Nemecká Spolková agentúra pre siete (Bundesnetzagentur) schválila návrh prevádzkovateľov diaľkových vedení na vybudovanie základnej vodíkovej siete. Toto rozhodnutie predstavuje významný míľnik v transformácii nemeckej energetiky a otvára cestu k vytvoreniu celonárodnej vodíkovej infraštruktúry.
Aké sú parametre vodíkovej siete?
Schválená základná vodíková sieť bude mať nasledujúce charakteristiky: Celková dĺžka potrubí dosiahne 9 040 kilometrov, pričom sa počíta s postupným uvedením do prevádzky do roku 2032.
Približne 60% existujúcich plynových potrubí bude prerobených na vodík, zatiaľ čo 40% siete bude postavených nanovo. Očakávané investičné náklady sa vyšplhajú na 18,9 miliardy eur.
Klaus Müller, prezident Spolkovej agentúry pre siete, zdôraznil dôležitosť tohto kroku: „So schválenou základnou vodíkovou sieťou môžu prevádzkovatelia sietí teraz postupne budovať a prevádzkovať vodíkovú infraštruktúru. Prvé potrubia budú prerobené už od budúceho roka.“
Základná vodíková sieť predstavuje prvý krok k vybudovaniu celonárodnej vodíkovej siete v Nemecku. Prepojí budúce vodíkové klastre po celej krajine, v ktorých sa sústreďujú regionálne a miestne vodíkové projekty, napríklad v priemyselných parkoch.
Proces schvaľovania a ďalšie kroky
Cesta k schváleniu základnej vodíkovej siete bola dlhá a komplexná: V posledných dvoch plánoch rozvoja plynárenskej siete prevádzkovatelia diaľkových vedení uskutočnili prieskumy trhu týkajúce sa výroby a spotreby vodíka.
Na jar 2023 spolková vláda rozhodla o vybudovaní základnej vodíkovej siete. V júli 2023 prevádzkovatelia plynových diaľkových vedení zverejnili svoj plán, ktorý bol následne konzultovaný a už v novembri roku 2023 bol návrh žiadosti predložený Spolkovej agentúre pre siete. 22. júla 2024 prevádzkovatelia diaľkových vedení predložili konečnú žiadosť agentúre.
Schválenie základnej vodíkovej siete v Nemecku predstavuje významný krok k dekarbonizácii priemyslu a energetiky. Táto infraštruktúra umožní efektívnu distribúciu vodíka po celej krajine a podporí prechod na čistejšie zdroje energie.
Bude sa vodík využívať na vykurovanie?
Vodík pravdepodobne nebude hrať kľúčovú úlohu vo vykurovaní, ale skôr sa uplatní v sektoroch, kde je dekarbonizácia náročná a nákladná, ako napríklad v oceliarstve a chemickom priemysle. V mnohých prípadoch je priame využitie elektriny z obnoviteľných zdrojov efektívnejšie a ekonomickejšie než použitie vodíka.
„Priame využitie „zelenej“ elektriny na zníženie emisií je často lacnejšie ako použitie vodíka. Je to preto, že pri výrobe vodíka z elektriny sa časť energie stratí. Efektívnejšie je, keď spotrebiteľ použije „zelenú“ elektrinu priamo, namiesto toho, aby sa táto elektrina najprv použila na výrobu vodíka a až potom sa vodík spotreboval,“ vysvetľuje Nadia Affani, hovorkyňa nemeckej spolkovej agentúry pre siete.
Ako ovplyvní prechod na vodíkovú sieť ceny energie pre bežných spotrebiteľov?
Nepredpokladá sa, že by sa súčasní odberatelia plynu v budúcnosti plošne presunuli na vodík. Očakáva sa však, že poplatky za využívanie plynových sietí budú rásť v súvislosti s postupným znižovaním spotreby plynu počas prechodu na nízkouhlíkové energetické zdroje.
Tento trend bude spôsobený kombináciou úsporných opatrení a prechodu spotrebiteľov na alternatívne zdroje energie.
„Dôvodom je skutočnosť, že spotreba plynu bude klesať v dôsledku energeticky úsporných opatrení alebo prechodu zákazníkov na iné zdroje energie. Zároveň však nebude možné odstaviť plynovú sieť, pretože ju treba spočiatku zachovať, aby mohla zásobovať zostávajúcich zákazníkov. Náklady na plynárenskú sieť sa potom prenesú na stále sa znižujúci objem plynu, čo bude mať za následok, že poplatok za sieť na jednotku spotrebovanej energie sa bude zvyšovať,“ uvádza Nadia Affani, hovorkyňa nemeckej spolkovej agentúry pre siete.