Kontrolóri si posvietia na vedenie Košického kraja a jeho hospodárenie, Mitrík sa inšpiroval podnetmi od občanov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Budova Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ).
Foto: Wikipédia

Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) preverí tento rok hospodárenie záchranných služieb v Bratislave a Košiciach či vnútorného kontrolného systému a prijatých opatrení v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA).

Do plánu kontrolnej činnosti na rok 2022 zaradil tieto úlohy predseda NKÚ Karol Mitrík na základe analýzy podnetov od občanov.

Úrad vykoná aj audit hospodárenia a nakladania s majetkom v Košickom samosprávnom kraji (KSK). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.

Kontrolóri preklepnú aj prvú pandemickú pomoc

NKÚ v januári informoval o pláne kontrol na rok 2022, v rámci ktorého sú pripravené projekty na 31 akcií vo viac ako stovke subjektov. Úrad sa zameria na osem oblastí verejných politík.

Kontrolóri preveria fungovanie systému e-Zdravia, úspešnosť projektov integrácie Rómov v oblasti vzdelávania, proces modernizácie osobných vlakov, aj odkanalizovanie obcí či obnovu verejných budov.

Na základe vlastných rizikových analýz a vyhodnotenia podnetov od poslancov parlamentu preverí účinnosť pandemickej prvej pomoci v rámci štyroch ministerstiev, ako aj proces obstarávania bezpečnostných služieb v štátnej a verejnej správe.

Podnety od občanov nezapadli prachom

Predseda národných kontrolórov Mitrík následne v marci rozhodol o rozšírení plánu o ďalších šesť kontrol vychádzajúcich z podaní od občanov.

Okrem kontroly záchraniek, KSK a PPA si pracovníci NKÚ z finančnej oblasti posvietia na systém programového rozpočtovania v štátnej správe, kde preveria jeho účinnosť aj súlad s metodickým pokynom na usmernenie programového rozpočtovania.

Na základe doručených podnetov sa NKÚ pozrie aj na nakladanie s majetkom a finančnými prostriedkami v Správe ciest KSK či v obci Uhliská.

Dôvera kontrolórov rastie

Kontrolnému úradu dôveruje podľa nedávneho prieskumu až 54 percent ľudí. Ďalším dôkazom rastúceho kreditu je podľa NKÚ aj zvyšujúci sa počet podnetov, s ktorými sa na kontrolnú inštitúciu obracajú občania.

V predošlom roku úrad prijal 762 podnetov, čo predstavuje až 65-percentný medziročný nárast počtu podaní od občanov vrátane žiadostí o súčinnosť štátnych inštitúcií.

Rast dôvery podľa úradu potvrdzuje aj fakt, že len desatina podaní prijatých poštou alebo elektronicky bola v minulom roku anonymná.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela Bolech DobákováKarol Mitrík
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úrad