BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) – Predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin sa opäť plánuje obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) – tento raz za to, že mu ústavný súd v októbri neobnovil konanie v disciplinárnom prípade.
Po neúspechu svojej žiadosti na ústavnom súde Harabin opäť pôjde do Štrasburgu na ESĽP. „Veď ja musím ísť. Nie kvôli sebe, kvôli tomu, aby tu nastal právny štát. Veď to sa môže stať ktorémukoľvek občanovi,“ uviedol Harabin.
Odporúčame aj:
Harabin nemusí zaplatiť pokutu tisíc eur, súd zrušil verdikt
O návrhu na obnovu konania rozhodovalo desať sudcov ústavného súd, dvaja sudcovia boli z rozhodovania o tejto veci vylúčení, jeden sudca bol práceneschopný. K rozhodnutiu pripojili odlišné stanovisko sudcovia Ľubomír Dobrík, Milan Ľalík a Ivetta Macejková.
ESĽP uznal zaujatosť voči Harabinovi
Mikloš verzus Harabin
Neumožnená kontrola na NS SR, o ktorú sa ministerstvo financií pod vedením Ivana Mikloša viackrát pokúšalo, bolo dôvodom viacerých konaní.
Mikloš najprv v auguste 2010 dal NS SR 33-tisícovú pokutu a Harabinovi osobne tisíceurovú pokutu. Obe sú v súčasnosti zrušené. O zrušení väčšej pokuty pre súd už dávnejšie rozhodla osobitná komisia ministra financií za úradovania nového ministra Petra Kažimíra.
Verdikt o menšej osobnej pokute pre Harabina aktuálne zrušil bratislavský krajský súd, ktorý túto vec vrátil rezortu financií na nové rozhodnutie. Spomínaný disciplinárny prípad, v ktorom Harabin neúspešne požiadal o obnovu konania, iniciovala disciplinárnym návrhom exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Krajský súd a aj Najvyšší súd SR ešte pred verdiktom Ústavného súdu SR konštatovali, že kontrolu na NS nemá robiť ministerstvo financií, ale Najvyšší kontrolný úrad. Kontrola NKÚ na Najvyššom súde SR napokon nezistila žiadne porušenia zákonov a ani finančné rozdiely.
Svoju žiadosť o obnovenie konania Harabin podal na základe verdiktu ESĽP, ktorý uznal, že v tomto konaní bolo porušené jeho právo na spravodlivý proces. ESĽP konštatoval, že o Harabinovi rozhodovali aj ústavní sudcovia, pri ktorých boli pochybnosti o zaujatosti. Keď ESĽP zistil takéto pochybenie, k podstate sporu sa už nevyjadroval. Nepovedal teda, či ministerstvo financií má alebo nemá právo kontrolovať Najvyšší súd SR, ani či si Harabin zaslúžil trest.
Harabin bude žiadať finančnú ujmu
Vo svojej sťažnosti pred ESĽP plánuje Harabin žiadať aj satisfakciu, jej výšku neuviedol. „Samozrejme, že budem žiadať, aby sa to už neopakovalo,“ uviedol Harabin s tým, že prípadné vysúdené peniaze dá na detskú onkológiu.
Prvotnou sťažnosťou, ktorú Harabin dával na ESĽP a čiastočne aj uspel, chcel vysúdiť 150-tisíc eur. Európsky súd mu priznal tritisíc eur a 500-eurové trovy konania.