Šimečka si nevie predstaviť spoluprácu s Matovičom, priblížil aj tri princípy programu Progresívneho Slovenska (rozhovor)

PS: Snem hnutia
Michal Šimečka, predseda hnutia Progresívne Slovensko. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Šéf Progresívneho Slovenska a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka v rozhovore pre agentúru SITA priblížil, s kým vylučujú povolebnú spoluprácu a prehovoril tiež o príprave na predčasné voľby a predvolebnej kampani.

S ktorými stranami alebo konkrétnymi politikmi vylučujete povolebnú spoluprácu? Viete si napríklad predstaviť spoluprácu po voľbách s Eduardom Hegerom, ak už nebude v jednej strane s Igorom Matovičom?

Povolebnú spoluprácu určite odmietame so stranami Smer-SD, ĽSNS či Republika. S Eduardom Hegerom si spoluprácu predstaviť vieme, s Igorom Matovičom nie.

V kampani sa budeme sústrediť najmä na to, aby sme presvedčili voličov, že tu existuje alternatíva k chaosu vo vláde a k zlodejom a extrémizmu v opozícii.

Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra. Akým spôsobom plánujete v Progresívnom Slovensku viesť predvolebnú kampaň? Napríklad stretnutia s občanmi, mítingy, bilboardy, médiá, sociálne siete, podcasty atď… ?

Budeme využívať všetky uvedené nástroje, aj rôzne ďalšie, ale presný mix je súčasťou našej kampaňovej stratégie.

Na čo sa budete v kampani sústrediť – na aké informácie alebo posolstvá, s ktorými chcete osloviť voličov? Neplánujete prípadne nejaký pakt o neútočení s niektorými inými stranami?

V kampani sa budeme sústrediť najmä na to, aby sme presvedčili voličov, že tu existuje alternatíva k chaosu vo vláde a k zlodejom a extrémizmu v opozícii. Budeme sa sústrediť na tvorbu najlepšieho programu pre ľudí na Slovensku. Aby sme znovu naskočili na európsky vlak, ktorý nám ušiel, v životnej úrovni aj v kvalite verejných služieb. Potrebujeme naštartovať modernú, inovatívnu a zelenú ekonomiku Slovenska. A pritom odhodlane brániť demokraciu, ľudské práva a spravodlivosť pre všetkých, a našu jednoznačnú príslušnosť k EÚ a NATO.

Sústredíme sa na prípravu čo najlepšieho programu, ktorý bude jasne garantovať tri princípy.

Čo budú teda nosné témy, s ktorými chcete osloviť voličov? Na akých pilieroch budete stavať program a kedy ho predstavíte?

O nosných témach aj pilieroch budeme informovať na samostatnej tlačovej konferencii.

Na nedávnej tlačovej konferencii ste hovorili, že vediete debatu so zaujímavými osobnosťami, ktoré by mohli doplniť kandidátku Progresívneho Slovenska. Môžete už prezradiť nejaké mená alebo prípadne aspoň naznačiť, z akej sféry verejného života budú?

Naše rady v poslednom čase posilnil ekonóm a bývalý šéf Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš, expert na sociálnu politiku Tomáš Hellebrandt, či autor reformy nemocníc Oskar Dvořák. Komunikujeme aj s ďalšími s odborníkmi a odborníčkami z rôznych oblastí, no konkrétne mená ešte prezrádzať nebudeme.

PS: Predstavili experta na financie
Expert Progresívneho Slovensko (PS) na verejné financie Štefan Kišš a predseda hnutia Michal Šimečka. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Čo ponúkate iné alebo navyše ako ostatné strany? V čom sa odlišujete od liberálne orientovaných strán ako sú SaS a vznikajúce Jablko europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej?

Nekomentujeme iné politické strany. My sa sústredíme na prípravu čo najlepšieho programu, ktorý bude jasne garantovať tieto tri princípy:

1. nespochybniteľné zahranično-politické smerovanie Slovenska, 2. odborné a kompetentné vládnutie, ktoré Slovensko dostane z tejto dlhej krízy, aby sme znovu naskočili na európsky vlak a 3. právny štát a dôkladné vyšetrenie všetkých politických káuz, akokoľvek dlho to môže trvať.

V PS sme odhodlaní brániť demokraciu, slobodu, spravodlivosť pre všetkých a jednoznačnú príslušnosť Slovenska k a NATO. Chceme ľuďom na Slovensku vrátiť nádej, že politika sa dá robiť inak. Že aj u nás môžu mať európsku kvalitu života, služieb a politiky.

PS: Predstavili experta pre sociálnu oblasť
Ekonóm a expert Progresívneho Slovenska (PS) na sociálnu oblasť a rodinnú politiku Tomáš Hellebrandt a predseda hnutia Michal Šimečka. Foto: SITA/Diana Černáková.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Šimečka
Firmy a inštitúcie PS Progresívne Slovensko