Fico: Vládna koalícia chce zo Slovenska spraviť maximálny prietokový ohrievač na dovoz zbraní na Ukrajinu (rozhovor)

Robert Fico
Robert Fico, predseda strany Smer-SD. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico avizoval, že na ich kandidátke sa budú nachádzať len ľudia lojálni k ľavicovej politike. V rozhovore pre agentúru SITA zároveň prezradil, na čo sa bude strana sústrediť najbližších osem mesiacov pred voľbami a s ktorými nosnými témami chce osloviť voličov.

Môžete prosím zhodnotiť schválený termín predčasných parlamentných volieb 30. september?

Je to najhorší termín, bude pokračovať chaos a rozvrat štátu. Tento termín je preto, lebo s ním súhlasila prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá oklamala verejnosť, keď pôvodne trvala na voľbách do 30. júna. Dôvody, pre ktoré sa rozpadnutá vládna koalícia a prezidentka dohodli na 30. septembri sú jasné – pozatvárať opozíciu a urobiť zo Slovenska maximálny prietokový ohrievač na dovoz zbraní na Ukrajinu, vrátane našich bojových lietadiel MiG-29.

Sme jediná ľavicová strana a pri vládnutí sme preukázali schopnosť garantovať stabilitu, sociálny dialóg a pokoj v krajine.

Na čo sa bude strana sústrediť najbližších sedem mesiacov do volieb?

Sústredíme sa na razantnú, opozičnú, ľavicovú politiku. Nebudeme ani vajatať, ani sa vyhýbať zásadným témam a nebudeme ani oportunistami ako sú politici v strane Hlas – sociálna demokracia.

Čo budú nosné témy, s ktorými chcete osloviť voličov? Na akých pilieroch budete stavať program?

Mier, stabilita a sociálna istoty.

S ktorými stranami alebo konkrétnymi politikmi vylučujete predvolebnú a povolebnú spoluprácu? Naopak, s ktorými si takúto spoluprácu viete predstaviť?

Na túto otázku odpovieme v povolebnej noci. Máme tri podmienky spolupráce. Nová vláda musí byť proeurópska, protifašistická a sociálna.

Predstavíte do volieb verejnosti aj nejaké nové mená, ktoré budú na kandidátke strany? Môžete už dnes nejaké prezradiť?

Ak sa nemýlime, posledný deň na odovzdanie kandidátok je 2. júl 2023. Máme ešte dosť času na premýšľanie. Platí ale zásada, že na našej kandidátke budú len ľudia lojálni k ľavicovej politike.

Na Ukrajine nikto vojensky nevyhrá a Rusko neustúpi ani z Krymu, ani z Donbasu, či Luhanska. Takže ďalšie vyzbrojovanie a predlžovanie vojny bude viesť k ďalším státisícom obetí bez výsledku.

Čím sa odlišujete od iných strán, čo ponúkate iné alebo navyše ako ostatné politické subjekty?

Sme jediná ľavicová strana a pri vládnutí sme preukázali schopnosť garantovať stabilitu, sociálny dialóg a pokoj v krajine.

Ak sa dostanete po najbližších parlamentných voľbách k moci, plánujete vystúpiť z Európskej únie (EÚ) alebo Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO)?

Počuli ste niekedy od kohokoľvek zo Smeru-SD, že by chcel vystúpiť z EÚ alebo NATO? Na zahranično-politickej orientácii Slovenska sa nebude meniť nič, len si vyhradzujeme právo na kritický a iný názor. Nebudeme šíriteľmi hrubej propagandy. EÚ je pre Slovensko mimoriadne dôležitá, len ju teraz vedú nesprávni ľudia.

Strana Smer-SD žiada zastaviť dodávky zbraní na Ukrajinu. Keby ste v súčasnosti pri moci, iniciovali by ste rokovania so susednými krajinami, aby dodávky zbraní putovali na Ukrajinu cez nich?

Na Ukrajine nikto vojensky nevyhrá a Rusko neustúpi ani z Krymu, ani z Donbasu, či Luhanska. Takže ďalšie vyzbrojovanie a predlžovanie vojny bude viesť k ďalším státisícom obetí bez výsledku. Smer-SD nesúhlasí s dodávkami zbraní na Ukrajinu a presadzuje mierové riešenie. Čína predkladá 24. februára mierový plán. Spojené štáty americké (USA) a EÚ, ktorá len slepo kopíruje USA, budú proti Rusku na Ukrajine bojovať do posledného Ukrajinca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie SMER-SD