Danko vidí SNS v parlamente a chce, aby Slovensko išlo cestou Poľska alebo Maďarska (rozhovor)

DANKO: Rozhovor pre agentúru SITA
Foto: SITA/Branislav Bibel..

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko je presvedčený, že jeho strana nebude chýbať po najbližších voľbách v parlamente. Ako ďalej uviedol v rozhovore pre agentúru SITA, pre vytvorenie opozičného bloku bude presviedčať Roberta Fica, Petra Pellegriniho i predsedov menších strán. Ďalej sa dočítate, čo si myslí o návrate Mikuláša Dzurindu do vrcholovej politiky a ako hodnotí Borisa Kollára vo funkcii predsedu parlamentu.

Ako hodnotíte termín 30. septembra v súvislosti s predčasnými voľbami?

Vďaka Bohu už máme nejaký termín. Je tu však šanca na júnový termín a mali by sme oňho bojovať. Všetko je v rukách prezidentky Zuzany Čaputovej. Ak nevymenuje úradnícku vládu, bude zodpovedná za rabovanie štátneho rozpočtu. Čo schôdza, to miliardy na úkor štátneho rozpočtu. Za chvíľu môže byť problém aj s platmi v štátnej správe či s dôchodkami. Ľudia by mali apelovať na prezidentku, aby sme mali júnový termín.

Na sociálnej sieti ste vyzvali hlavu štátu, aby vymenovala úradnícku vládu a umožnila tak predčasné voľby v júni. Podľa aktuálneho prieskumu agentúry AKO by SNS vo februári nezískala potrebných päť percent hlasov. Do júna ostávajú štyri mesiace. Myslíte si, že sa SNS podarí získať dostatočný počet voličov?

Ja si nemyslím, ja to viem. Vidím ľudí, ktorí používajú rekreačné poukazy, tých je 1 100 000. Slovenská národná strana (SNS) má podľa prieskumov štyri percentá, čo predstavuje 100-tisíc ľudí. Chýba nám 25-tisíc voličov, teda 2 percentá z tých, čo používajú rekreačné poukazy. Tí nám hlasy určite dajú. Učitelia vedia, ako sme im o 40 percent zdvihli plat a taktiež 200-tisíc dôchodcov, ktorí v roku 2020 dostali o 500 eur viac minimálneho dôchodku. Títo ľudia vedia, že SNS im pomohla a pokiaľ chcú, aby politici riešili problémy ľudí a nie žabomyšie vojny, tak nás budú voliť. Ja som však presvedčený, že SNS v parlamente bude.

Čo schôdza, to miliardy na úkor štátneho rozpočtu. Za chvíľu môže byť problém aj s platmi v štátnej správe či s dôchodkami. Ľudia by mali apelovať na prezidentku, aby sme mali júnový termín.

Akým spôsobom sa budete snažiť zvýšiť vaše šance a presvedčiť tak voličov, aby SNS volili?

Robíme všetko preto, aby vznikol opozičný blok. Presviedčam Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (Hlas-SD), aby sa konečne prestali hádať a začala sa konštruktívna opozičná politika. Keby sa SNS, Hlas-SD a Smer-SD spojili, mohli by sme mať ústavnú väčšinu a urobiť zásadné zmeny v štáte. Ak Pellegrini bude ignorovať Fica a ten bude útočiť na predsedu Hlasu-SD, tak opozičná politika bude rozbitá a Slovensko po predčasných voľbách nečakajú lepšie časy. Ľudia budú opäť vidieť rozpoltených politikov, ktorí miesto toho, aby potlačili svoje egá sa budú hádať. Keď SNS vidí tieto hádky, tak sa snaží aspoň oslovovať menšie politické strany, aby sa k nám pridali.

Avizovali ste, že ste naklonený k spájaniu sa s inými politickými subjektmi vytvorením predvolebného bloku. S akými stranami rokujete? Viete prezradiť konkrétne závery týchto rokovaní?

Rokovali sme s Miroslavom Radačovským, ktorému idem teraz na snem, s Tomášom Tarabom (Život-NS) či Rudolfom Huliakom (Národná koalícia) a mnohými inými, aby sa hlasy nestratili. Rokovanie prebehlo aj s predsedom Socialistov.sk Arturom Bekmatovom. Ja som povedal, že SNS sa dotýka piatich percent a každá z týchto politických strán môže mať zastúpenie na kandidátke SNS v podobe svojho predsedu.

