Matovič rečnil vyše hodiny, poukázal na fabulácie saskárov a nevidí dôvod na svoje odvolanie (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič. Foto: SITA/Diana Černáková

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) nevidí dôvod na jeho odvolanie z funkcie. Návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi financií, ktorý podali poslanci za SaS, sa zaoberá parlament na mimoriadnej schôdzi.

Počas svojho vystúpenia v parlamente Matovič povedal, že vždy koná v záujme občanov, hoci skupina poslancov, ktorí žiadajú jeho odvolanie, tvrdí opak. Odôvodnenia na odvolanie obsahujú podľa ministra financií fabulácie a lži.

Rodinný balíček

Miliardy vynakladané na pomoc firmám, aby neprepúšťali, čím dosiahli, že nárast nezamestnanosti na Slovensku bol minimálny, boli podľa Matoviča opodstatnené.

Zdôraznil, že ani jedno jediné rozhodnutie či zákon nebol bez súhlasu strany SaS. „Celú krízu ste postavili len na rodinnom balíčku, lebo sme si údajne dovolili urobiť niečo mimo želania SaS. Ale nie, neurobili,“ povedal Matovič. Ani raz podľa neho pritom nehlasovali proti a ani si neuplatnili právo veta.

Jedno z ďalších obvinení pri odôvodnení na odvolanie hovorí, že Matovič porušuje slovenskú ústavu a zákon. „Poprosím trestné oznámenie, dámy a páni. Viete, že keď niekto porušuje zákony, je potrebné vyvodiť zodpovednosť a nedávajte to sem len ako zdôvodnenie,“ skonštatoval Matovič.

Neodborné riešenia vlády

Matovič si podľa obvinenia poslancov za SaS násilne presadzuje neodborné myšlienky.

„Keď boli neodborné, prečo vy ako strana odborníkov ste súhlasili s riešením Matoviča? Prečo ste to nevetovali na vláde, vy strana odborníkov? Ako ste mohli dovoliť, aby akékoľvek neodborné riešenie vláda prijala za dva aj pol roka? Načo je nám strana odborníkov, ktorá si zakrýva oči,“ pýtal sa Matovič.

Matoviča taktiež obviňujú z toho, že ruinuje verejné financie. Avšak podľa ministra financií má Slovensko menší deficit približne o 100 miliónov eur ako v rovnakom čase pred tromi rokmi, keď nebola kríza. „To je zlyhanie? Máme menšiu sekeru v štátnej kase, hoci financujeme šesť rôznych kríz zároveň,“ povedal Matovič.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti