Televízory patria neodmysliteľne k našim domácnostiam takmer sto rokov. Za ten čas sa mnohé zmenilo – filmy už nie sú nemé, ani čiernobiele, televízne stanice nie sú len štátne, ale aj súkromné (a platené) a v televízore sa vysiela prakticky všetko. Počnúc spravodajstvom, športom a filmami až po dokumenty,teleshopping alebo dotieravé reklamy. A pochopiteľne sa rozrástla aj základňa televíznych divákov. Po vojne malo televízor niekoľko najbohatších domácností, v čase Nežnej revolúcie prakticky celá stredná vrstva a dnes ho má v podstate už každý. Niekto ich má doma aj viac – jeden v obývačke, jeden v detskej izbe, jeden napríklad v spálni. Ako si však vybrať ten správny televízor? To je dilema, s ktorou sa vám pokúsime pomôcť.
Vyberáme televízor
Správna voľba je totiž pri televízore značne dôležitá. Už len z toho dôvodu, že celý rad ľudí ho má pustený veľmi často. Potom je žiaduce, aby bol obraz aj zvuk čo najkvalitnejší a to nie len kvôli dojmu zo sledovania filmov alebo športu, ale aj kvôli zdraviu. Nekvalitná obrazovka môže byť riziková pre vaše oči, zlá hladina a úroveň zvuku zasa pre vaše uši. A nezabúdajme ani na hľadisko vášho pohodlia, dnešné televízory už nie sú len prístrojmi, ktoré prijmú signál a premietnu vám reláciu. Dobrý televízor vám môže zároveň poslúžiť aj ako monitor k počítaču a na premietanie fotiek z flash disku. A mal by vedieť zobraziť televízny program a umožniť vám pozeranie už skončeného programu. Znie vám to ako sci-fi? Pred desiatimi rokmi možno, dnes je to pomerne bežné. Dokonca existujú inteligentné televízory s pripojením na internet, cez ktoré sa dostanete na Facebook alebo YouTube. Avšak to, že majú dnešné televízory v sebe toľko technológií, vám môže značne skomplikovať výber. Kedysi vám stačilo pozrieť sa na spotrebu, veľkosť obrazu a jeho kvalitu, dnes musíte sledovať oveľa viac parametrov, aby vám televízor sadol na mieru. S tým vám ale vieme pomôcť.
3D televízory dnes a v minulosti
Základné typy televízorov
Vopred by ste si mali ujasniť, o aký typ televízora máte vlastne záujem. Je ich na trhu hneď niekoľko a navzájom sa líšia vlastnosťami, funkciami aj kvalitou. Najbežnejšie delenie, ktorého sme sa pridŕžali aj my, je rozlíšenie televízorov podľa technológie displeja. Teda na staršie plazmové, LCD a najnovšie LED a OLED televízory. My sme si však dovolili vytvoriť ešte samostatnú kategóriu pre inteligentné televízie, ktoré inak spadajú do skupiny LED televízorov (výnimočne LCD televízorov). Tie sú totiž natoľko špecifické, že si zaslúžia zvláštny popis a bola by škoda ich zahrnúť len tak medzi ostatné.
Inteligentné televízory a ich charakteristika
V podstate preberajú, pomaly ale isto, funkciu počítača alebo mobilného telefónu. Vedia sa, prostredníctvom kábla alebo wi-fi, pripojiť na internet, nie je problém spárovať ich s iným zariadením (napríklad s tabletom alebo notebookom) a premietať obraz na televízor. To je dobré, ak chcete niekomu pustiť video alebo fotky uložené v počítači. Navyše sa smart televízor vie prostredníctvom aplikácií dostať napríklad na Facebook, Skype alebo YouTube a môžete na týchto aj ďalších stránkach surfovať ako sa vám zapáči. Rovnako môžete sledovať na internete vysielanie staníc, ktoré si inak pustiť nemôžete. A tým to zďaleka nekončí, pokojne si môžete do takejto televízie stiahnuť aplikácie, napríklad hry, a baviť sa ich hraním na veľkej a kvalitnej obrazovke. Rozhodujúci pre aplikácie je len operačný systém televízie, ktorý musí byť s aplikáciou kompatibilný. Ten závisí predovšetkým na výrobcovi, pretože pri rôznych spoločnostiach sú operačné systémy rôzne. Inteligentné televízory sú momentálne absolútnou špičkou na trhu s televízormi. Majú vyladený dizajn, veľa moderných funkcií a technológií a zobrazovaciu schopnosť LED televízorov, niekedy aj OLED televízorov. Ich nevýhoda však spočíva v ich prepracovanosti. Ovládanie je pomerne zložité, najmä pre seniorov, cena môže niekomu pripadať príliš vysoká (hoci je použitým technológiám väčšinou primeraná) a z recenzií sa dozvedáme, že bývajú občas poruchové. Aj tak ale nenájdete na trhu nič lepšie a zaujímavejšie.
