Fico a Pellegrini chcú od Kollára počuť, či koalícia dodrží právo opozície pri voľbe šéfa NKÚ

Robert Fico
Poslanec parlamentu a predseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 1. februára 2022, 16:05

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico žiada od šéfa parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) verejné vyjadrenie v mene celej vládnej koalície, či bude rešpektovať tradičné právo parlamentnej opozície na ústavnú funkciu predsedu Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ).

Ako strana informuje v tlačovej správe, takéto vyjadrenie je dôležité pre koordináciu postupu opozičných parlamentných strán v parlamente.

Historicky rešpektovaná zásada

„Historicky bola pri voľbe predsedu NKÚ rešpektovaná zásada, že táto významná ústavná funkcia prináleží parlamentnej opozícii,“ povedal Fico.

Takto to bolo podľa neho aj v prípade predsedu NKÚ Jána Jasovského, ako aj v prípade predsedu Karola Mitríka, ktorého ako opozičného nominanta (bývalý poslanec NR SR za SDKÚ, riaditeľ SIS za vlády Ivety Radičovej) za predsedu NKÚ zvolila Národná rada SR v čase, keď Smer-SD vytvoril jednofarebnú vládu.

Hlas-SD navrhne vlastného kandidáta

Lídrovi strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Petrovi Pellegrinimu je ľúto, že opozícia vôbec musela túto otázku otvoriť, keďže nominácia do čela NKÚ je podľa jeho slov podľa nepísaných pravidiel právomocou opozície.

Zároveň ocenil, že predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) presunul voľbu do funkcie predsedu úradu na marcovú parlamentnú schôdzu a tiež potvrdil, že strana Hlas-SD navrhne na tento post vlastného kandidáta.

„Verím, že koalícia sa zachová tak, ako sa má a o tom, kto bude v čele NKÚ, rozhodne opozícia,“ dodal Pellegrini.

Doterajšieho predsedu NKÚ Karola Mitríka poslanci zvolili v máji 2015. Druhý najvyšší počet hlasov po Mitríkovi vtedy získal Maroš Žilinka. Návrhy na nového šéfa NKÚ je možné podávať do 17. februára 2022.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIveta RadičováJán JasovskýKarol MitríkMaroš ŽilinkaRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDNKÚ Najvyšší kontrolný úradSMER-SD