Nechcem ešte prezradiť konkrétne závery z týchto rokovaní. Kým nebude podaná kandidátka, nie je dohodnuté nič. Každý z týchto predsedov menších strán prirodzene rokuje aj s inými politickými subjektmi. Fica a Pellegriniho oslovím ešte raz s návrhom, aby potlačili svoje egá a aby sme si sadli k stolu a vytvorili už dnes opozičnú vládu, navrhli novely zákonov, ktoré budú dvíhať dôchodky a pomáhať ľuďom.

Som presvedčený, že ak to Peter Pellegrini neurobí zvalcuje ho to a môže mať problémy ako iní lídri, napr. Vladimír Mečiar, Robert Fico, Mikuláš Dzurinda, ale aj Radoslav Procházka.

DANKO: Rozhovor pre agentúru SITA
Foto: SITA/Branislav Bibel.

Pellegrini tento týždeň uviedol, že Hlas-SD chce ísť do volieb samostatne. Akým spôsobom ho chcete presvedčiť na prípadnú spoluprácu?

Do podania kandidátok je ďaleko. Pellegriniho bude presviedčať aj vývoj a udalosti, ktoré sa vyskytnú. Tá kampaň bude špinavá. Keby sme sa spojili, ťažšie sa bude nepriateľom voči nám bojovať. Preto sa budem stále snažiť apelovať, žiadať stretnutia a komunikovať s ním. Je to v jeho rukách. SNS v parlamente bude, ale dnes by sme sa mali baviť o opozičnom bloku, o niečom silnom ako je v Poľsku Právo a spravodlivosť alebo v Maďarsku Fidesz.

Uvažujete spojiť sily s niektorou súčasnou koaličnou stranou?

To len šialenec by mohol chcieť umožniť ďalej vládnuť Richardovi Sulíkovi (SaS), ktorý dokonca zrušil 13. a 14. platy, to znamená 500 eurové odmeny bez odvodov a daní. Chcel zrušiť rekreačné poukazy, dokonca zdvihol živnostníkom s obratom na 48-tisíc dane na 20 percent. SNS ich znížila na 15 percent. Pozrite sa, aký zákon Sulík presadil pri prepise motorových vozidiel. Veď to je šialené.

Boris Kollár (Sme rodina) narozprával, že postaví byty, diaľnice a zastaví exekúcie. Taký človek má vládnuť? Zrušia obedy zadarmo a potom slávnostne vyhlasujú, že ich idú zaviesť. Zrušia zdanenie bánk a teraz tvrdia, že banky idú zdaniť. Veď tí ľudia klamú.

Igor Matovič (OľaNO) si sám urobil svoju vizitku. Dnes ho neurážam ja, dnes ho uráža dočasne poverený premiér Eduard Heger (OľaNO), dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OľaNO) i dočasne poverený minister zahraničných vecí Rastislav Kačér. Minister Káčer povedal, že Matovič je nikto, to je šialené. Títo ľudia nemôžu riadiť štát a je to v rukách ľudí. Ak ľudia budú chcieť opäť takúto zostavu a Pellegrini v tom pomôže Sulíkovi alebo Kollárovi, je to jeho vizitka. Ja si myslím, že by mala prísť vláda normálnych politických strán, ktoré majú svoje štruktúry a fungovanie. Verím, že veci, ktoré som ľuďom rozprával, aby si dali pozor na deštrukciu štátu, už chápu.

Povediete stranu do volieb?

Ja mám na to mandát. Som predseda SNS a o tom ani nech nie je pochybnosť.

S kým si viete predstaviť povolebnú spoluprácu?

Musím sa pokúšať s SNS získať čo najviac percent a keď ich budem mať, tak budeme pozerať po tých stranách, o ktorých som hovoril. V prvom rade je to Pellegrini a Fico. Jednoducho každý, kto presadzuje národnú politiku, je proti fašizmu, extrémizmu a liberalizmu.

DANKO: Rozhovor pre agentúru SITA
Foto: SITA/Branislav Bibel.

S kým si naopak neviete predstaviť povolebnú spoluprácu?

Určite s tými, ktorí tieto tri roky vládli. Je šialenstvo s nimi vôbec niečo chcieť riešiť. Ukázali, že nezvládajú nič. V pondelok budú tri roky od volieb. Noc z 28. februára na 1. marca 2020 bola pre mňa veľmi ťažká. Taktiež som rozmýšľal, či si ľudia neuvedomujú, aké ťažké bolo pre nás byť vo vláde s Robertom Ficom a Bélom Bugárom.

Na druhej strane som si nikdy nemyslel, že kanceláriu predsedu parlamentu budem odovzdávať Borisovi Kollárovi. Človeku, ktorý vyrástol, nebojím sa povedať, z podsvetia do štátnej správy. Nemyslel som si, že Matovič bude mať 25 percent.

