Poslanci schválili zákon o ochrane ovzdušia vrátený prezidentkou, znížiť chcú emisie a zaviesť limity

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, Getty images

Zabezpečiť a udržať dobrú kvalitu ovzdušia a zaviesť politiky a opatrenia z Národného programu znižovania emisií do roku 2030 má návrh zákona o ochrane ovzdušia, ktorý v piatok opätovne schválil parlament.

Cieľom je znížiť emisie

Späť na opätovné prerokovanie ho vrátila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Nový zákon z dielne ministerstva životného prostredia má zlepšiť kvalitu ovzdušia ustanovením prípustnej úrovne znečistenia ovzdušia a nástrojmi na jej zlepšenie.

Znížiť má tiež celkové emisie ustanovením národných záväzkov znižovania emisií a prijatím opatrení na ich dodržanie. Určuje emisné požiadavky pre stacionárne zdroje znečisťovania ovzdušia a tiež požiadavky na kvalitu vybraných výrobkov, ako sú palivá alebo regulované výrobky.

Slovensko čelí žalobe

Slovenská republika čelí žalobe zo strany Európskej komisie za prekročenie limitnej hodnoty pre častice PM10 v dvoch zónach (Banskobystrický kraj a Košický kraj) a jednej aglomerácii (Košice) a tiež za neprijatie primeraných opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia.

Zákon zavádza osobitné povoľovanie stacionárnych zdrojov znečisťovania ovzdušia, v ktorom budú určené rozhodujúce podmienky prevádzky zdroja vrátane emisných limitov. V súčasnosti komplexné povolenie neexistuje, čo spôsobuje nejednoznačné uplatňovanie požiadaviek na limitovanie emisií a ich monitorovanie.

Pre jestvujúce zdroje sa na získanie povolenia ustanovuje prechodné obdobie. Vybrané osobitné činnosti, ktoré nie sú spojené so stacionárnym zdrojom, nebudú potrebovať individuálne povolenie, avšak budú musieť spĺňať ustanovené záväzné podmienky vykonávania danej činnosti. Za porušenie podmienok budú hroziť sankcie.

Moc v rukách obcí

„Návrhom zákona budú posilnené kompetencie samospráv na regionálnej a miestnej úrovni vrátane možnosti vypracovania miestnych programov na zlepšenie kvality ovzdušia,“ uviedol envirorezort.

Obce budú mať právomoc všeobecne záväzným nariadením obmedziť prevádzkovanie vybraných malých zdrojov znečisťovania ovzdušia, zakázať vybrané osobitné činnosti na svojom území, napríklad domáce údenie uprostred obce alebo prijať rôzne opatrenia na obmedzenie cestnej dopravy.

Slovensko má problém s kvalitou ovzdušia najmä v dôsledku znečistenia ovzdušia pochádzajúceho z vykurovania domácností tuhým palivom. Z tohto dôvodu sa zavádzajú kontroly malých spaľovacích zariadení na tuhé palivá a kvapalné palivá na základe podnetu, ktoré bude vykonávať inšpekcia, obec alebo nimi poverená osoba s odbornou spôsobilosťou.

Porušenie zákona ako priestupok

Kontroly budú spojené s odobraním vzorky popola alebo steru z komína na analýzu. Porušenie zákazu spaľovania odpadov fyzickou osobou sa bude riešiť ako priestupok. Návrhom zákona sa vytvára aj priestor na reguláciu a obmedzovanie zápachu, ktorý bude riešený vykonávacím predpisom.

Keďže znečistenie ovzdušia má významný vplyv na zdravie obyvateľstva, je podľa ministerstva životného prostredia žiaduce, aby sa orgány verejného zdravotníctva spolupodieľali na opatreniach na zníženie emisií a vyhodnocovali vplyvy znečistenia ovzdušia na verejné zdravie.

Rezorty majú spolupracovať

Takto to funguje napríklad v Českej republike. Rezort preto navrhuje Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR ako spolupracujúce orgány.

Prezidentka Čaputová vo svojom stanovisku uviedla, že schválenou novelou zákona sa majú zriadiť vecné bremená zodpovedajúce oprávneniam Slovenského hydrometeorologického ústavu.

„Vecné bremená predstavujú obmedzenie vlastníckeho práva vlastníkov dotknutých nehnuteľností, s ktorými sú spojené,“ tvrdí hlava štátu. Navrhla, aby sa tieto bremená zo zákona odstránili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Prezidentka srZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)MZ Ministerstvo zdravotníctva SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRNR SR Národná rada Slovenskej republikySHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústavÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR