Ako zvláda V4 energetickú krízu? Pomáhajú riešiť situáciu obnoviteľné zdroje?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Image of the renewable energy
Renewable Energy Image Photo Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Energetická kríza vyvolaná ruskou inváziou na Ukrajinu priniesla obavy o energetickú bezpečnosť a dramaticky zvýšila ceny energií. V reakcii na tieto výzvy sa vlády krajín Vyšehradskej skupiny (V4) – Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska – snažia prehodnotiť svoje energetické politiky. Obyvatelia týchto krajín sa aktivizovali a začali investovať do obnoviteľných zdrojov energie, uvádza najnovšia štúdia podporovaná Medzinárodným vyšehradským fondom.

Výhody samovýroby energie

Na základe výskumu podporeného Medzinárodným vyšehradským fondom sa ukazuje, že vlastníci solárnych panelov vidia v samovýrobe jasné výhody. Energetická kríza posilnila ich presvedčenie o výhodnosti investícií do obnoviteľných zdrojov, pričom skrátila návratnosť investície vďaka úsporám na účtoch za elektrinu.

Avšak mnohí z nich čelili problémom so skladovaním elektrickej energie, či už fyzicky alebo virtuálne.

Respondenti sa naučili optimalizovať svoje správanie tak, aby využívali vyrobenú energiu efektívne. Napríklad dobíjajú svoje elektromobily počas dňa, keď sú solárne panely najaktívnejšie.

Tým minimalizujú množstvo elektriny, ktorú posielajú do distribučnej siete. Zároveň sa začali viac zaujímať o trh s elektrickou energiou a predpoveď počasia, čo ich motivovalo k inštalácii aplikácií sledujúcich slnečnú aktivitu.

CO2 emission reduction concept in hand with environmental icons, global warming, sustainable development, connectivity and renewable energy green business background.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Tepelné čerpadlá: Zvyšovanie energetickej nezávislosti

Používatelia tepelných čerpadiel hlásia významné úspory a zlepšenie tepelného výkonu systémov, najmä ak sú prepojené so solárnymi panelmi. Mnohí respondenti v Maďarsku a Poľsku vyjadrili spokojnosť s týmto systémom, ktorý im poskytuje väčšiu flexibilitu a nezávislosť od dodávateľov energií.

Hoci tepelné čerpadlá sú bezemisné a prispievajú k ochrane životného prostredia, tento aspekt nebol hlavným motivačným faktorom pre ich inštaláciu. Respondenti sa cítili bezpečnejšie pri kombinácii tepelných čerpadiel so solárnymi panelmi, avšak obmedzenia v uskladnení elektriny ich nútia spoliehať sa na dodávateľov.

Energetická chudoba: Vysoké náklady a nevhodné podmienky

Jedným z najvážnejších problémov pre ľudí zažívajúcich energetickú chudobu sú vysoké náklady na energie a zlá účinnosť vykurovacích zariadení. Mnohí respondenti potvrdili, že najefektívnejším spôsobom, ako znížiť náklady na vykurovanie, je zateplenie budov. Napriek tomu sú podporné schémy považované za komplikované a ťažko dostupné.

Účastníci výskumu kritizovali nedostatok transparentnosti zo strany štátnych agentúr. Mnohí nemali potrebné informácie o podporných schémach na zmenu vykurovacích systémov alebo renovácie svojich domovov. Tieto nedostatky vedú k nepresným alebo mätúcim informáciám, ktoré bránia efektívnemu využitiu dostupných možností.

Radiator thermostat with euro coins. Save heating costs by reducing the gas consumption for heating the inside of the house. Save energy and money by sinking consume of fossile energies
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Vzťahy s energetickými spoločnosťami: Kritika a frustrácia

Opýtaný vyjadrili nespokojnosť s energetickými spoločnosťami, ktoré považujú za spoluzodpovedné za aktuálnu krízu. Mnohí prosumeri majú pocit, že dodávatelia spolupracujú so štátom na reguláciách, ktoré sú výhodné pre nich, nie pre samotných výrobcov energie.

Zatiaľ čo niektorí respondenti z Maďarska a Poľska hovorili o nezávislosti od miestnych dodávateľov energií, českí účastníci sa cítili bezpečnejšie pri zmluvách s veľkými energetickými firmami. Tento postoj môže byť ovplyvnený predchádzajúcimi bankrotmi menších energetických spoločností.

Power plant with tree. green industry eco power for sustainable energy saving environmental friendly low carbon footprint.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/ Foto: Getty Images

Ako sú na tom Slováci?

Na Slovensku je situácia v oblasti energetickej chudoby obzvlášť alarmujúca. Respondenti z prieskumu poukazujú na vysoké náklady na energie a nedostatočne efektívne vykurovacie zariadenia, ktoré vedú k nezdravým životným podmienkam v domácnostiach.

Zateplenie budov je považované za najefektívnejší spôsob, ako znížiť finančnú záťaž. Avšak mnohí Slováci sa cítia frustrovaní z neustálych zmien pravidiel a nedostatku transparentnosti pri získavaní podpory na obnoviteľné zdroje. Tieto faktory vytvárajú prekážky na ceste k udržateľnej energetickej budúcnosti a zvyšujú riziko energetickej chudoby v krajine.

House model wrapped in scarf on radiator winter energy, heating and insulation background
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/ Foto: ilustračné, www.gettyimages.de

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať