Londýn chce posilniť obranné vzťahy, Slovensku poslal ponuku na armádne rádiolokátory

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Gajdoš, radar
Zľava: Minister obrany Peter Gajdoš. Foto: koláž WBN - SITA/Branislav Bibel a Getty Images

BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) – Slovenskej republike ponúka možnosť ochrany vzdušného priestoru rádiolokátormi aj Veľká Británia, ktorá vo štvrtok predložila vláde SR oficiálnu medzivládnu ponuku.

Agentúru SITA o tom informovala britská ambasáda, pričom v prípade výberu práve britských systémov by sa dodávka rádiolokátorov realizovala v spolupráci s naším obranným priemyslom.

Ministerstvo obrany SR pri obmene rádiolokačnej techniky oslovilo 12 krajín. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) plánuje vláde predložiť návrh riešenia do konca júna tohto roka. Na radary stredného, malého a blízkeho dosahu plánuje rezort obrany vynaložiť do 155 090 000 eur.

Systém dohľadu nad vzdušným priestorom

„Materiál spojený s obstaraním 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu predloží rezort na rokovanie vlády do 30. júna 2019. Zároveň bude v prvom polroku tohto roka predložený na rokovanie vlády SR aj materiál, ktorý sa týka obstarávania letiskových rádiolokátorov,“ uviedla pre agentúru hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. Nie je nateraz známe, či rezort vyberie práve britskú ponuku.

„Vláda Spojeného kráľovstva dnes predložila Slovenskej republike medzivládnu ponuku na plne integrovaný systém dohľadu nad vzdušným priestorom. Sústava štyroch rádiolokátorov Commander SL (BAE Systems) a šiestich radarov Giraffe AMB (Saab) poskytne Slovensku spôsobilosť v oblasti dohľadu nad vzdušným priestorom na viacerých úrovniach. Spoločnosti BAE Systems a Saab zrealizujú program v spolupráci so slovenským priemyslom, čím sa vytvorí slovenský dodávateľský reťazec radarových komponentov a podpora počas ich celej životnosti,“ uvádza v stanovisku britská ambasáda.

Ešte predošlé vedenie Ministerstva obrany SR chcelo obstarať rádiolokačnú techniku cez medzinárodnú súťaž. Tú však v apríli minulého roka definitívne zrušili.

Posilňuje obranné vzťahy

Spojené kráľovstvo sa zaviazalo posilňovať svoje obranné a bezpečnostné vzťahy s blízkymi spojencami a partnermi, akým je aj Slovenská republika.

Preto reaguje na žiadosť o medzivládnu ponuku v spolupráci s firmami BAE Systems a Saab s riešením, ktoré využíva dva vzájomne sa dopĺňajúce rádiolokačné systémy a čerpá z britských skúseností s nimi. Oba sú súčasťou výzbroje rezortu obrany Spojeného kráľovstva.

„Radarové systémy Commander SL a Giraffe poskytujú našim ozbrojeným silám bezkonkurenčné spôsobilosti v oblasti dohľadu nad vzdušným priestorom, čím udržiavame bezpečnosť v Spojenom kráľovstve a chránime našich vojakov v operáciách. Takýto radarový systém, ktorý dlhodobo patrí do výzbroje Britského kráľovského letectva, by dokázal chrániť oblohu nad Slovenskou republikou,“ povedal britský veľvyslanec Andy Garth.

Plány ministerstva

Rezort obrany plánuje v časovom horizonte rokov 2018 až 2025 obstarať sedemnásť 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu v predpokladanej sume 155 090 000 eur vrátane DPH.

Okrem radarov ministerstvo plánuje obstarať aj novú kolesovú techniku typu 8×8 a 4×4. Slovenským vojakom by mali pribudnúť do výzbroje aj ďalšie viacúčelové vrtuľníky UH-60M Black Hawk či nadzvukové stíhačky typu F-16 Block 70/72, za takmer 1,6 miliardy eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Danka CapákováPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR