BRATISLAVA 18. marca (WEBNOVINY) – Slovenský herec Juraj Kukura slávi 65. narodeniny. Súčasný riaditeľ Divadla Aréna sa objavil vo vyše stovke filmov a televíznych seriálov a dodnes sa prihovára divákom aj z javiska.
V Divadle Aréna dáva priestor predstaveniam, koncertom a počas letných prázdnin deťom, ktoré sa prihlásia do unikátneho projektu Detská univerzita. Ten vznikol práve z iniciatívy Kukuru a tento rok oslávi desiate výročie svojho vzniku.
Juraj Kukura sa narodil 15. marca 1947 v Prešove. Po ukončení stavebnej priemyslovky začal študovať herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Divadelnú kariéru odštartoval na doskách Divadla na Korze, od roku 1971 účinkoval na Novej scéne.
Odsúdený za opustenie republiky
V rokoch 1976 až 1984 bol hercom Činohry Slovenského národného divadla. V roku 1984, počas hrania v zahraničí, bol Juraj Kukura bezdôvodne odsúdený na 3,5 roka väzenia za opustenie republiky a bol mu zabavený majetok. Emigroval preto do Nemecka a získal angažmán v mníchovskom divadle Kammerspiele, hosťoval aj na scénach divadiel v Bazileji, Bonne a Hamburgu. Od roku 2002 pôsobí ako riaditeľ Divadla Aréna v Bratislave.
Prvú filmovú úlohu si Kukura
zahral ako 19-ročný v televíznom filme Ivana Balaďu Tri gaštanové kone (1966). O dva roky neskôr sa objavil v poviedkovom filme Juraja Jakubiska Zbehovia a pútnici (1968). V sedemdesiatych rokoch hral v približne 40 snímkach, ročne stvárnil štyri až šesť postáv.
Najznámejšími dielami z tohto obdobia sú Adam Šangala (1972) a Demeterovci (1976) Karola Spišáka, Statky-zmätky (1973) Miloša Pietora, Straty a nálezy (1975) Stanislava Párnického, Stíny horkého léta (1977) Františka Vláčila, Deváté srdce (1978) Juraja Herza či Božská Ema (1979) Jiřího Krejčíka. Po boku herečky Emílie Vášáryovej sa ako majster vo zvádzaní – vikomt de Valmont objavil v televíznej adaptácii románu Nebezpečné známosti (1980) v réžii Miloslava Luthera.
Diváci si ho mohli všimnúť aj v rozprávke Martina Hollého Soľ nad zlato (1982). Po spomínanej emigrácii sa stal často obsadzovaným hercom i v nemeckých filmoch a seriáloch. V osemdesiatych rokoch si zahral v minisérii Via Mala (1985), v televíznom filme Miesto činu (1988) a ďalších snímkach.
Rozprávka Soľ nad zlato
https://www.youtube.com/watch?v=qBZbq3iGWpQ
Kukura sa objavil i v zahraničných filmoch a seriáloch
Po roku 1989 sa Juraj Kukura vrátil späť na Slovensko. Opäť sa začal objavovať v slovenských snímkach. Dodnes však spolupracuje i s nemeckými filmármi, ktorí ho angažovali do populárnych seriálov ako Wolffov revír (1992), V mene zákona (1994), Zámocký hotel Orth (1996), Siska (1998), Klaun (1998) či Helicops (1998). Na začiatku 90. rokov si zahral v ďalšom Jakubiskovom filme Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992). V roku 2000 sa objavil v známej rozprávke Václava Vorlíčka Sokoliar Tomáš.
V nemeckej dráme Posledný vlak (2006) sa objavil po boku princa zo Šípovej Ruženky (1990) či policajta Alexa zo seriálu Komisár Rex (1994) Gedeona Burkharda. V ostatnom období ho diváci mohli vidieť v českých televíznych filmoch Vetřelci a lovci: Užij si se psem (2011), Vetřelci a lovci: Krutá nevěra (2011), v poviedkovej snímke Setkání s hvězdou: Vilma Cibulková (2011) alebo v seriáli Dokonalý svět (2010).
Šéfuje bratislavskému Divadlu Aréna
V súčasnosti Juraj Kukura riadi bratislavské Divadlo Aréna. Ako uviedol v rozhovore pre časopis Profit, Divadlo Aréna zaznamenáva dobu, láme tabu a je v pozitívnom konflikte s mocou. Súčasne s divadelnými predstaveniami prináša do historickej budovy na
petržalskom brehu Dunaja i koncerty svetoznámych hudobníkov, tanečné predstavenia, tematické nočné programy.
V lete sa Divadlo Aréna mení na Detskú univerzitu, ktorú každoročne absolvuje približne 300 detí. S nápadom vzdelávať týmto netradičným spôsobom prišla Kukurova manželka. Malí študenti chodia dva mesiace na zaujímavé prednášky odborníkov z prestížnych univerzít, navštevujú workshopy, múzeá, galérie, parlament. „Vysokoškolské“ diplomy deťom každoročne udeľujú na slávnostnej promócii v aule historickej budovy Univerzity Komenského.
Juraj Kukura tu stále hrá hlavnú postavu v inscenácii režiséra Martina Čičváka Koza alebo Kto je Sylvia?, za výkon v ktorej získal v roku 2004 ocenenie Dosky a Cenu Literárneho fondu za najlepší mužský herecký výkon. V apríli 2010 mala premiéru hra Komunizmus, ktorú na námet Kukuru napísal Viliam Klimáček. Zahral si v nej aj hlavnú rolu.
Minulý rok v máji debutovala inscenácia Kukura, ktorá bola priamo inšpirovaná pôsobením, postojom a osobnosťou Juraja Kukuru. O texty sa postaral Martin Čičvák. Ako uvádza Divadlo Aréna na svojej webovej stránke, ide o ostrú kritiku súčasného stavu slovenskej kultúry, v ktorej sú umelecké zretele čoraz viac marginalizované a do popredia vystupujú iné faktory.
Kukura žije striedavo v Bratislave, v Hamburgu a v Prahe. Je ženatý a má syna Filipa, ktorý vyštudoval prírodné vedy.
TV spot k inscenácií Kukura
https://www.youtube.com/watch?v=h7DnCnkyv4k
Spracované podľa: www.jurajkukura.sk, www.divadloarena.sk, www.osobnosti.sk, internetová encyklopédia Wikipedia, profit.etrend.sk a www.slovacivosvete.sk.