Matovičove vyjadrenia sú za čiarou a zvyšujú napätie, zhodujú sa odborníci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Štát do zahraničia predá alebo daruje 160-tisíc dávok ruskej vakcíny Sputnik V. Foto: SITA/Marek Lukáč

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa v stredu odmlčal na sociálnej sieti Facebook. Nebolo by na tom nič zaujímavé, keby tam doteraz každý deň nezverejňoval hneď niekoľko príspevkov. Využíva ju, aby oznámil zásadné zmeny v krajine, komentoval koaličných či zahraničných partnerov či zverejňoval fotky z interných rokovaní.

Jeho odmlka prišla po slovnej prestrelke s Radom Baťom, poradcom ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO), ktorý v minulosti radil aj expremiérke Ivete Radičovej či prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Baťo je tiež manželom riaditeľky Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzany Baťovej.

Predchádzal tomu premiérov status, v ktorom sa ospravedlnil štátnej tajomníčke ministerstva zdravotníctva Jane Ježíkovej za Baťove slová, aby „zaliezla, odkiaľ vyliezla“, keď komentovala jeho príspevok o skladovaní Sputnika V.

Matovič k tomu pridal komentár, že verí, že Baťov postoj k Sputniku V sa neprejaví na postoji ŠÚKL, ktorý ruskú vakcínu momentálne posudzuje. Následne zverejnil aj súkromnú SMS správu, ktorú mu poslal a v ktorej mu nadáva.

Aké budú dôsledky

Celá vec sa skončila tým, že Baťo zverejnil premiérove telefónne číslo a v stredu na neho tiež podal trestné oznámenie pre podozrenie z „porušenia dôvernosti ústneho prejavu“. Či a aký to bude mať dopad na jeho manželku zostáva nateraz otvorené.

Pre kontext treba povedať, že v utorok sa Zuzana Baťová verejne ospravedlnila Christe Wirthumer-Hoche z Európskej liekovej agentúry za premiérove slová, aby začali pracovať 24 hodín 7 dní v týždni a „neschvaľovali nové vakcíny tri mesiace, ale tri týždne“. Až potom premiér kritizoval jej manžela.

Webnovinám Baťová povedala, že štátny ústav pod jej vedením bude naďalej pokračovať v zabehnutej odbornej práci. Zároveň dodala, že akékoľvek politické tlaky v snahe ovplyvniť hodnotenie neregistrovanej vakcíny Sputnik V, o ktoré boli požiadaní ministerstvom zdravotníctva, považujú za neprijateľné.

„Musím tiež žiaľ povedať, že zo strany určitej časti verejnosti ja i ďalší zamestnanci ŠÚKL-u čelíme v spojitosti s vakcínou Sputnik V stupňujúcim sa osobným útokom a nenávistným e-mailom. Chceme však všetkých ubezpečiť, že ŠÚKL koná na základe dôkazov a zamestnanci ŠÚKL-u pod mojím vedením budú naďalej smerovať svoj čas a expertízu do nezávislého hodnotenia liekov,“ dodala.

Politici na sociálnych sieťach

Podľa odborníka z Katedry komunikácie Gabriela Tótha premiér dlhodobo komunikuje veľmi neformálne, či už s médiami alebo na sociálnych sieťach. „Táto komunikácia zapadá do jeho komunikačného štýlu. Napriek tomu si však myslím, že konkrétne tieto príspevky boli za čiarou toho, ako má človek vo funkcii premiéra komunikovať,“ komentoval pre Webnoviny.sk.

Politológ Pavol Baboš zase upozorňuje na to, že takéto premiérove slovné prestrelky zvyšujú napätie v spoločnosti. Podobne ako verejne komunikované spory politikov, aké predviedli Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). „Politici by sa mali práve na sociálnych sieťach vyhnúť podnecovaniu negatívnych emócií. To nie je ich úloha,“ upozorňuje.

Takýto štýl komunikácie jedného z najvyšších ústavných činiteľov, môže mať dlhodobý následok – stratu vážnosti úradu premiéra a hlavne dôvery verejnosti. Ako totiž vysvetľuje Tóth, premiér reprezentuje celú vládu a istým spôsobom aj štát a jeho inštitúcie, preto má strata dôvery v jeho úrad vážne dopady pre celé fungovanie spoločnosti.