Človek, ktorý plakal na tlačovke, že nebude chodiť do práce, kým ja som predseda Národnej rady SR a obvinil ma z toho, že som ho chcel zabiť. Stále mám pocit, že žijem v sne.

Na sociálnej sieti varujete pred prípadnou spoluprácou strán Hlas-SD, SaS a hnutia PS. Prečo sa tejto spolupráce obávate?

Slovensko v tom prípade pôjde cestou poskoka Bruselu. Ja by som chcel, aby Slovensko išlo cestou Poľska alebo Maďarska, hrdého štátu.

My nemôžeme ako roboti preberať všetko z Bruselu. Si zoberte ten idiotizmus, ktorý schválili, že od roku 2035 nebudeme mať benzínové a dieselové motory. Európa bude jediným idiotom vo svete. Slovensko je najväčší výrobca automobilov na svete v prepočte na obyvateľa. Viete, koľko elektrickej energie bude treba, ak všetky autá budú jazdiť na elektrickú energiu? Celý svet bude mať benzínové a dieselové motory, len v Európe zase budeme za debilov.

Európska únia padá, euro padá, kvalita života ľudí v Európe padá, ľudia si nevedia pomaly zaplatiť základné potreby. Dôchodcovia, ktorí majú obmedzený príjem od štátu, nemajú z čoho platiť vodu a elektrinu. Treba si uvedomiť, že sa nemôžeme stať niekoho otrokmi.

Prípadná koalícia Hlas-SD, SaS a PS by sa pravdepodobne snažila presadiť registrované partnerstvá ľudí rovnakého pohlavia. Ako vnímate situáciu v súvislosti s LGBTI+ komunitou?

V politike je veľa homosexuálov aj ako predsedov strán. A vôbec s tým nemám problém, nech si každý žije ako chce.

Na druhej strane, jediná hranica, ktorá bola vždy mnou komunikovaná, je adopcia maloletých detí párom rovnakého pohlavia. Keď legislatívne uznáte takýto partnerský zväzok, musíte podľa európskej legislatívy umožniť im aj adopciu.

Vezmite si, že malé bezbranné dievčatko bude adoptované dvoma chlapmi. Vžite sa do úlohy malého dievčatka, ktoré si adoptujú dvaja chlapi a my rozhodneme, že na to majú právny nárok. Ale čo práva toho dieťaťa? Tie sú pre mňa viac, ako práva na sexuálnu orientáciu a spolužitie. Ja pozerám na to dievča ako na dieťa, ktoré za seba nemôže rozhodovať.

Nech si páry rovnakého pohlavia partnersky žijú, pomôžme im s dedičstvom, rešpektujem homosexuálov a lesbičky, rešpektujem každého súkromie, ale na prvom mieste je pre mňa sväté právo maloletého dieťaťa.

Čo si myslíte o návrate Mikuláša Dzurindu do vrcholovej politiky? Má Slovensku ešte čo ponúknuť?

Politik by mal vedieť, kedy sa stiahnuť. Nepochopil to Vladimír Mečiar, nepochopil to Robert Fico, Ján Slota a nepochopil to ani Mikuláš Dzurinda. Mohli by si už títo páni v mnohých veciach uvedomiť, že prichádza iná generácia. O päť až desať rokov príde generácia mladých politikov, ktorým aj my budeme musieť odovzdať miesta.

Je to jeho rozhodnutie, každý ho musíme rešpektovať, ale ja si myslím, že spoločnosť potrebuje ukľudniť. Ja si lepšie rozumiem s mladými politikmi ako s tými, ktorí sú odo mňa o desať až dvadsať rokov starší. Oni sú poznačení svojimi žabomyšími vojnami – Dzurinda bojom s Mečiarom, Fico bojom s každým. Podľa mňa by si Dzurinda mohol radšej oddýchnuť.

DANKO: Rozhovor pre agentúru SITA
Foto: SITA/Branislav Bibel.

Pred chvíľou ste uviedli „nepochopil to ani Robert Fico“. Myslíte si, že by sa mal stiahnuť z politiky?

Ja vždy hovorím, že Fico po desiatich rokoch premiérovania sa mal zamerať na to, že sa stane prezidentom. Premrhal šancu, keď Smer-SD nemal kandidáta a do funkcie prezidenta navrhol Maroša Ševčoviča, ktorý robí idiotizmy v Bruseli, podporuje Ukrajinu a všetko robí opačne ako hovorí Fico. Tak skúsený politik ako je Fico by si mal nájsť piedestál a vyššie miesto.

Predseda Smeru-SD veľakrát zatiahol SNS do rozhodnutí, ktoré som nechcel. Nechcel som, aby sme zrušili Mečiarove amnestie, k tomu nás Smer-SD tlačil a považujem to za chybu, lebo bola hlúposť vracať sa do minulosti. Nikomu sa tým nepomohlo a zbytočne sa jatrili rany, ktoré sa na konci dňa Ficovi vrátili ako bumerang po vražde novinára Jána Kuciaka.

Po vražde Robert Fico oveľa lepšie pochopil Vladimíra Mečiara. Podľa mňa by mi už nikdy nenavrhol, aby sme tie amnestie zrušili.

Ste bývalý predseda Národnej rady SR, ako hodnotíte Borisa Kollára v tejto funkcii?

Ako šialenstvo, ktoré tam nemá čo robiť. Užíva si všetko, čo som v parlamente vybudoval od rokovacieho poriadku, zamestnancov, ktorých si nechal až po rekonštrukciu hradu.

Ja som mal 1. septembra uplynulého roku také zadosťučinenie, keď Kollár povedal „Andrej, ďakujem“ tým, že vztýčili vlajku na stožiar, z ktorého sa smiali a potom odovzdávali ceny Hurbana, z ktorých sa tiež smiali.

Dnes sa po troch rokoch pýtam, povedzte mi jednu jedinú vec, ktorá po Kollárovi v parlamente ostane, okrem toho, že dal zbiť demonštrantov a že sa v pléne hádajú, s prepáčením, ako psy. NR SR je jeden veľký bordel a kabaret.

Som presvedčený, že OĽaNO, SaS a Sme rodina by mali mať problém dostať sa do parlamentu po tom, čo predviedli.

V parlamente sa udialo viacero nevídaných situácií – prekrikovanie, opakovaná neuznášaniaschopnosť, niektorí poslanci sa sťažovali na nerešpektovanie rokovacieho poriadku. Prečo sa to podľa Vás deje?

Je to Kollárova chyba. My sme zmenili rokovací poriadok, ktorý im slúži ako nástroj. Porušili všetko počas schvaľovania noviel zákonov, hlasovaní či predkladaní návrhov. Riskujú, že keď niekto z opozície príde nahnevaný vládnuť, budú plakať. Kollár urobil totálny bordel z parlamentu.

Ak sa dostanete k moci, budete mať opätovne záujem o kreslo predsedu parlamentu?

Ja budem mať záujem o takú verejnú funkciu, akú dôveru mi dajú ľudia. So SNS sa pokúsim mať čo najviac percent. Zároveň sa pokúsim opäť ľudí presvedčiť, že veciam rozumiem a chcem s čistým srdcom pomáhať. Idem s čistým svedomím a vedomím do politického boja o voliča a potom poviem, akú mám ambíciu. Verím, že dostaneme čo najviac percent a ľudia uvidia rozpoltenosť Pellegriniho, nahnevaného Fica a že dajú radšej hlas SNS.

Na rokovacom stole sa vyskytli viaceré novely zákonov, ktoré sú v očiach poslancov i občanov kontroverzné – 500 eur za účasť vo voľbách, znižovanie platov poslancom, zákaz nedeľného predaja alebo zákaz interrupcií. Sú aj podľa vás tieto návrhy kontroverzné?

To sú šialené veci. Tri roky Matovičovi poslanci poberajú platy a zrazu príde s témou, ktorú vykrikoval päť rokov dozadu. A teraz 500 eur. Samozrejme, že tak chce získať rómskych voličov. Veď Matovič je geniálny v týchto klamstvách. Ak sa niekto dá takto oklamať, tak mi ho je ľúto.

Som presvedčený, že OĽaNO, SaS a Sme rodina by mali mať problém dostať sa do parlamentu po tom, čo predviedli. Ak ich ľudia budú voliť, nech sa páči. Normálnemu človeku sa musí rozum zastaviť po tom, čo predvádzali s očkovaním a testovaním alebo s energetickou pomocou. Systémovo tu nič nefungovalo.

Najväčší úspech Sulíka sú Geissovci, ktorých priviedol na Slovensko. Prezidentka Čaputová by to mala zastaviť. Ak to nezastaví, nemôže slúžiť slovenským záujmom. Prezidentka bola a je umelý produkt a teraz sa ukazuje, že to nie je hlava štátu Slovenskej republiky, ale bábka, ktorú tu dosadili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana