Grécka verejnosť podporuje škrty v štátnej sfére

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grecko
Protesty gréckych pracovníkov Foto: SITA/AP

ATÉNY 21. júla (WEBNOVINY) – Väčšina Grékov súhlasí s nevyhnutnou potrebou zmeniť fungovanie štátnej správy prostredníctvom jej reorganizácie.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktoré zverejnili v nedeľu. Z nich vyplýva, že viac ako 60 percent z tisíc opýtaných respondentov súhlasí s prepúšťaním či presunutím 25-tisíc zamestnancov štátu na iné pozície, ako to zavádza cez týždeň schválený zákon.

Podľa prieskumu z času, keď parlament o prelomovej norme rokoval, má opačný názor viac ako 35 percent Grékov. Väčšinou ide o prívržencov opozičných strán. Voliči vládnych strán vyslovili zákonu až 70-percentnú popdooru. Iba o päť percent ľudí menej sa v inom prieskume vyslovilo za zrušenie doživotnej istoty práce v štátnej sfére.

Grécky parlament v stredu schválil zákona, ktorý predpokladá do konca roka zmenu pracovných pozícií 25-tisíc zamestnancov verejného sektora v záujme efektívnejšieho fungovania štátnej správy. Jej zabezpečenie je podmienkou pre ďalšiu, takmer sedemmiliardovú tranžu z dohodnutej zahraničnej finančnej pomoci od Medzinárodného menového fondu a ostatných krajín používajúcich euro.

Do konca júla by si tak nové pozície malo nájsť 4200 ľudí. Ostatní vrátane učiteľov a mestských policajtov budú mať osem mesiacov na nájdenie si nového miesta alebo prijatie iného ponúkaného postu, inak im hrozí strata zamestnania. Ostro sledovanému hlasovaniu sprevádzali nepokoje a taktiež generálny štrajk, v rámci ktorého do ulíc Atén a Solúnu vyšlo 20-tisíc ľudí.

Grécko prechádza tvrdými škrtmi vo verejnom sektore ako hlavnej podmienke zahraničnej finančnej pomoci v celkovej dohodnutej sume 240 miliárd eur. Výmenou za jej postupné posielanie do Atén musí tamojšia vláda realizovať dôležité, no bolestivé reformy v rámci fungovania štátu.

Rušenie pracovných miest, znižovanie platov a dôchodkov však vyvolávajú tvrdý odpor verejnosti, ktorá sa proti zahraničným požiadavkám búri. Juhoeurópska krajina je totiž už šiesty rok v recesii a miera nezamestnanosti je na rekordnej úrovni 27 percent.

Od začiatku krízy v roku 2009 sa strojnásobila a podľa odhadov štatistického úradu príde každý deň o prácu v priemere 700 až 1 000 ľudí. Podľa gréckej centrálnej banky bude nezamestnanosť kulminovať na úrovni 28 percent pred tým, než začne v roku 2015 klesať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať