Oficiálny názov: Omán
Hlavné mesto: Muscat
Počet obyvateľov: 3 219 775
Rozloha: 309 501 km²
HDP na obyvateľa: 44 062 $
Vlajka:
Kód meny: OMR
Názov meny: omanský rial
Úradný jazyk: arabčina, balúčtina
Zobraziť na mape: TU
Omán, oficiálne Ománsky sultanát, je arabská krajina nachádzajúca sa na Arabskom polostrove. Omán má strategickú polohu, pretože leží v ústí Perzského zálivu.
Susedí s troma krajinami – Saudskou Arábiou, Jemenom a Spojenými arabskými emirátmi. Mapa Ománu je dobrou pomôckou na orientáciu.
Omán je populárnou dovolenkovou destináciou. Dovolenka v Ománe prináša všetko, čo bežný dovolenkár od takejto krajiny očakáva. Bezpečnosť Ománu je naozaj výborná a cestovatelia tu sú maximálne v bezpečí. Atraktívnosti Ománu ako dovolenkovej destinácie praje viacero faktorov. Počasie Ománu je slnečné a teplé. Najmä však ľahko predvídateľné. Atraktívny je aj Ománsky záliv. Nájdete tu dokonca aj zopár zaujímavých pláží. Cestovanie po Ománe ponúka množstvo zážitkov a atrakcií. Fotografie Ománu väčšinou pochádzajú z púšte. Fotky Ománu však nemusia byť iba z tejto oblasti krajiny. Omán je veľká – asi 10x väčšina ako Slovensko – a veľmi geograficky pestrá krajina.
Víza Omán od občanov Slovenskej republiky nepožaduje. Najväčším nákladom na dovolenku či výlet do Ománu sú tak letenky. Omán je pomerne lacná krajina. Bez letenky sa sem však nedostanete. Jednou z možností, ako na dovolenke do Ománu ušetriť, je využiť rôzne akcie cestovných kancelárií. Last minute Omán dokáže ušetriť nemalé peniaze.
Veľká väčšina turistov prichádza do Ománu zo susedného Dubaja. Z Dubaja či iných emirátov sa do Ománu dostanete bez problémov aj autom. Požičovne áut sú v Spojených arabských emirátoch na každom kroku. Benzín je tu mimoriadne lacný, takže výlet do Ománu nie je vôbec drahý. Veľkou výhodou je aj to, že letenky do Dubaja sú pomerne lacné. Najviac sa tak oplatí letieť do Dubaja a tam naskočiť na autobus či do prenajatého auta.
História Ománu
Ománsky sultanát bol veľmi mocný približne od 17. storočia. Sultanát extrémne ťažil zo svojej polohy v ústí do Perzského zálivu. Muscat je starým obchodným centrom, kde obchodovali krajiny ako Pakistan, Irán či dokonca Zanzibar.
V 20. storočí moc sultanátu upadala a krajina sa dostalo pod vplyv Veľkej Británie.
Ekonomika Ománu
Omán na rozdiel od okolitých ropných veľmocí nemá veľké zásoby čierneho zlata. Vo veľkosti zásob ropy Ománu patrí na svete až 25. pozícia. Krajina však má malú populáciu, čo robí význam ropy výraznejší. Export ropy, zemného plynu a súvisiacimi produktmi tvorí viac ako 80 percent vývozu.
Krajina sa však po poklese cien ropy v 90-tych rokoch snažila ekonomiku diverzifikovať. Omán investuje peniaze do infraštruktúry a rozvoja cestovného ruchu. Muscat bol v roku 2012 zvolený za druhé najlepšie miesto na návštevu.
Podľa Svetovej banky sa ekonomická situácia Ománu za posledných 40 rokov zlepšila najviac spomedzi všetkých krajín sveta.
Obyvateľstvo
Ománska populácia sa skladá z veľkej časti z cudzincov. Tí v súčasnosti tvoria takmer 50 percent populácie.
Ománska populácia je mimoriadne mladá – až 43 percent obyvateľov má maximálne 15 rokov.
Náboženstvo
Štátnym náboženstvom Ománu je islam.