Katalánsko ochromil obrovský štrajk, ľudia protestujú proti policajnej brutalite počas referenda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Katalánsko
Obyvatelia Katalánska prostestujú proti zásahu španielskej polície. Foto: SITA/AP

BARCELONA 3. októbra (WebNoviny.sk) – Španielsky región Katalánsko v utorok ochromil štrajk, ktorým miestni obyvatelia protestujú proti brutálnym policajným zásahom proti účastníkom nedeľňajšieho referenda.

Účastníci štrajku zaplnili hlavné barcelonské bulváre a podľa britskej BBC zablokovali cesty na 24 rôznych miestach regiónu. Mimo prevádzky je aj barcelonský prístav, naopak barcelonské letisko funguje ako v bežný deň. Zatvorená zostala v utorok aj väčšina škôl, zdravotnícke zariadenia fungujú len v núdzovom režime.

K štrajku sa pripojilo aj futbalové mužstvo FC Barcelona. Pondelkový tréning muselo prerušiť aj španielske reprezentačné družstvo po tom, čo španielski futbaloví fanúšikovia začali slovne útočiť na obrancu Gerarda Piquého, hráča FC Barcelona a stúpenca katalánskej samostatnosti.

Pri zásahoch španielskej polície proti účastníkom katalánskeho referenda utrpelo zranenia najmenej 890 ľudí. Zranených bolo aj 33 policajtov.

Zásah španielskej polície proti Kataláncom šokoval svojou brutalitou, policajti v rámci neho strieľali do ľudí gumenými projektilmi, bili ich obuškami, ťahali ženy za vlasy a udierali ich do tváre.

Španielsky premiér Mariano Rajoy vyjadril v pondelok s policajným zásahom spokojnosť a vyhlásil, že Španielsko ukázalo, že je „príkladom pre svet, keďže preukázalo schopnosť veriť v seba a zlepšovať sa v každom momente“.

Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mariano Rajoy