Koalícia vezme vymenovanie riaditeľa SIS do vlastných rúk, ak prezidentka nebude konať. Nie sme malé deti, povedal Fico (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Čaputová, Fico
Prezidentka SR Zuzana Čaputová a premiér SR Robert Fico. Foto: koláž - SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 22. februára, 17:29

V prípade vymenovania riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) nie je prezidentka Zuzana Čaputová len poštárkou. Hlava štátu sa môže rozhodnúť odmietnuť navrhovaného kandidáta. Uviedol to predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) počas Hodiny otázok v pléne Národnej rady SR.

Prezidentka si našla slovnú hračku

Ficova vláda navrhla na post riaditeľa SIS súčasného štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti Pavla Gašpara, ktorý je synom poslanca Tibora Gašpara (Smer-SD).

Premiér tvrdí, že prezidentka nechce vymenovať P. Gašpara na daný post, a tak si našla „slovnú hračku, že nemá žiadnu lehotu na jeho vymenovanie„. Zároveň ju vyzval, aby si splnila svoju povinnosť.

Budú konať

Nie sme malé deti. Do niekoľkých dní bude táto situácia vyriešená. Ak nebude konať prezidentka, budeme konať my,“ povedal Fico.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vyjadrila, že nemá dôvod ponáhľať sa s prípadným menovaním Pavla Gašpara za šéfa SIS. Zopakovala, že ide o nové meno a nik sa s ňou o tom predtým nebavil.

Zároveň poznamenala, že vláda jej pripravuje mnohé iné zadania, ktorými sa potrebuje zaoberať. „Ja nie som poštár,“ zdôraznila.

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) má na margo slov premiéra Fica obavy, že sa vládna koalícia chystá „uniesť SIS“ a obísť tak riadny proces menovania riaditeľa spravodajskej služby. Hnutie koalíciu vyzýva, aby sa „nezahrávala s ohňom“ a rešpektovala súčasný platný právny stav, a to, že riaditeľa SIS menuje prezident.

Návrat do temných čias mečiarizmu

Podľa poslankyne PS Zuzany Števulovej je akýkoľvek iný postup „návratom do temných čias mečiarizmu“.

„​​​​​​Vieme, že dnes (štvrtok 22. februára, pozn. red.) ráno bolo na programe zasadnutia vlády aj doplnenie štatútu SIS, ktoré je utajovanou skutočnosťou. Tieto obavy nám iba potvrdili informácie, ktoré dnes zazneli na osobitnom kontrolnom výbore SIS a ktoré takisto podliehajú utajeniu,“ upozornila poslankyňa.

Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) avizovala zvolanie mimoriadneho zasadnutia Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS na utorok 27. februára o 12:00.

Na zasadnutí by mali rokovať o jedinom bode, a to zmene štatútu SIS, ktorú v štvrtok schválila vláda Roberta Fica. „Štatút rieši aj riadenie SIS, preto akékoľvek jeho zmeny je potrebné posúdiť z hľadiska zákonnosti a ústavnosti,“ uviedla predsedníčka výboru Kolíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária KolíkováPavol GašparRobert FicoTibor GašparZuzana ČaputováZuzana Števulová
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRNárodná rada SRProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a SolidaritaSIS Slovenská informačná službaSMER-SD