Výhody:
- vyladený dizajn
- možnosť pripojenia na internet
- skvelé zobrazovacie a zvukové vlastnosti
Nevýhody:
- zložité ovládanie
- často veľmi vysoká cena
- možná poruchovosť
Televízor s operačným systémom Android je v móde
Charakteristika LED a OLED televízorov
Najdôležitejšie sú, čo sa ich charakteristiky týka, podsviecujúce diódy. Tie výrazne znižujú vplyv okolitého svetla na zobrazovacie schopnosti televízora, navyše rozjasňujú farby, upravujú ostrosť a jemnosť obrazu. Z hľadiska rozmiestnenia LED diód rozlišujeme dva typy – Edge LED a Direct LED, o ktorých bude reč neskôr, keď sa dostaneme k technológiám obrazovky. Televízory, využívajúce LED obrazovky, majú oproti LCD televízorom výhodu práve v lepšom vykresľovaní farieb. Majú vyšší kontrast a jas, navyše ich spotreba je nižšia a životnosť naopak väčšia. Ich vylepšená verzia OLED potom využíva organické diódy a dosahuje vďaka nim ešte kvalitnejší obraz. Jedinou nevýhodou týchto televízorov je vyššia cena, ktorú za ne zaplatíte. Tá často presahuje aj tisíc eur. Tie lacnejšie budú klasické televízory s technológiou LED, drahšie potom inteligentné televízie, ktoré sú technologicky úplne inde.
Výhody:
- široký výber
- dobré zobrazovacie schopnosti
- solídna spotreba
- užitočné technológie
- dlhšia životnosť
Nevýhody:
- vysoká cena
- zložitejšie ovládanie
Pozrite si OLED televízory v týchto e-shopoch:
Datart (ZĽAVY)→ | ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zobraziť produkt | |
Okay.sk (ZĽAVY)→ | ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zobraziť produkt | |
Andreashop (ZĽAVY)→ | ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zobraziť produkt | |
Hej.sk (NÁŠ TIP)→ | ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zobraziť produkt |
Na čo sa pri výbere televízora zamerať?
Veľkosť televízora a rozlíšenie obrazovky
Či sa vám na televízor bude dobre pozerať, to vám nezaručí pekný dizajn ani štýlové doplnky (čo považujeme pri tomto type spotrebičov iba za pridanú hodnotu). K tomu prináleží celý rad iných parametrov. V prvom rade je to veľkosť televízora. Tá je udávaná v drvivej väčšine prípadov uhlopriečkou a jej jednotkou sú palce (1 = 2,54 centimetra). Neplatí však, že čím väčšia je uhlopriečka, tým lepší obraz môžete čakať, takto to nefunguje. Aby ste si obraz skutočne vychutnali, mala by byť dodržaná určitá pozorovacia vzdialenosť, pre ktorú je táto veľkosť televízora vhodná. Nie je to však len uhlopriečka a plošná veľkosť, čo udáva ideálnu kvalitu obrazu. Oveľa dôležitejším (a možno aj kľúčovým) údajom je rozlíšenie.
Rozlíšenie všeobecne udáva počet bodov, z ktorých sa obraz skladá. Čím viac ich je, tým samozrejme lepšie. A ak sú rozptýlené na menšej ploche, je to o to lepšie (avšak len dovtedy, kým je to pre vaše oko rozlíšiteľné). Vždy sa preto snažte hľadať čo najlepšie rozlíšenie, aby bol obraz jemný, hladký a nerozostrený. Z toho vás potom môžu bolieť oči a zážitok zo sledovania filmu je nulový. Keďže dnešné technológie sú veľmi pokročilé, na výber máte hneď z niekoľkých hodnôt rozlíšenia. Staršie modely dosahujú rozlíšenie HD ready, teda 1280 x 720 pixelov. To nie je nič mimoriadne, postačí to pre menšie televízie, ale pri veľkých to už bude málo. Dnes sa od tohto rozlíšenia dosť upúšťa. Dnešným štandardom by malo byť najmenej Full HD (1920 x 1080 pixelov) ideálne ešte 4K rozlíšenie (inak tiež Ultra HD), ktoré ponúka 3840 x 2160 pixelov. Lepšie televízory, stredná a vyššia trieda, disponujú týmto rozlíšením celkom bežne.
LED televízory vs. LCD televízory
Technológia obrazovky
Pre televízor je veľmi dôležitá technológia obrazovky. Tá totiž do istej miery určuje rad ďalších parametrov, ako je rozlíšenie, vykreslenie farieb alebo napríklad jas a kontrast. Predpokladáme, že CRT televízor už nebude nikto z vás zháňať, také už sa snáď ani nevyrábajú. Niekoho z vás by však ešte zo zvyku mohli zaujímať plazmové televízory. Tie prišli na trh pred dvadsiatimi rokmi a vo svojej dobe predstavovali úplný vrchol televíznych technológií. Ich obrazovky boli rozdelené do buniek, naplnených plynom. Na tie potom pôsobil elektrický výboj, zahriatím menil plyny v plazmu a v závislosti na teplote sa menila ich farba. Technológia to bola veľmi dobrá, pretože obraz bol plynulý, veľmi pekne sa vykresľoval a farby boli krásne jasné a prirodzené. Problémom sa však stalo rozlíšenie. Aby bolo čo najlepšie, musel si človek zaobstarať naozaj veľkú televíziu, rozmery jednotlivých plynových buniek totiž zmenšiť nešli. Ak pripočítame k tomu vyššiu spotrebu, nemôžeme sa čudovať, že týmto obrazovkám postupne odzvonilo.
Dnes sú štandardom LCD (Liquid Crystal Display) obrazovky. Tie fungujú, ako už napovedá anglický názov technológie, na báze tekutých kryštálov. Sú veľmi tenké, ľahké a hlavne pri nich nedôjde k vypaľovaniu obrazu, čo pri plazmových hrozilo. Ich výhodou je možnosť dosiahnuť pri menšej spotrebe a menších rozmeroch lepšie rozlíšenie, avšak stále to nie je ono. Pozorovacie uhly sú menšie, vykreslenie farieb menej kvalitné a obraz nie je taký plynulý. To čiastočne vyriešilo LED (Ligh tEmitting Diode) podsvietenie, čím vznikli LED obrazovky.
Pozrite si aj tieto OLED televízory:
V rámci tejto pomerne mladej technológie rozlišujeme dva spôsoby umiestnenia LED diód. Buď takzvané Edge LED, kedy sú rozmiestnené po stranách obrazovky alebo Direct LED, kedy sa diódy nachádzajú po celej ploche. Prvé menované sú síce úspornejšie, ale neponúkajú tak vysokú kvalitu obrazu ako Direct LED. Do určitej miery tieto televízory vyrovnávajú nevýhody LCD televízorov, pretože majú veľmi kvalitné zobrazenie – dobrú úroveň kontrastu a farieb, vysoký jas a navyše môžu dosiahnuť vyššie rozlíšenie. Niektoré vedia prenášať aj 3D obraz. Ich vylepšením vznikli OLED obrazovky, pri ktorých je podsvietenie zaistené organickými diódami. Farby a kontrast sú tak ešte prirodzenejšie.
Zobrazovacie vlastnosti dnešných televízorov
V predchádzajúcej podkapitole sme použili celý rad pojmov, ktoré majú výrazný vplyv na výslednú kvalitu obrazu, a ktoré stoja za to vysvetliť. Začnime tými podstatnými, to je jas a kontrast. Oba tieto parametre by vás mali zaujímať, ak si chcete vychutnať filmy v špičkovej kvalite. Jas udáva, akú má televízor svietivosť pri zobrazení bielej farby. Čím vyššia, tým lepšie, ale len do určitej miery. Ak prekročí svietivosť určitú hranicu, bude to nepríjemné pre vaše oči, najmä večer. Odporúčame teda pre bežné sledovanie hľadať televízor, ktorého jas sa pohybuje v rozmedzí 450 až 550 cd / m2. To by vám malo vyhovovať za slnečného svetla aj po tme. Kontrast zase vyjadruje pomer v zobrazovaní bielej a čiernej farby. Čím vyššiu hodnotu kontrast má, tým lepšie. Ale dajte pozor, akonáhle televízor kúpite, treba oba tieto parametre ručne nastaviť do optimálneho pomeru, dosiahnete tak lepšie farby.
Lacné televízory - aká je najnižšia možná cena?
Avšak nemali by ste sa uspokojiť len s tým, že má televízor dobré zobrazovacie vlastnosti, pretože sa vám môže stať, že aj tie najlepšie farby budú na zlej obrazovke málo rozoznateľné. Svoju úlohu totiž zohráva aj povrch obrazovky. Keď bude veľmi odrážať svetlo, je pravdepodobné, že na nej nič neuvidíte. Preto by ste sa mali ešte v obchode presvedčiť, ako je na tom televízor, ak sa naň pozeráte za svetla a za tmy. Podobne je to s pozorovacími uhlami. Aj tie by ste si mali vyskúšať, obraz totiž nemusí byť pri pozorovaní zo strany rovnako kvalitný, ako keď sa na neho budete pozerať priamo. Štandardne sa pozorovacie uhly pohybujú medzi 170 až 178 stupňov, avšak čím viac, tým lepšie. Keď totiž budete chcieť sledovať televíziu z iného, väčšieho uhla, pravdepodobne bude obraz tmavý, zle rozoznateľný a nič na televízore neuvidíte.Konečne technológia, ktorej sa darí vplyv svetla aj pozorovacieho uhla na kvalitu obrazu eliminovať, je podsvietenie obrazovky LED diódami. Tie používajú stovky malých žiariviek, ktoré obrazovku presvetlia. Niekedy sa dokonca môžete stretnúť s tým, že v závislosti na osvetlení budú meniť svoju intenzitu (Local Dimming) s cieľom zabezpečiť, že obraz bude za všetkých podmienok čo najlepší.
Frekvencia a plynulosť obrazu
Frekvencia udáva počet opakovaní za určitý čas, v našom prípade za sekundu. Presne to vyjadruje jej jednotka, Hertz. Ak sa teda stretnete pri televízore s frekvenciou 50 Hz, čo je celkom bežný údaj, znamená to, že za jednu sekundu sa vystrieda päťdesiat obrázkov. Čím viac, tým, samozrejme, lepšie, pretože o to bude obraz plynulejší. Môže to dôjsť dokonca tak ďaleko, že od frekvencie 100 Hz môžete televíziu sledovať v 3D. To samo o sebe však pre vyjadrenie plynulosti obrazu nestačí, mnohí výrobcovia totiž pridávajú svojim televízorom aj ďalšie technológie, ktoré pomáhajú plynulosť obrazu zvyšovať. Máme na mysli funkcie, ako je True Motion, Motion Flow, Motion Plus a ďalšie. Opticky sa môže zdať, že zvyšujú frekvenciu snímok a náročného diváka športu alebo dobrodružných filmov určite uspokoja, ale na druhej strane sa môže stať, že budú pôsobiť neprirodzene. Film totiž opticky pobeží rýchlejšie, než ako bol natočený a na čo bol určený.
Kvalita a čistota zvuku
Problémom dnešných televízorov sú ich hodnoty zvuku. Je to škoda, ale bohužiaľ pri tom, ako sa televízie zmenšujú a stenčujú, neostáva miesto pre kvalitné reproduktory. Kvalitný, jemný a čistý zvuk je pritom pre pôžitok zo sledovaného filmu viac než dôležitý. Od reproduktora by ste mali očakávať výkon prinajmenšom 10 W, inak nie je príliš dobrý. Možných riešení však zas toľko nemáte, môžeme vám jedine odporučiť skontrolovať si zvukové výstupy a prípadne, pokiaľ nie ste s kvalitou zvuku spokojní, zaobstarať si domáce kino alebo hifi systém, čím dosiahnete lepšie výsledky.
Energetický štítok
Predpokladáme, že pre mnohých z vás je pomerne dôležitá otázka spotreby. Nikto určite nechce na prevádzku televízora doplácať. Ak patríte do tejto kategórie ľudí, potom by sme vám odporučili sledovať údaje, ktoré môžete nájsť na energetických štítkoch. Najmä príslušnosť spotrebiča k energetickej triede. Tá totiž najlepšie vypovedá o jeho spotrebe a úspornosti. Triedy na energetických štítkoch vyjadrujú mieru úspory energie na škále A až G (v prípade A sú potom lepšie výsledky vyjadrované jednou až tromi +), pričom rozdiel v spotrebe medzi jednotlivými triedami je 25%. V praxi sa väčšinou stretnete s televízormi, ktoré patria do triedy A a vyššie (odporúčame ale aj tak nájsť čo najvyššie umiestnenie na škále, môžete tak veľmi výrazne ušetriť), niektoré modely však môžu stále spadať do kategórií B, C a dokonca D. Budú to väčšinou staršie a málo šetrné televízory, ktoré si kupovať nebudete.
Okrem toho by na energetickom štítku nemala chýbať značka, že spotrebič možno vypnúť tlačidlom, ani hodnota priemernej ročnej spotreby, čo je dosť dôležité. Na jej základe si môžete ľahko urobiť obraz, ako veľmi budete na prevádzku televízora doplácať. Ale pozor, neverte všetkému, čo na štítku nájdete. Ročná spotreba sa totiž odvíja od toho, ako aktívne televízor používate, takže vám nikto nemôže garantovať, či nebude väčšia alebo menšia, než je tá uvádzaná. Zdôrazňujeme, spotreba na štítku je totiž priemerná. To znamená, že v zásade nikdy nebude zodpovedať bežnej situácii v bežnej domácnosti.
Lidl podporil mladých slovenských vinárov
Dizajn moderných televízorov
Televízor je, a to si pri výbere musíme uvedomiť, nie len elektrickým spotrebičom, ale aj doplnkom našej domácnosti. Z tohto pohľadu je teda jeho dizajn veľmi dôležitý. Vzhľadom na to, že väčšina z nás ho chce mať v obývacej izbe, ho celkom iste uvidia návštevy. Preto jeho vzhľad nesmieme podceňovať. Dnešné televízory sú našťastie väčšinou neutrálne. Sú veľmi tenké, rám je oproti obrazovke úzky a nie je pri nich príliš veľa priestoru pre prvky, ktoré by mohli dojem kaziť. Drvivá väčšina televízorov je k dispozícii v neutrálnej čiernej farbe, ale nájdete aj strieborné alebo veľmi pekné farebne upravené, pri tých si však už musíte dávať pozor, aby do domácnosti zapadli. Ak nie sú v rovnakej farbe, v akej máte zvyšok izby, potom dajte radšej prednosť čiernej farbe, ktorá neurazí.
Z hľadiska tvaru sú si televízory väčšinou podobné. Vo veľkom percente prípadov ho bude tvoriť stojanček uprostred (poprípade nožičky po stranách) a hranatá, plochá obrazovka. Existujú ale aj také vychytávky, ako sú prehnuté televízory. Tie vás obklopujú a obraz sa teda premieta nie len pred vami, ale aj okolo vás a zaberá vaše periférne videnie. Navyše nedochádza ku skresľovaniu obrazu, ktorý je oveľa prirodzenejší. Aby však boli jeho výhody vykompenzované, nesie so sebou prehnutý televízor aj určité nevýhody. Predovšetkým je priestorovo náročnejší, ťažko sa pripevňuje na stenu a dochádza pri ňom k veľmi výraznému skresleniu obrazu, ak nesedíte priamo uprostred.
Šikovným a neobvyklým spôsobom, ako vyriešiť umiestnenie televízora do izby, je jeho primontovanie na stenu. S pomocou špeciálnych držiakov je to možné, je však potrebné si dať pozor hneď na niekoľko vecí. Predovšetkým je to typ a rozostup držiaka. Ten musí bezpodmienečne zodpovedať vášmu televízoru, inak nenájde uplatnenie a všetko zháňanie bude z vašej strany zbytočné. Nutné je tiež primontovať držiak do pevnej steny (najlepšie do tehál, určite nie do sadrokartónu, ktorý sa môže poškodiť) a použiť na jeho uchytenie dostatočne silné a dlhé skrutky. Bolo by totiž veľmi nepríjemné, keby vám televízor zo steny spadol.
Funkcie a technológie
Televízory dnes neslúžia len na to, aby ste si pustili správy alebo futbal. Majú viac funkcií, môžete na nich ukazovať fotky, prezentovať, prehliadať si internet, alebo ich pripojiť k počítaču a používať ich paralelne ako monitor. Technológií, ktoré dnešné televízory zdobia, je celý rad. Pre vaše bežné fungovanie sú však dôležité aspoň niektoré z nich, ktoré si tu zmienime. Mali by tvoriť základ, bez ktorého by ste sa nemali pri používaní televízora zaobísť.
SCART
Každý televízor musí mať v dnešnej dobe konektory, pomocou ktorých k nemu pôjdu pripojiť ďalšie zariadenia. Jedným z tých základných je práve SCART. Hoci patrí medzi staršie spôsoby pripojenia, svoju platnosť má stále. Len vďaka nemu totiž môžete k televízoru pripojiť set-top box, video alebo DVD prehrávač. Takže, čím viac SCART konektorov, tým lepšie.
USB
Základom by malo byť pri televízore tiež USB. Pripojiť si k televízoru flash disk alebo harddisk s filmami či fotkami by nemal byť v dnešnej dobe problém. Skôr by ste mali riešiť počet, dobrý televízor by mal mať takéto porty aspoň dva alebo tri.
Chcete televízor s WIFI? Na toto si dajte pozor
HDMI – pre pripojenie počítača
Základný spôsob, ako sa dá televízor prepojiť so zdrojmi HD obsahu. Teda s prehrávačmi, konzolami alebo počítačom. Tento združený audio a video konektor vám umožní púšťať si obsah, ktorý by ste inak videli iba v počítači, na peknom a veľkom rozlíšení televízora.
VGA konektor
VGA konektor je veľmi podobný HDMI. S jeho pomocou sa dajú pripojiť staršie počítačové monitory k televízoru a obraz z počítača si tak môžete užiť vo väčšom rozlíšení. Na televízore môžete teda napríklad hrať hry alebo prehrávať stiahnuté filmy.
Čítačka pamäťových kariet
Čítačka pamäťových kariet rozhodne nie je pri televízore nutnosťou a dôvodom, prečo ho zavrhnúť. Ale samozrejme, že je výhodou, keď nemusíte fotky z fotoaparátu prenášať do televízora cez počítač, ale môžete do neho vložiť rovno pamäťovú kartu. Slot na SD kartu je teda za všetkých okolností prednosťou.
Internet a TV
Pripojiť sa cez televízor na internet? Pred rokmi by to bolo úplne nemysliteľné, dnes je to úplne bežné. Ako sme sa už zmieňovali v popise inteligentných televízorov, ich základnou funkciou je pripojenie do siete. Vďaka tomu môžete cez obrazovku surfovať, byť aktívny na Facebooku alebo na YouTube, či hrať s veľkým rozlíšením televíznej obrazovky hry.
Inteligentné televízory a cena
Ako je to s cenami televízorov? Plazmové televízory a LCD televízory sú už staršie, to znamená, že ich hodnota išla výrazne dole. Dá sa povedať, že celý rad sa ich zmestí do sto eur. Na druhej strane, kvalita takýchto prístrojov výrazne pokrivkáva a to nie len preto, že sú staré. V týchto, dnes už značne redukovaných kategóriách, by ste mali hľadať medzi priemernými modelmi, ktorých cena je zhruba 100 – 200 eur. Skutočná kvalita začína od dvesto eur.
Pri LED televízoroch už naozaj veľmi záleží na tom, či je televízor inteligentný alebo nie. Obyčajný LED televízor, ktorý nijako nevyniká, sa bude pohybovať v rovnakých cenových reláciách, ako to bolo pri LCD a plazmových televízoroch. Teda do sto eur pri menej kvalitných prístrojoch, do dvesto pri tých priemernejších a tie veľmi kvalitné prekročia cenu 220 eur. Smart televízory sa však pohybujú v úplne iných číslach (už len preto, koľko pridaných technológií sa v nich nachádza). Tu sa tie najlacnejšie zmestia do štyristo eur. Nie sú to najlepšie modely, ak chcete inteligentný televízor za každú cenu, tak postačia, ale nič extra nečakajte. Lepšie je to v cenových reláciách medzi 500 – 1 200 €, kam patrí väčšina smart televízorov. Sú to veľmi dobré modely, ktorým však, aby boli naozaj špičkové, ešte stále niečo chýba. Cena tých najlepších sa pohybuje nad tisíc dvesto eur.