Neochota a nedôvera ľudí

Napríklad v súčasnej situácii pandémie podľa neho môže prispievať k menšej ochote dodržiavať potrebné opatrenia. Súhlasí s ním aj sociologička Zuzana Kusá zo Slovenskej akadémie vied. Podľa nej takéto správanie politikov len konzervuje dlhodobú nedôveru ľudí k politickej sfére.

„V tejto chvíli musíme veriť v pravidlá a v tých, ktorí ich vydávajú, aby sme ich rešpektovali a verili v ich pozitívne účinky,“ zdôrazňuje Kusá. Dodáva, že takéto správanie premiéra zvyšuje tendenciu ľudí starať sa len o seba samých.

Otázkou teda je, či by politici nemali aj komunikáciu na sociálnych sieťach zveriť radšej do rúk odborníkov. Podľa Baboša by mal takýto krok pozitíva. Politici by totiž neboli vystavení pokušeniu všetko hneď komentovať a na všetko reagovať.

Naopak Tóth si myslí, že to nie je vždy nutné. „Ak politik dodržiava určité hranice, môže si dovoliť byť na sociálnych sieťach aj trochu osobnejší a prispievať menej formálnym obsahom, prispieva to k jeho autentickosti,“ zdôvodnil.

Zároveň však dopĺňa, že v takých dôležitých pozíciách, ako je predseda vlády, by sa však mal minimálne s odborníkmi poradiť a vyvarovať sa zlyhaní, aké predviedol Igor Matovič.

Ak je politik vo volenej funkcii, mala by jeho komunikácia spĺňať aj náležitosti úradu, ktorý zastupuje. Teda vyvarovať sa zbytočným osobným útok a vyjadreniam, ktoré môžu spôsobiť diplomatický škandál. Jednoducho, politik by sa mal vyjadrovať tak, aby úrad, ktorý zastupuje, nestrácal vážnosť a dôveru,“ povedal.

Boris Kollár, Igor Matovič, Veronika Remišová, Richard Sulík
Igor Matovič (OĽaNO), sa nelichotivo vyjadroval aj o predsedníčke strany Za ľudí Veronike Remišovej. či ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Posolstvá musia byť jasné a konzistentné

Okrem toho, že premiér zvykne cez sociálne siete útočiť na svojich oponentov, čiastkovo cez ne oznamuje napríklad aj dôležité rozhodnutia vlády. Baboš upozorňuje, že na rozdiel od médií občania nemajú čas ani prostriedky tvrdenia politikov kontrolovať.

Informácia priamo od politika alebo jeho hovorcu na sociálnej sieti nemusí byť pochopená a ľudia tiež  nemusia byť upozornení, že je napríklad neúplná. „Na rozdiel od tlačových konferencií sa tu tiež stráca možnosť klásť politikom otázky alebo ich konfrontovať s ich vlastnými tvrdeniami alebo informáciami od iných ľudí,“  dodáva politológ.

Na sociálnych sieťach totiž politici nie sú povinní na otázky odpovedať, môžu ich vymazať, ignorovať alebo si dokonca daného novinára zablokovať. „To sme mohli pozorovať aj u premiéra,“ upozorňuje Baboš. Dodáva, že premiér by mal tento štýl komunikácie obmedziť a skonzistentniť, ak chce byť pre ľudí zrozumiteľný.

Jasnosť a zrozumiteľnosť posolstiev politikov zdôrazňuje aj odborník na komunikáciu. „Aby nespôsobovali zbytočne chaos a potenciálne nedorozumenia. Toto pravidlo je ešte dôležitejšie v čase pandémie a krízových situácii, keď od vhodne zvolenej komunikácie závisia doslova ľudské životy,“ dodal Tóth.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpGabriel TóthIgor MatovičJana JežíkováPavol BabošRadoslav BaťaRichard SulíkZuzana BaťováZuzana Kusá
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSAV Slovenská akadémia viedŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečivWebnoviny.sk