Foto: Minister Gajdoš si uctil pamiatku obetí vypálených obcí Kľak a Ostrý Grúň

VÝROČIE: 74. rokov od vypálenia obce Kľak
Minister obrany SR Peter Gajdoš v príhovore počas spomienkového podujatia pri príležitosti 74. výročia vypálenia obce Kľak v okrese Žarnovica. Kľak, 20. január 2019. Foto: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) – Minister obrany SR Peter Gajdoš si v nedeľu v obciach Kľak a Ostrý Grúň uctil pamiatku obyvateľov, ktorí zahynuli pri vypálení týchto obcí nacistami v roku 1945.

Chceli zastaviť pomoc miestnych

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková, tí chceli zastaviť pomoc miestnych obyvateľov partizánskym skupinám Slovenského národného povstania, a preto pristúpili k tomuto krutému činu.

„Takzvaná ´Krvavá nedeľa´ je bolestnou spomienkou na fašistické represálie, ktoré zničili život v týchto dvoch obciach. Medzi 148 obeťami boli ženy, starí ľudia a deti, z ktorých najmladšie malo iba tri mesiace,“ pripomenul Gajdoš.

„Dnes nám má táto tragédia pripomínať, že pre našu slobodu a mier zaplatili mnohí tým najcennejším – svojím životom. A aj keď to môže znieť ako fráza, pravdou je, že tieto hodnoty nikdy neboli a ani nie sú zadarmo,“ dodal.

Tisíce partizánov

V okolí obcí Kľak a Ostrý Grúň sa v roku 1945 zdržiavalo asi 3000 partizánov Slovenského národného povstania, ktorým občania poskytovali ubytovanie, šatstvo, potraviny a vykonávali spravodajskú a prieskumnú činnosť.

Okupanti sa preto rozhodli vypáliť obe obce a vyvraždiť domácich obyvateľov. Pri útoku protipartizánskej jednotky Edelweiss 21. januára 1945 zahynulo 64 občanov Ostrého Grúňa a 84 obyvateľov Kľaku. V oboch obciach boli obetiam vybudované pamätníky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Danka CapákováPeter Gajdoš