Hrýzol som si do jazyka a trpel hádky Matoviča so Sulíkom, pripustil Heger svoj podiel viny a ospravedlnil sa občanom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 79. schôdze
Zľava: Poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík a premiér SR Eduard Heger počas rokovania mimoriadnej 79. schôdze Národnej rady SR o návrhu skupiny poslancov parlamentu na vyslovenie nedôvery vláde SR. Bratislava 8. december 2022. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 5. mája 15:57

Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (Demokrati) pripustil podiel viny na chaose v štáte a ospravedlnil sa zaň občanom. Odčiniť ich chce tým, že Slovensko v pokoji a stabilne privedie k demokratickým parlamentným voľbám. Uviedol to vo štvrtok večer vo svojom mimoriadnom príhovore občanom.

Neprešli skúškami

Chce tak urobiť ako premiér a nechce hádzať zodpovednosť na iných, keďže Slovensko podľa neho čakajú ťažké chvíle.

Neviem si predstaviť, že by teraz nastúpila úradnícka vláda, na miesto našich ministrov nastúpili ľudia, ktorí by možno mali dobré úmysly, ale nemajú skúsenosti, neprešli skúškami ako my, nemajú kľúčové vzťahy v zahraničí, museli by sa učiť a ohrozili by tak aktuálnu stabilitu, ktorú sa nám podarilo udržať,“ vraví.

S postojom, že chce štát doviesť do volieb ako premiér, plánuje ísť do rokovaní s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Chápe však aj jej zodpovednosť a bude rešpektovať, ak bude mať hlava štátu iný názor a rozhodne sa inak.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vážna kríza chaosu

Slovensko je podľa neho vo vážnej kríze chaosu, ktorá sa začala už chybami v manažovaní covidovej krízy. Chaos prišiel i s vojnou a následnými krízami, energetickou aj inflačnou, a tiež so zdražovaním.

K chaosu ale podľa neho prispeli i ľudia, ktorí sa boja spravodlivých vyšetrovaní i extrémisti. Poverený premiér nepopiera, že chaos priniesli aj oni, a že má na ňom svoj diel viny.

„Pozeral som sa na hádky Matoviča, Sulíka a ostatných, hrýzol som si do jazyka a trpel ich hádky a konflikty. Ale robil som to, aby som udržal zhodu vo vládnej koalícii a predišiel nestabilite. Dnes viem, že to napokon prispelo k väčšiemu chaosu v krajine,“ povedal.

Úradnícka vláda

Ako v piatok uviedol Heger na tlačovom brífingu, vymenovať úradnícku vládu by bol hazard, prinieslo by to vraj ešte väčšiu nestabilitu, pretože procesy sú už rozbehnuté. Ako vysvetlil, jeho vláda za posledné roky schválila v parlamente dôležité reformy, aké Slovensko 17 rokov nevidelo a dôležitá je ich implementácia.

„Štafeta by mala byť odovzdaná tak, aby ju prevzali tí, ktorí dostanú politický mandát vo voľbách. To sú tí, ktorí sa pripravujú na to, že zasadnú na miesta ministrov a budú pokračovať v agende, ktorú má štát rozbehnutú,“ odôvodnil Heger svoj nesúhlas s úradníckou vládou.

Heger v súvislosti s odstúpením z funkcie povereného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana a avizovaného odchodu šéfa rezortu diplomacie Rastislava Káčera (Demokrati) povedal, že nebude viesť ďalšie ministerstvá.

K riešeniu súčasnej situácie sa zatiaľ nevyjadril, najskôr chce situáciu riešiť s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Podľa Hegera potrebujeme zastaviť tento chaos a nastoliť stabilitu. „To je riešenie, ktoré chceme priniesť aj s pani prezidentkou, s ktorou sa o tom budem rozprávať na budúci týždeň,“ uzavrel premiér.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard Heger
Firmy a inštitúcie Strana Demokrati