Čerpanie eurofondov a podpora regionálneho rozvoja budú prepojené, Čaputová podpísala novelu zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENT: Prijatie estónskeho prezidenta
Zľava: Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas tlačovej besedy v rámci oficiálnej návštevy prezidenta Estónska na Slovensku. Košice, 28. marec 2023. Foto: SITA/Marek Lukáč

Čerpanie európskych štrukturálnych fondov a podpora regionálneho rozvoja budú prepojené. Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o podpore regionálneho rozvoja.

Zmeny zabezpečia efektívnejšie využitie zdrojov z európskych fondov s prihliadnutím na územné potreby. Od 1. septembra to umožní nastaviť nedopytový mechanizmus implementácie integrovaných územných investícií v Integrovanom regionálnom operačnom programe. Zvýši sa aj miera v súčasnosti nízkej schopnosti strategického plánovania subjektov územnej samosprávy.

Novela upravuje činnosti Rady partnerstva a Kooperačnej rady udržateľného mestského rozvoja, cieľom je implementácia mimo dopytového výberu projektov prostredníctvom integrovaných územných investícií vychádzajúcich z integrovaných územných stratégií. Obe rady predstavujú participatívne územné fórum, združujúce relevantných aktérov z prostredia územnej samosprávy, štátnej správy a súkromného a občianskeho sektora.

Zároveň bude možné navýšenie disponibilných finančných prostriedkov vyčlenených na výzvu a predĺženie lehoty na predkladanie žiadostí o dotáciu, ak táto zmena nemá vplyv na zmenu podmienok poskytnutia dotácie. V záujme urýchlenia kontrolných procesov novela precizuje spôsob výkonu finančnej kontroly poskytnutej dotácie ministerstvom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať