Heger podľa Maďarského fóra priznal, že strojcom chaosu je vláda a o spolupráci s Demokratmi nerozmýšľa (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
MAGYAR FÓRUM: Reakcia na zmenu paragrafu 363
Sprava: Predseda strany Magyar Fórum - Maďarské fórum Zsolt Simon a predseda strany ODS Pavel Macko. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 5. mája 2023, 13:40

Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (Demokrati) doteraz tvrdil, že vládnuť vedia, avšak vo svojom štvrtkovom príhovore sa priznal, že vládni predstavitelia sú strojcami chaosu.

Na piatkovej tlačovej besede to uviedol predseda Maďarského fóra Zsolt Simon. Je toho názoru, že po Hegerovom vystúpení nemá prezidentka Zuzana Čaputová inú možnosť, ako vymenovať úradnícku vládu.

Sme presvedčení, že keď táto krajina prežila tri roky vlády chaosu pod vedením Igora Matoviča (OĽaNO) a Eduarda Hegera, tak prežije aj úradnícku vládu do predčasných parlamentných volieb. Vyzývame prezidentku, aby s okamžitou platnosťou vymenovala úradnícku vládu a ukončila obdobie chaosu,“ tvrdí Simon.

Príhovor premiéra Hegera

Podľa predsedu Občianskych demokratov Slovenska generála Pavla Macka sa Heger v príhovore tvári ako jediný kompetentný na Slovensku. „Myslíme si, že na Slovensku sú stovky šikovnejších a zodpovednejších ľudí. Je zodpovedné, aby prezidentka bez zbytočného odkladu vymenovala úradnícku vládu, ktorá riadne dovedie občanov a túto krajinu k septembrovým voľbám,“ dodal.

Predseda Maďarského fóra sa vyjadril aj k Samuelovi Vlčanovi, ktorý vo štvrtok požiadal o odobratie poverenia na funkciu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Simon tvrdí, že ak je Vlčan zodpovedný za obdržanie dotácie pre spoločnosť Reko Recycling od ministerstva životného prostredia, rovnakú mieru zodpovednosti nesie aj šéf envirorezortu Ján Budaj (Demokrati). Simon dodal, že v tomto prípade by sa mal vzdať funkcie aj minister životného prostredia.

Spolupráca s Demokratmi

Zsolt Simon taktiež tvrdí, že v súčasnosti odmietajú predvolebnú spoluprácu so stranou Demokrati. Ak sa však dostanú do Národnej rady SR, sú pripravení s nimi rokovať aj spolupracovať.

Dočasne povereného predsedu vlády a lídra Demokratov Eduarda Hegera však nebudú chcieť za premiéra. Ako ďalej uviedol predseda Občianskych demokratov Slovenska Pavel Macko, momentálne nie sú podmienky na predvolebnú spoluprácu so stranou, ktorá nevie vládnuť.

Samozrejme, budeme viesť dialóg so všetkými stranami, chceme vedieť, ako sa pozerajú na povolebný vývoj. Ale v súčasnosti by bolo predčasné špekulovať o povolebnej spolupráci,“ tvrdí Macko.

Simon uviedol, že dôležité je viesť diskusiu s tými politickými stranami, s ktorými sa zhodujú ich základné ciele či parametre. „Tí, ktorí chcú demokratický a právny štát, tí, ktorí chcú, aby táto krajina bola súčasťou Európskej únie a NATO – s tými si sadneme a budeme hľadať riešenie,“ dodal predseda Maďarského fóra.

OĽaNO je neprijateľné

Zároveň sa vyjadril, že hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti je pre Maďarské fórum neprijateľné, pretože za chaos na Slovensku je Igor Matovič rovnako zodpovedný ako premiér Heger. Predseda Maďarského fóra taktiež informoval, že už rokovali o prípadnej spolupráci s Gáborom Grendelom (OĽaNO/NOVA).

Niekoľkokrát sme spolu komunikovali. Povedal, že ak to bude aktuálne, ozve sa. Z našej strany sú dvere otvorené, ale zatiaľ sa neozval,“ dodal Simon.

Simona ďalej teší, že sa Maďarské fórum nedohodlo na spolupráci so stranou Aliancia, pretože medzi jej členmi sú momentálne len hádky.

V prípade poslanca Györgya Gyimesiho sú ochotní kvôli jednej osobe ohroziť aj to, že jedna časť celej strany odíde. Ak sa Aliancia rozpadne a niektorí ľudia, ktorí zdieľajú naše hodnoty, sa rozhodnú s nami spolupracovať, sme otvorení rokovaniam,“ uviedol Simon.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Generálny prokurátor by mal absolútnu moc

Predseda Maďarského fóra Zsolt Simon na tlačovej konferencii ďalej uviedol, že novela Trestného poriadku od nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu (Život-NS) by mala posilniť kompetencie generálneho prokurátora. Prípadná úprava by tak generálnemu prokurátorovi dala absolútnu moc.

„Bude môcť rozhodovať o živote, smrti a beztrestnosti. Mal by väčšiu kompetenciu ako súdy a prezidentka dokopy. Bude môcť omilostiť alebo odpustiť trest. Každý, kto zahlasuje za tento návrh, zahlasuje proti princípom demokratického právneho štátu a proti princípom trojdelenia moci,“ myslí si Simon.

Predseda Maďarského fóra tvrdí, že ich cieľom je zmeniť systém prokuratúry sovietskeho typu na už zaužívaný systém v západných demokratických krajinách.

„Systém navrhovaný poslancom Tarabom vyhovuje len zločincom, taktiež má chrániť tých, ktorí porušujú zákon,“ dodal Simon.

Prišlo by im to vhod, aj fašistom

Líder Maďarského fóra zároveň informoval, že predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) si vie predstaviť podporiť takto predloženú novelu Trestného poriadku.

„Jasne vidíme, že to je v záujme strany Smer – sociálna demokracia a jej nominantov, ktorí čelia súdnym procesom. Takýto generálny prokurátor by im prišiel vhod. Poslúžil by aj fašistom, ktorí hlasovali za samotného Maroša Žilinku (generálny prokurátor). Sme veľmi blízko toho, že v tejto chaotickej situácii v parlamente môže takýto návrh prejsť,“ myslí si Simon.

Zároveň pripomenul, že bod bol zaradený do prvej stovky programu 90. riadnej parlamentnej schôdze.

Paragraf 363 má mať jasné pravidlá

Predseda Občianskych demokratov Slovenska Pavel Macko si myslí, že paragraf 363 má byť súčasťou Trestného poriadku, ale mal by byť definovaný s jasnými podmienkami.

„Máme pripravenú takúto novelu Trestného poriadku, v ktorej budú definované jasné pravidlá, a teda kedy, za akých okolností a do ktorého štádia trestného konania bude môcť generálny prokurátor použiť takýto paragraf. Zároveň by sa zaviedol inštitút preskúmania,“ tvrdí Macko. Dodal, že majú pripravenú aj komplexnú reformu prokuratúry, ktorá by ju mala depolitizovať.

Taraba v novele Trestného poriadku okrem iného navrhuje, aby počas konania podľa paragrafu 363 nebolo možné skončiť prípravné konanie a podať obžalobu. Ak by predsa bola obžaloba podaná, musela by byť súdom odmietnutá. Podľa návrhu by tiež mal mať generálny prokurátor povinnosť v zákonnej lehote rozhodnúť o akejkoľvek sťažnosti, čím by sa zamedzilo prieťahom.

„Ale čo je dôležité, keď Úrad špeciálnej prokuratúry nevydá spis generálnemu prokurátorovi, aby mohol preskúmať potencionálnu nezákonnosť, tak toto nevydanie sa bude definovať ako marenie spravodlivosti,“ vysvetlil poslanec.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Eduard HegerGábor GrendelIgor MatovičJán BudajPavol MackoSamuel VlčanTomáš TarabaZsolt SimonZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Maďarské fórumODS – Občianski demokrati SlovenskaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiStrana DemokratiŽivot - národná strana