Divoký chmeľ, na slovensku považovaný za obyčajnú burinu. Skrýva v sebe ale mnoho tajomstiev, jeho výhonky sa nazývajú „divoká špargľa“, v zahraničí sa predávajú na trhoch za veľmi zaujímavú čiastky. Preto by nebolo odveci, keby ste sa naučili túto rastlinu rozoznať a kde ju hľadať.
U nás, je skôr považovaná za burinu, ktorá napáda kvetinové záhony a robí starosti nejednému záhradkárovi. Za to napríklad Francúzi, Nemci či Holanďana, považujú výhonky divokého chmeľu za delikatesu. Teraz sa držte, jeden kilogram môžete predať aj za 1000€ na trhoch.
Ako divoký chmeľ vyzerá a kde ho môžete nájsť?
Na Slovensku sa vyskytuje na mnohých miestach, problém ale je, vedieť, čo hľadáme. Existujú dva druhy, zelený a biely. Výhonky bieleho sú bohaté na chuť, práve preto sú vyhľadávané znalcami dobrého jedla. Ich zber je marec až apríl a háčik je v tom, že sú ukryté pod zemou. Práve to je dôvod, prečo je jeho cena tak astronomická, keďže jeho hľadanie vyžaduje nemalé úsilie.
Zelené sa dajú nájsť jednoduchšie, no ich chuť už zďaleka nie je tak výrazná. I napriek tomu, je využiteľný v kuchyni. Objavujú sa veľmi skoro na jar, aj na konci zimy. Veľmi dôležitou informáciou je, že konzumovať by sa mali výlučne mladé, ešte zelené stonky, keď stvrdnú, už stratia svoju výnimočnú chuť.
Ako chutí a ako si ju vieme pripraviť v kuchyni?
Dôvod, prečo sa volá aj „divoká špargľa“ je, že sa chuť mladých výhonkov práve podobá na chuť špargle. Ich špecifická chuť je jemná, orechová, obohatená o arómu kapusty a mungo klíčkov. Najlepšie chutia v deň trhania a ich úprava je pomerne jednoduchá, stačí ich spariť vriacou vodou a jeme ich v podstate surové. Ďalší spôsob je ich jemne opražiť na masle, alebo ich pridajte do polievky.
Chuť nie je jediným benefitom týchto výhonkov, ale aj užitočné zdravotné benefity. Sú bohaté na flavonoidy, ktoré sú známe svojimi protizápalovými, antivírusovými a protiplesňovými vlastnosťami. Pre ich vlastnosť pomáhať s poruchami trávenia, sú cenným doplnkom stravy.
Na záver
Teraz, keď viete všetky informácie, už sa na túto burinu hádam budete pozerať inými očami. Ide o zdroj nie len výbornej chuti, ale je cenná aj pre zdravotné výhody, ktoré nám prináša. No a bonus, ak ju nájdete a nebudete chcieť konzumovať, dá sa na tom slušne privyrobiť, len nájsť vhodných kupcov.