Patrik Paluga je telom aj dušou dobrodruh, ktorý dlho neobsedí na jednom mieste. Láska k cestovaniu ho priviedla až k založeniu vlastnej cestovnej kancelárie s názvom Flying Banana – cestuj za pár šupiek, ktorej hlavnou úlohou je všetkým dokázať, že cestovanie nie je otázkou peňazí, ale v prvom rade odvahy. Peniaze si treba podľa Patrikových slov šetriť na zážitky, pretože lacné letenky a ubytovanie ti pomôže vybrať on sám.
Ako vznikol nápad založiť portál Flying Banana?
„Projekt Flying Banana vznikol pred rokom v lete, no nápad ako taký som mal v hlave už dlho, niekedy pred piatimi rokmi, keď som ešte študoval v Krakowe. Trvalo mi štyri roky, aby som sa k tomu „dokopal“. A prečo vlastne Flying Banana? Pretože milujem banány (žartujem), no hlavne preto, že lietajúci banán znázorňuje bumerang. Každý má svoje miesto, svoj domov, odkiaľ lieta do ďalekých krajín, no vždy sa vráti tam, odkiaľ odletel, kde ma ozajstný domov, tak ako aj bumerang.“
„Projekt vznikol s cieľom ukázať ľuďom, že cestovanie nie je otázkou peňazí, ale skôr odvahy. Treba mať odvahu zobrať sa a ihneď kúpiť akciovú letenku kým cena nevzrastie, hoci aj do Tanzánie. My vyhľadávame lacné letenky, ubytovania, chyby v rezervačných systémoch, aby aj mladí, čo strach a peniaze nikdy nemali, mohli cestovať. Sám som príkladom toho, že cestovať sa dá za pár šupiek, preto sa chcem podeliť s mojím know-how na mojej Facebook stránke alebo na webe https://www.flyingbanana.sk/
„Vďaka viac než ročnej skúsenosti som zistil, že je veľa ľudí, ktorí chcú cestovať, no nemajú s kým alebo nevedia ako, preto v budúcnosti chceme organizovať skupinové výlety za pár šupiek pre každého. Ideme a spoznávame svet. Transibírskou magistrálou až do Číny, párty na thajských ostrovoch Phi Phi či Koh Samui, spoznávačky po Kambodži a Vietname. Chceme vytvoriť komunitu ľudí, ktorí milujú život, svet, nové zážitky a sú rovnako závislí na cestovaní ako my.“
Tvojou prioritou je vyhľadávanie lacných leteniek, čím ľuďom dokazuješ, že na cestovanie netreba veľa peňazí, len stačí vedieť, ako na to. Čo by si teda odporučil všetkým tým, ktorí majú chuť cestovať a spoznávať nové krajiny, no nemajú na to dostatok finančných prostriedkov?
„Hlavne ďaleké exotické krajiny, kde výlet s bežnou cestovnou kanceláriou vie byť aj trikrát drahší. Človek, aby cestoval, nepotrebuje veľa finančných prostriedkov. Mal by byť hlavne flexibilný, otvorený a hlavne nenáročný. Flexibilný vo výbere destinácie a čase, kedy na danú dovolenku pôjde. Akciové letenky vyskočia z ničoho nič, v presnom dátume, do destinácie, o ktorej si možno ani nerozmýšľal. Všade je niečo krásne, čo sa oplatí vidieť, tak prečo to nevyužiť?“
„Na čo bývať v drahých hoteloch, v ktorých stráviš osem hodín spánku, keď môžeš spať v útulnom hostely so super ľuďmi, ktorí ti veľmi radi poradia alebo v dobre hodnotenom penzióne, kde vás na recepcii bude čakať vysmiaty, zhovorčivý majiteľ? Ušetrené peniaze treba minúť na zážitky. Bungee jumping v Mexiku, jazda na slonoch v Thajsku, túra po Čínskom múre, potápanie sa s korytnačkami na koralovom útese na Maldivách či ochutnávka krokodílieho mäsa na Kube.“
Naposledy si absolvovali výpravu po Ázii. Ako ju hodnotíš, čo by si nám odporúčal vidieť a čomu sa treba radšej vyhnúť?
„Milujem Áziu. V rámci tohto výletu sme navštívili Dubaj, Thajsko, Malajziu, Singapur a Filipíny. Trvalo nám to približne 25 dní. Panenské pláže na Filipínach, párty ostrov Phi Phi v Thajsku alebo hinduistické jaskyne Batu v Kuala Lumpur boli dych vyrážajúce. Mojou obľúbenou destináciou je Thajsko, hlavne ostrovy. Bangkok je špecialitka. Na ulici Kao San si môžeš kúpiť falošné dokumenty, navštíviť ping pong šou, kdes si žena vloží do intímnych častí rôzne predmety a potom ich po tebe začne strieľať. Našťastie sme odtiaľ behom pár sekúnd ušli. Bolo to fakt nechutné. Niekedy sa bojíš, či slečna, ktorá sa s tebou rozpráva nie je náhodou preoperovaný chlap za ženu.“
„Okrem iného je tu vynikajúce jedlo, vyfarbené budhistické chrámy, priateľskí ľudia a veselí šoféri tuk tukov. Všetky tieto „maličkosti“ ma vedia poriadne nakopnúť. Treba dať tomu šancu, vstať a ísť. Svet je úžasný a ponúka nekonečne veľa zážitkov. Za dvadsať rokov budeš viac sklamaný z vecí, ktoré si neurobil, než z tých, ktoré si urobil. Tak odhoď kotvy. Odplávaj z bežného prístavu. Naber do plachiet priaznivý vietor. Skúmaj. Snívaj. Objavuj.“
Cestovanie a spoznávanie kultúr otvára ľuďom nové obzory. Čo si sa vďaka cestovaniu po svete naučil?
„V seriáli Hry o tróny povedali jednu peknú hlášku – „ Svet je obrovský a nádherný. Väčšina z nás žije a zomrie v rovnakom rohu, v akom sa narodí a nikdy z neho nič neuvidí. Nechcem byť ako väčšina.“ Cestovanie je podľa mňa najlepšia škola života. Uvedomil som si, že stačí trochu chcieť, zorganizovať sa a môžeš si splniť aj tie najšialenejšie sny.“
“ Cestovanie ma naučilo, že najlepšie niečo urobíte, ak sa do toho rovno pustíte. Nekecať len dokola, že by ste chceli ísť na Kubu. Rezervuj si letenku, vybav víza, zbaľ batoh a stane sa to. Cítim, že svet stojí otvorený predo mnou a nikdy by som si neodpustil, ak by som túto príležitosť nevyužil, ak by som nepočúval svoju intuíciu a nevydal sa spoznávať svet. Nebojte sa odcestovať na dlhšiu dobu z domova. Žiť dlhší čas mimo domov, mimo komfortnú zónu vie poriadne nakopnúť. Zmení sa pohľad na svet, hodnoty, osobnosť. K lepšiemu. A vraj to podporuje aj kreatívne myslenie.“
Ak sa chcete dozvedieť, ako cestovať po svete za pár šupiek, pre viac informácií kliknite na:
https://www.facebook.com/login/?next=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fflyingbanana.sk%2F%3Ffref%3Dts