Odchodom ďalších ministrov sa Hegerova vláda rozsypala ako domček z kariet, vyhlásil Pellegrini

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini
Predseda strany HLAS-SD Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 5. mája 16:24

Strana Hlas-SD kritizuje vystúpenie povereného premiéra Eduarda Hegera (Demokrati) v RTVS a vníma ho ako zneužitie verejnoprávneho priestoru na politický tlak na prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Verí, že prezidentka nepodľahne jeho „verejnému vydieraniu“ a čo najskôr mu odoberie poverenie predsedu vlády a vymenuje úradnícku vládu. Povedal to v piatok na tlačovej konferencii podpredseda Hlasu-SD Richard Raši.

Namiesto lídra „ufňukaný“ premiér

Podľa jeho slov videli diváci RTVS vo štvrtok namiesto lídra „ufňukaného Hegera“, ktorý prosí, aby mu zostali jeho výhody. Poverený premiér podľa neho zneužíva svoje postavenie na predvolebnú kampaň, napríklad aj „nútením študentov Prešovskej univerzity ísť na jeho kampaňovú prednášku.“

Prezidentka má dodržať slovo

Hlas-SD opakovane prízvukuje, že prezidentka má dodržať slovo a vymenovať úradnícku vládu.

„Po tom, ako odvolala ministra Lengvarského, sama povedala, že ak dôjde k závažnejším zlyhaniam vlády, je pripravená vymenovať úradnícku vládu. A aké závažnejšie zlyhanie môže byť, ako keď jeden minister druhému prihrá takmer 1,5 milióna eur a tvári sa, že o tom nevedel, pritom v registri konečných užívateľov výhod je jeho kolega jasne uvedený,“ poukázal Raši, narážajúc pritom na dotáciu pre spoločnosť Reco Recykling, ktorá je prepojená na šéfa rezortu pôdohospodárstva Samuela Vlčana.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Definitívny koniec Hegerovej vlády

Odstúpenie ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana a ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera (Demokrati) podľa strany znamená definitívny koniec Hegerovej vlády. Prezidentka Zuzana Čaputová tak podľa nich nemá inú možnosť, ako odobrať tejto vláde poverenie a vymenovať novú.

Uviedol to predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini a dodal, že prezidentka by túto situáciu mala riešiť okamžite a uprednostniť to pred svojou účasťou na korunovácii anglického kráľa Karola III. V tlačovej správe o tom informovala strana Hlas-SD s tým, že sa Slovensko nachádza v hlbokej ústavnej kríze.

Hrôzostrašný obraz chaosu

Miesto prezidentky je podľa Pellegriniho v týchto dňoch na Slovensku, nie v zahraničí.

„Ako bývalý predseda vlády viem, že medzinárodný program ústavných činiteľov sa pripravuje dlhý čas vopred. Nikdy som však v krízových situáciách ani na chvíľu neotáľal s návratom do vlasti. Kráľovská korunovácia je iste krásnym zážitkom, ale dnes by pani prezidentka mala rozhodne uprednostniť svoje domáce povinnosti,“ vyhlásil Pellegrini. Ako ďalej pokračoval, Hegerova vláda sa „rozsypala ako domček z kariet“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zdôraznil, že v priebehu polroka z nej odišli štyria najdôležitejší ministri. „Toto už nie je vláda, ale hrôzostrašný obraz chaosu, ku ktorému sa premiér priznal v priamom prenose,“ dodal Pellegrini.

Poslanci Hlasu sa v piatok podpísali pod opozičný návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Na schôdzi by sa malo opäť hovoriť o termíne predčasných volieb. Hlas podal návrh na ich konanie ešte v júni. „Každé skrátenie tejto mizérie preto určite podporíme,“ uzavrel Pellegrini.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerPeter PellegriniRastislav KáčerRichard RašiSamuel VlčanZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaStrana Demokrati