Spájate kuchyňu s obývačkou? Poradíme vám ako na to

Kuchyňa spojená s obývačkou
zdroj: gettyimages.com
...

Spojenie kuchyne s obývacou časťou sa stáva bežnou súčasťou našich domácností. Zároveň hovoríme aj o vysoko modernom a aktuálnom trende v bývaní. Dominujú priestranné a vzdušné izby plné slnka, obývačky s veľkými francúzskymi oknami v protiklade k menším, ale útulným a moderne zariadeným kuchyniam. Odborníci apelujú na znižovanie času stráveného pri sporáku a zdôrazňujú nutnosť komunikácie a spoločných aktivít s rodinou. Tento trend zasiahol aj oblasť bývania. Bytoví dizajnéri kladú dôraz na samostatné jedálenské časti a spájanie priestorov do väčších celkov. Prepojte kuchyňu s obývačkou a spojíte aj príjemné s užitočným. Opticky zväčšíte miestnosť, pri varení môžete sledovať obľúbený program v televízii, počúvať relaxačnú hudbu, či príjemne konverzovať s partnerom alebo návštevou.

Niekoľko tipov ako spojiť kuchyňu s obývačkou

Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že nejde o nič náročné, opak je pravdou. Nejde totiž len o samotné prepojenie interiéru, ale najmä o efektívne doladenie všetkých prvkov a nevyhnutných detailov. Prinášame vám niekoľko tipov ako vytvoríte z kuchyne a obývačky harmonický celok.

1. Dôležitá hranica
Spojením obývačky s kuchyňou vytvárate síce jeden celok, avšak určité rozdelenie priestoru musí byť zachované. Ideálnym riešením je kuchynský ostrov. Vytvoríte ním pomyselnú hranicu a zároveň môžete sledovať dianie v obývačke, či pokojne komunikovať s ostatnými. Efektným osvetlením navyše zdôrazníte jeho prítomnosť v interiéri. Ak nechcete kuchynský ostrov, podobnú funkciu splní aj jedálenská časť, menšie raňajkové sedenie, alebo pohyblivá priečka.

2. Skrinky
V rámci kuchynských zostáv sú horné skrinky spravidla plné. Prestriedajte ich s otvorenými skrinkami. Zakomponujte do kuchynskej linky police, ktorými ľahšie nadviažete na zariadenie obývačky. Nezabudnite na výrazné farby otvorených častí. Vytvoria požadovaný kontrast.

3. Použité mechanizmy
Dolné skrinky nepredstavujú skoro žiadny problém, okrem nepekných soklov, na ktorých bývajú postavené. Môžete si vybrať závesné skrinky, alebo jednoducho nahradiť sokle elegantnými kovovými nožičkami. Závesné skrinky však priestor odľahčia a určite ich oceníte aj pri upratovaní. V spojenom interiéri na nás číhajú aj väčšie problémy, najmä hluk a výpary. Hluk zminimalizujete výberom spotrebičov s nízkou hlučnosťou a skrinkami so samodotváracím mechanizmom. Neželaný zápach a výpary zasa kvalitným digestorom s dostatočným výkonom pre vašu veľkosť interiéru.

4. Dôležité súkromie
Každá žena chce mať pri varení rovnaké súkromie ako muž pri futbale v obývačke. Je to logické a pochopiteľné. Určitú mieru intimity si viete zachovať aj v spojenom priestore a využite na to rovno zariadenie kuchyne. Prvým krokom môže byť barový pult, druhým horné kuchynské skrinky. Povešajte ich v ľubovolnom počte a výške a doslova sa nimi viete obkolesiť. Vhodným riešením je aj otvorený policový regál, ktorý vyzerá efektne z oboch strán. Len dajte pozor na to, čo všetko v ňom umiestnite, aby ste si namiesto súkromia nestvorili skladisko.

5. Kam so spotrebičmi
Na niekoho môžu spotrebiče pôsobiť rušivo, iný zasa ich prítomnosť v miestnosti ani nevníma. Máte na výber z dvoch možností. Vyberte si trendové kúsky a hrdo sa spotrebičmi popýšte. Zabudovaný sporák, rúra, či umývačka riadu v čiernej farbe budú v rámci bielej kuchynskej linky nie len pútať pozornosť, ale pôsobiť aj nanajvýš luxusne. Chcete ohúriť priateľov? Čo tak príprava grilovanej večere priamo na kuchynskom ostrovčeku. Druhá možnosť je pomerne jednoduchá. Všetky spotrebiče schovajte do veľkej vstavanej skrine a získate krásny čistý priestor bez akýchkoľvek elektronických vplyvov.

6. Výber materiálu a farby
V tomto smere sa pokojne riaďte svojím vkusom aj predstavami. V súčasnosti je dovolené prakticky všetko – výrazné farby a vzory, rôznorodosť materiálov aj miešanie štýlov. Len vy rozhodujete o tom, či bude spojený priestor materiálovo aj farebne zladený, alebo vsadíte na pestrosť povrchov a farebných prevedení. Vyhrať sa môžete aj s doplnkami a dekoráciami. Aj minimalisticky zariadený interiér krásne oživia a dodajú šmrnc.

Pozrite si kuchynské linky v týchto e-shopoch:

7. Vitríny
Trendovo pôsobia nie len otvorené police ale aj presklené vitríny, zaradené do kuchynskej zostavy. Použite sklenené police a podsvietenie skriniek podľa príslušnej atmosféry a vyrazíte dych každej návšteve. Do takejto vitríny umiestnite napr. porcelán alebo zaujímavú obedovú súpravu. Určite sa nehodí na zapratanie koreničkami, či prísadami na pečenie.

8. Zabudnite na..
.Aj kuchyňa spojená s obývačkou musí byť praktická a funkčná, no zároveň by mal celý priestor pôsobiť decentne a reprezentatívne. Budete tu predsa aj prijímať hostí, organizovať oslavy, či tráviť voľný čas s rodinou. Zabudnite preto v kuchyni na typické úchytky, preplnenú pracovnú plochu, alebo organizéry s najrôznejšími kuchynskými pomocníkmi. V spojenom priestore by to pôsobilo nanajvýš rušivo.

9. Obklady
V bežnej kuchyni dáte za kuchynskú linku obkladačky a problém je spravidla vyriešený. Kuchyňa spojená s obývačkou je však náročnejšia aj v oblasti obkladov. Bežné kachličky by pôsobili neesteticky a dodávali by priestoru technický vzhľad. Vsaďte preto radšej na laminát, sklo, alebo najrôznejšie typy prírodných obkladov, ktoré sú teraz aj vysoko moderné.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať