Environmentálne hodnotenie Slovenska bolo kritické, OECD navrhla opatrenia pre trvalo udržateľný rozvoj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister životného prostredia Tomáš Taraba
Tento článok pre vás načítala AI.

Hodnotenie environmentálnej výkonnosti Slovenska zo strany Organizácie pre hospodársky rozvoj a spoluprácu (OECD) bolo kritické. Medzi kľúčové odporúčania smerom k trvalo udržateľnému rozvoju nám odporučila viacero opatrení.

Išlo o zvýšenie ambície o uhlíkovú neutralitu do roku 2050, čistenie odpadových vôd, zlepšenie odpadového hospodárstva, čistenie kontaminovaných lokalít, ako aj elimináciu ohrozenia biodiverzity a ďalšie. Na oficiálnom predstavení tohto hodnotenia sa na pôde envirorezortu zúčastnila aj zástupkyňa generálneho tajomníka OECD Fabrizia Lapecorella.

Nastavené zrkadlo pre Slovensko

Ako uviedol podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba, táto správa po 13 rokoch od posledného hodnotenia nastavila Slovensku zrkadlo.

„Táto správa ma potešila aj napriek tomu, že je kritická. Toto je ponaučenie pre nás, ako aj pre tých, ktorí zvádzajú nezmyselné ideologické boje. V správe nie sú žiadne subjektívne názory. OECD predložilo správu plnú faktických čísel, ktorá je podľa mňa veľmi hodnotná,“ dodal Taraba s tým, že výzva o dekarbonizáciu priemyslu by nemala priniesť stratu jeho konkurencieschopnosti.

Dôležitý partner

OECD je podľa Tarabu dôležitý partner, nakoľko je apolitická a snaží sa pomôcť členským štátom dostať reálny obraz o sebe. Šéf envirorezortu zároveň osobne poďakoval Lapecorrelle za ich prácu a čas.

Veľvyslanec a stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri OECD František Ružička doplnil, že OECD a jeho skúsenosti sú využívané slovenskými vládnymi inštitúciami a pomáha aj v rôznych iných oblastiach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„OECD je vlastne lekár, ktorý nám stanovuje diagnózu a stanovuje nám určité faktory, akým spôsobom liečiť to, čo nás trápi. OECD nás nenúti, ale navrhuje riešenia. Je na každej vládnej inštitúcii, ako implementuje tieto postupy,“ dodal Ružička.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František RužičkaTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SROECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj