Príroda v domácnosti - tapety zvierat a prírodné vzory

Tapeta na stenu - listy
zdroj: gettyimages.com

Vzory a farby tapiet sú už v dnešných časoch dokonalé, potešia každé oko. Stačí si ujasniť ladenie miestnosti, prípadne akú korekciu priestoru od tapiet očakávate. Či chcete upraviť tvar miestnosti, svetlosť, či vytvoriť pomyselné zóny. Ak vám záleží na vyznení zariadenia, nedajte tapetám šancu, aby zámer pokazili. Tmavšie zariadenie lepšie vyniká na podklade s jemnými farbami a drobnejšími vzormi. Svetlý nábytok zasa vhodne doplnia aj odvážnejšie farby a vzory tapiet.

...

Príroda v interiéri

Motívy rastlín a prírodný štýl
Motívy rastlín bývajú na tapetách na rozdiel od minulosti v sýtejších farbách, väčších vzoroch, a dokonca znesú aj kombináciu vzorov. Odvážnejšie vyhotovenia striedajú motívy rastlín s pásikmi. Pestré dekory kvetov sa zvyknú aplikovať v menších priestoroch iba na jednej stene, ako akcent v sprievode jednofarebných stien. Tapety sa pri tom striedajú aj s maľovkou. Škoda je však nevyužiť tapety na všetkých stenách. Pôsobia nie len teplejšie ako maľovka, ale aj pri tapetách v jednom farebnom odtieni si môžete zvoliť zaujímavé plastické efekty. Ak stavíte na výrazné vzory na stenách, oplatí sa zopakovať ten istý vzor aj na závesoch. Z priestoru tak vytvoríte dokonalý celok. Stačí sa na možnosť zladenia tapety a textilu informovať u predajcov. Moderná doba nahráva prírodným materiálom, akými sú drevo, hlina, kameň či prútie. Ľudia sa opäť vracajú k naturálnym farbám a vzorom – a to platí aj pri tapetách. Takmer dokonalé zobrazenie rôznych odtieňov dreva či tehly vytvorí vo vašom interiéri neopakovateľné ča­ro.

Na nerozoznanie
Výhoda je, že tapety sú skvelí imitátori. Vytvoria dokonalú ilúziu prírodných materiálov. Žiadaný je nie len kameň či tehla, ale trendové je aj drevo. pomocou nich navodíte aj v paneláku príjemnú chalupársku atmosféru či dodáte hĺbku stenám. Dekor kameňa interiér opticky schladí. Motív dreva dokáže zasa opak. Hoci sa prírodný materiál na stenách v minulosti kombinoval skôr so sedliackym či etnoštýlom, dnes bez problému dopĺňa aj moderný nábytok. Aj keď len ako imitácia na tapete a ako akcent na jednej stene.

Večná čierno-biela
Táto kombinácia je nadčasová a stále v pozornosti dizajnérov. Dalo by sa o nej povedať, že nič nepokazí. Dokáže zapôsobiť vo forme perokresby, písma, klasického aj geometrického vzoru. Hodí sa ku klasickému aj modernému zariadeniu, stačí vybrať primeraný vzor. Ak pridáte na farebnosti nábytku, presuniete pozornosť zo steny na zariadenie. Prísnu čierno-bielu kombináciu.

Pozrite si tapety v týchto e-shopoch:

Klasika aj retro
Výrobcovia znovu siahajú po klasických vzoroch aj retroštýle. Zatiaľ čo klasický vzor vytvára vhodnú kulisu pre elegantné zariadenie s noblesou, retro s výraznými geometrickými vzormi očakáva moderné jednoduché línie nábytku s prvkami z 50-tych rokov. Tradičné vzory nájdete skôr v tlmených farbách od krémovej až po čiernu, zato retro sa rado prezentuje v nápadných odtieňoch. Klasike pristane štýlový nábytok s oblinami v kombinácii s krištáľom, sklom a zrkadlami. Moderné pestré vzory privítajú drevo a plast. Pokojne aj vo farbách opakujúcich sa na tapetách. Ak chcete dať dôraz na použitý dizajn, siahnite po kontrastnom tmavšom alebo bielom nábytku.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: