Viete, prečo skúsení záhradkári zakopávajú bobkový list v záhradke?

Viete, prečo skúsení záhradkári zakopávajú bobkový list v záhradke?
Viete, prečo skúsení záhradkári zakopávajú bobkový list v záhradke? Foto: www.shutterstock.com

Šikovní záhradníci využívajú rôzne techniky na zlepšenie úrody, boj proti chorobám a škodcom či obnovu úrodnosti pôdy. Jedným z obľúbených riešení sú bežné kuchynské prísady, napríklad bobkový list, ktorý záhradníci často zakopávajú do pôdy.

Prečo sa záhradníci rozhodnú zakopať bobkový list?

Bobkový list je známy ako univerzálne korenie, ktoré našlo využitie nielen v kuchyni, ale aj v prírodnej medicíne a poľnohospodárstve. Pomáha pripraviť pôdu na novú sezónu a rieši rôzne problémy v záhrade.

Po prvé, obsahuje éterické oleje, ktoré odpudzujú škodcov. Po druhé, jeho fytoncídy a triesloviny zabraňujú šíreniu plesní a iných patogénov v pôde. Po tretie, obohacuje pôdu o dôležité minerály ako draslík, vápnik, fosfor, mangán, selén, horčík a meď, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast rastlín.

Stačí zakopať tri bobkové listy do hĺbky približne 5 cm. Potom pôdu zalejte a prekryte strešnou krytinou. Môžete tiež pripraviť vývar na zalievanie: uvarte 5 bobkových listov v litri vody a výsledný koncentrát zrieďte v 9 litroch vody. Po zbere ho použite na polievanie záhonov.

Ako využiť bobkový list pri sadení?

Pre zdravé sadenice je dôležité zabezpečiť dostatočnú výživu pôdy. Bobkový list, vďaka svojmu bohatému obsahu živín, je skvelým pomocníkom pri príprave pôdy pred výsadbou semien. Okrem toho, jeho antiseptické vlastnosti pôsobia ako prírodný dezinfekčný prostriedok.

Bobkové listy treba rozomlieť na prášok, napríklad v mlynčeku na kávu. Na šálku pôdnej zmesi pridajte jednu čajovú lyžičku prášku a dôkladne premiešajte. Takto pripravená pôda je ideálna na výsadbu semien a jej účinok pretrváva dlhší čas, počas ktorého nie je potrebné ďalšie hnojenie.

Prečo je bobkový list prospešný pre sadenice?

Bobkový list obsahuje mnoho dôležitých látok:

  • Vitamíny skupiny B. Tiamín (B1) podporuje cirkuláciu štiav a chráni rastliny pred nepriaznivými podmienkami. Kyselina nikotínová (B3) pomáha rastlinám zotaviť sa. Pyridoxín (B6) lieči oslabené rastliny a kobalamín (B12) podporuje tvorbu chlorofylu a okysličovanie buniek.
  • Mikro a makro prvky: železo, mangán, selén, fluór, zinok, fosfor, horčík, meď, draslík, sodík a vápnik. Tieto prvky podporujú rôzne aspekty rastu a vývoja rastlín.
  • Esenciálne oleje pôsobia ako dezinfekcia pôdy a odpudzujú škodcov.
  • Bielkoviny, tuky a sacharidy podporujú metabolizmus rastlín.
  • Triesloviny sú prírodné antibiotiká, ktoré chránia rastliny pred škodlivými účinkami UV žiarenia.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať