- aktualizované 14. januára 10:43
Mimoriadnu schôdzu k zahraničnopolitickej orientácii Slovenska sa v utorok otvoriť nepodarilo, pri prvom pokuse sa prezentovalo 66 poslancov a pri druhom o pol hodinu neskôr ich bolo o jedného menej.
Predsedovia troch opozičných strán žiadajú prezidenta otvoreným listom o stretnutie ohľadom zahraničnej politiky Slovenska
Kvórum potrebné na dosiahnutie uznášaniaschopnosti parlamentu je nadpolovičná väčšina, čiže 76 zákonodarcov.
Obrat v európskej a zahraničnej politike Fica – útek zo samoizolácie ku krajnej pravici? - KOMENTÁR
Predsedajúci schôdze, podpredseda parlamentu poverený jeho vedením Peter Žiga, stanovil tretí pokus o otvorenie schôdze na stredu 15. januára o 10:00.
Schôdzu iniciovali opozičné strany Progresívne Slovensko, SaS a KDH. V predloženom uznesení navrhujú, aby Národná rada SR potvrdila, že základným životným priestorom Slovenskej republiky sú Európska únia a NATO, a tieto partnerstvá predstavujú základ našej bezpečnosti, ekonomického rastu a demokratických hodnôt. Potvrdiť má tiež dobré susedské vzťahy a podporovať spravodlivý mier pre Ukrajinu.
„Slovensko musí byť spoľahlivým spojencom, ktorý je dôveryhodný a predvídateľný. Posilňujeme tak našu bezpečnosť a zlepšujeme medzinárodnú reputáciu. Iba ako dôveryhodný partner dokážeme účinne presadzovať naše národné záujmy,“ píše sa v návrhu. Uznesením chce opozícia vyzvať vládu, aby tieto základné hodnoty a záväzky v zahraničnej politike presadzovala a obhajovala.
Zároveň žiada, aby Národná rada SR vyhlásila, že kroky politikov vedúce k medzinárodnej izolácii Slovenskej republiky narúšaniu dobrých vzťahov so susedmi a zhoršovaniu pozície Slovenska v rámci Európskej únie výrazne poškodzujú záujmy jej obyvateľov.
Potrebu prijatia uznesenia k zahraničnopolitickej orientácii Slovenska zdôvodnili krokmi vlády. Opoziční poslanci zároveň požiadali o to, aby sa na mimoriadnej schôdzi osobne zúčastnili predseda vlády Robert Fico (Smer-SD), ako aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD).