problémy, dá sa fungovať ďalej. „Zodpovednosť každého koaličného partnera je veľká,“ zdôraznil s tým, že on predčasné voľby nepotrebuje.

13:01 – Poslanecký klub SNS o postoji k odvolávaniu Richtera rokuje, ešte v stredu boli poslanci SNS rozhodnutí, že sa na schôdzi nezúčastnia.

12:43Poslanci Smeru sa zrejme nezúčastnia na rozprave k odvolávaniu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera. Na úvod schôdze na obranu Richtera má podľa informácií agentúry SITA vystúpiť premiér Robert Fico. Po jeho prejave majú poslanci Smeru opustiť rokovaciu sálu a vrátiť sa majú do nej až na hlasovanie.

Odvolávanie Richtera pre kauzu Čistý deň iniciovali už po druhýkrát opozičné strany Sloboda a Solidarita (SaS), hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina.

Ako zdôraznila predsedníčka poslaneckého klubu za SaS Natália Blahová, poslanci sú presvedčení, že Richter je nekompetentný minister, ktorý permanentne a systematicky poškodzoval najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva a ak zostane vo funkcii, ohrozenie bude pretrvávať.


 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAndrej HrnčiarBéla BugárIgor MatovičJán RichterJán SlotaJaroslav PaškaLucia NicholsonováNatália BlahováPeter MarčekRobert FicoTibor Bernaťák
Firmy a inštitúcie Most-HídMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SDSNS Slovenská národná strana