Kapsula zo sondy Hajabusa obsahuje prach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kageshima
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Kapsula, ktorú 13. júna vypustila na Zem japonská vesmírna sonda Hajabusa (v preklade Sokol), obsahuje prachové čiastočky. Oznámili to vedci z Japonskej agentúry pre výskum vesmíru (JAXA), ktorí však zatiaľ neurčili, či ide o naozaj o prach z planétky 25143 Itokawa.

Predstavitelia JAXA uverejnili zatiaľ dve fotografie vnútra kapsuly. Na jednej z nich je jasne vidieť šedé a biele čiastočky, zatiaľ čo druhá zobrazuje zväčšený záber miniatúrnej čiastočky, ktorá sa na zábere javí ako tenký prúžok. Odborníci teraz dúfajú, že tieto čiastočky pochádzajú naozaj z Itokawy a nie zo Zeme. Na určenie pôvodu však budú potrebovať ešte niekoľko týždňov, počas ktorých budú tieto čiastočky analyzovať.

Vedci z JAXA začali s postupným otváraním kapsule 24. júna, deväť dní po tom, čo ju nad územím základne Woomera Missile Range v Austrálii vypustila sonda Hajabusa, ktorá počas svojho návratu na Zem zhorela v atmosfére. Sondu Hajabusa vypustili do vesmíru 9. mája 2003 z kozmodrómu Kagošima. V druhej polovici augusta 2005 bol palubný iontový motor vypnutý a s využitím korekčného motora na chemické palivo začala sonda uskutočňovať stretávací manéver s planétkou Itokawa. Prvý pokus o pristátie a odber vzoriek sonda uskutočnila 19. novembra 2005. Pristátie po dvoch poskokoch bolo síce úspešné a sonda zotrvala na povrchu planétky necelých 30 minút, ale z technických príčin sa odber vzoriek neuskutočnil. Opakovaný pokus sa konal 26. novembra, keď sonda zotrvala na Itokawe necelú minútu. Vzhľadom na následný únik paliva a uvedenie sondy do núdzového režimu si vedci nie sú istí, či sa sonde podarilo aj odobrať vzorky prachu.

Odlet od planétky bol pôvodne naplánovaný už na začiatok decembra 2005. Tridsiateho novembra však riadiace stredisko oznámilo, že sonde začalo unikať palivo z jednej z dvoch súprav pomocných rakiet, pričom druhá súprava navyše pravdepodobne zamrzla. Predstavitelia JAXA následne stratili so sondou na šesť týždňov kontakt a po jeho obnovení už bolo neskoro, aby sonda zamierila späť k Zemi. Hajabusa musela preto pri planétke zostať až do apríla 2007.

Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať