Čaputová zasiahla do krízy v pravý čas. Svojou popularitou môže posilniť verejný tlak na Matovičovu demisiu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová stráca dôveru voličov. Dôveruje jej podľa Focusu 54 percent opýtaných Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa prestala prizerať koaličnej kríze a rokovať s jej aktérmi za zatvorenými dverami. Ešte v utorok vyzvala Igora Matoviča (OĽaNO), aby odstúpil z postup premiéra a umožnil tak rekonštrukciu vlády. Odôvodnila to prehlbujúcou sa koaličnou krízou, ktorá ovplyvňuje aj chod parlamentu a upozornila tiež na rastúci počet demisií ministrov.

Podľa politológa Tomáša Koziaka hlava štátu reagovala v súlade s tým, čo jej funkcia dovoľuje. „Oveľa dôležitejšie však je, že to, čo povedala, bolo potrebné. Zasiahla zrejme v pravý čas. Ukázala, že situácia je kritická,“ dodal pre Webnoviny.sk.

Týmto spôsobom tak podľa Koziaka využila nie len kompetencie ako politička, ale aj svoj vplyv, ktorý pramení z jej autority, funkcie a popularity. „Jej vyjadrenia majú schopnosť ovplyvňovať verejnú mienku a v tejto chvíli to určite naplno využíva,“ povedal.

Môže posilniť verejný tlak na Matoviča

Potvrdzujú to aj prieskumy. Ten posledný z februára 2020 realizovala agentúra Focus pre televíziu Markíza a vyplývalo z neho, že Čaputovej dôveruje 64 percent opýtaných. Takáto dôvera a vplyv je podľa sociologičky Zuzany Kusej zo Slovenskej akadémie vied u politikov výnimočná.

„Vo všeobecnosti sú politici kategóriou ľudí, ktorá požíva najmenšiu dôveru,“ vysvetľuje sociologička, podľa ktorej spoločnosť verí skôr lekárom alebo učiteľom. Dodáva, že ak politik nemá dôveru ľudí, nemá na nich ani vplyv.

Svojou popularitou tak môže prezidentka posilniť tlak verejnej mienky voči premiérovi a prinútiť ho k sľúbenej demisii. „Môže týmto spôsobom ukázať Matovičovi, že toto je cesta, ktorou by sa mal uberať,“ myslí si Koziak.

Prínos Čaputovej sa vyhodnotí po kríze

Prezidentka na to podľa politológa využíva práve výroky, ktorými hodnotí jednotlivé demisie ministrov. „Po každej jednej z nich v podstate odkázala, že sú následkom vládnej krízy a majú byť nástrojom na to, aby bola prekonaná,“ doplnil.

Čaputová takisto upriamila pozornosť na to, že mnohé z demisií neboli následkom neschopnosti ministrov zvládať svoj úrad. Vyzdvihla to najmä pri už exministerke Márii Kolíkovej (Za ľudí), podobné pochvalné výroky politológ očakáva aj pri preberaní demisie od šéfa diplomacie Ivana Korčoka (SaS) vo štvrtok.

Celkový prínos hlavy štátu v riešení koaličnej krízy sa podľa Koziaka bude dať vyhodnotiť až po tom a podľa toho, ako skončí. Zároveň ale hovorí, že prezidentka robí maximum, ktoré jej ústava dovoľuje. „Neviem si predstaviť, že by robila niečo viac,“ hovorí.

Bez populizmu

Čaputovej už v minulosti niektorí vyčítali, že v zásade vo svojich prejavoch hovorí len to, čo chcú ľudia počuť. Koziak sa s tým nestotožňuje a hovorí, že keby tomu tak bolo, tak by verejne odobrila predčasné voľby.

„Pokiaľ by jej vystúpenia boli len nejaká formálna záležitosť, tak jej vyjadrenia by boli neutrálne, že akceptuje demisie, ale určite by nevyzvala Matoviča k tomu, aby odstúpil. Práve v tomto výroku ukázala svoju angažovanosť. Toto je počínanie treba pochváliť,“ myslí si politológ.

Podobne to vidí aj Kusá, podľa ktorej sa populistickí politici prispôsobujú požiadavkám a jazyku väčšiny, ktorý je často útočný a vulgárny. „Ona nesleduje tú líniu,“ povedala ma margo vystúpení prezidentky sociologička.

Vláda nevyužila vplyv prezidentky

Odborníci však vidia aj isté medzery v komunikácii Čaputovej s verejnosťou. Podľa Koziaka by mohla byť aktívnejšia pri komunikovaní prijímaných protipandemických opatrení. „Mám pocit, že mohla vystupovať v jednotlivých okamihoch trošku aktívnejšie“ domnieva sa.

Zároveň však upozorňuje, že v tomto prípade časť zodpovednosti nesie aj vláda, ktorá by mohla lepšie využívať prezidentkin vplyv.

„Chápem, že riešenie covidu má na starosti vláda a chápem, že vzťahy medzi prezidentkou a vládou nie sú najlepšie, no bolo by ideálne, ak by sa ich aktivity v tejto oblasti koordinovali,“ hovorí Koziak.

Riešením by malo byť zlepšenie vzťahov medzi Čaputovou a členmi vlády tak, aby sa neopakovali situácie ako pri celoplošnom testovaní v jeseni 2020. Prezidentka sa vtedy nevyjadrila jednoznačne k tomuto zámeru výsledkom čoho bola neistota mnohých ľudí, či sa ho zúčastniť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičIvan KorčokMária KolíkováMarián MagdoškoRichard SulíkRobert FicoTomáš KoziakZuzana ČaputováZuzana Kusá
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUSKOZ Konfederácia odborových zväzov SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSAV Slovenská akadémia viedSMER-SDTV MarkízaZa ľudí