Pretvorte obyčajný sud na dažďovú vodu na mrazuvzdorný. S týmito tipmi vám nepraskne

sud na dažďovú vodu
sud na dažďovú vodu Foto: www.shutterstock.com

Zber dažďovej vody je obrovskou výhodou najmä pre nadšencov záhradkárčenia, pretože ušetrí značné množstvo pitnej vody. Ak však chceme sud plný dažďovej vody využívať aj počas chladných dní, stretávame sa s otázkou, ako zabezpečiť, aby v ňom voda nezamrzla. Pri silných mrazoch totiž v každom type sudu môže zamrznutá voda rozpínať steny a privodiť praskliny. Existuje však niekoľko spôsobov, ako tomu aspoň čiastočne predísť, hoci stopercentné záruky neexistujú. Prečítajte si tipy, ako sud lepšie ochrániť a prípadne si tak predĺžiť jeho využitie aj v zime.

V čom spočíva hrozba mrazu?

Každý, kto niekedy zabudol vyprázdniť vonkajší sud, hadicu alebo aj obyčajnú nádobu na vodu, sa pravdepodobne stretol s nepríjemným výsledkom v podobe prasknutia. Pri premene vody na ľad sa objem zväčšuje, čo vyvoláva značný tlak na steny nádoby. Materiál sudu, či už plast, kov alebo drevo, potom môže ľahko podľahnúť. Preto sa väčšina záhradkárov pri prípravách na zimu uchyľuje k tomu najistejšiemu kroku – vypustiť vodu a odpojiť sud od odkvapov. Ak však chcete dažďovú vodu využívať aj na drobné zimné práce, existujú spôsoby, ako riziko prasknutia aspoň minimalizovať.

Zateplenie: Prvý obranný krok

Kľúč k úspechu mnohých majiteľov sudov spočíva v dôkladnej tepelnej izolácii. Rôzne bežné materiály, ako je bublinková fólia, termoizolačná vrstva či hrubá deka, môžu vytvoriť pomerne efektívnu bariéru proti prenikaniu chladu. Pri použití kartónov alebo slamy navyše vznikne dodatočná vzduchová vrstva. Platí, že čím hrubšia vrstva izolácie, tým lepšie chránený sud.

Pre optimálny účinok je vhodné, ak sa sud nedotýka priamo zeme. Môžete ho položiť na drevenú paletu alebo iný podstavec, čím sa zníži riziko, že k nemu prenikne chlad odspodu. Ide o jednoduché, no účinné riešenie, ktoré stojí za pokus v prípade, že chcete vodu v sude využiť napríklad na polievanie v menej mrazivých dňoch zimy.

Zapustenie sudu do zeme: Ekologické, no náročnejšie

Ďalšou možnosťou je zapustiť sud či inú nádobu do pôdy. V hĺbke je teplota o niečo stabilnejšia ako na povrchu, a tým sa zmenšuje pravdepodobnosť, že voda úplne zamrzne. Tento postup je však treba naplánovať a premyslieť dopredu, pretože vykopanie jamy a následné zapustenie sudu je práca na dlhšie. Navyše, po zapustení sudu už spravidla nebýva jednoduché ho vybrať alebo presunúť.

Pokiaľ sa rozhodnete pre zapustený sud, neobídete sa bez plánu, ako z neho vodu odčerpáte, keďže gravitácia môže samospádom dostať vodu len do určitej úrovne. Pravdepodobne bude nutné zakúpiť menšie čerpadlo (v prípade, že nepoužijete elektrické zariadenie, bude to trochu komplikovanejšie). Tento spôsob je však ideálny pre tých, ktorí chcú dlhodobé riešenie a majú možnosť realizovať úpravy terénu.

Ohrievanie vody: Riešenie pre vytrvalých

Pri predstave, že v zime bude voda príjemne teplá, sa mnohí pousmejú, no v skutočnosti sa dá použiť menší ohrievač z akvária. Tieto ohrievacie tyče sú zvyknuté udržiavať stabilnú teplotu vody v prostredí s rybičkami, no pri vonkajších teplotách pod bodom mrazu sú vystavené neporovnateľne ťažším podmienkam.

Úspešnosť tejto metódy závisí od viacerých faktorov: kapacity sudu, výkonu ohrievača a najmä teplotných výkyvov v priebehu zimy. Je tiež nevyhnutné mať v blízkosti dostupný zdroj elektriny. Rátajte pritom s tým, že ohrievač môže byť v silnom mraze vystavený extrémnym zaťaženiam a jeho životnosť sa tým skráti. Napriek tomu ide o variant, ktorý sa dá zrealizovať pri menších nádobách bez extrémnych nákladov na obstaranie i prevádzku.

Pohyb vody ako prevencia pred zamrznutím

Ďalší nečakaný, no efektívny spôsob, ako znížiť pravdepodobnosť vytvorenia hrubej ľadovej vrstvy, je udržať vodu v pohybe. Ak ste si niekedy všimli, že tečúca voda v potoku alebo rieke zvykne v zime zamrznúť menej ochotne ako stojatá, nie je to náhoda. Pri miernom prúdení alebo rozvírení vody sa ľad tvorí ťažšie.

Môžete preto do sudu nainštalovať menšie čerpadlo alebo dokonca fontánku určenú do jazierok. Voda bude cirkulovať, čo sťaží zamŕzanie hladiny. Existujú aj zariadenia na solárny pohon, avšak v zimnom období nie je vždy dostatok slnečného žiarenia a v noci fontánka úplne prestane pracovať – a práve v nočných hodinách bývajú teploty najnižšie. Napriek tomu môže byť táto možnosť zaujímavá aspoň ako doplnková ochrana proti mrazu.

Neexistuje stopercentné riešenie, no dá sa prasknutiu predísť

Hoci každý z uvedených spôsobov zvyšuje šancu, že vám sud na dažďovú vodu nepraskne, úplnú istotu zaručiť nemožno. Klíma je v rôznych regiónoch odlišná a obzvlášť v období silných alebo dlhodobých mrazov sa môžu vyskytnúť situácie, ktoré žiadny z týchto trikov neprekoná.

Ak si nechcete pridávať starosti s opravou prasknutého sudu či kúpu nového, najbezpečnejším riešením stále zostáva tradičný postup – odpojiť sud od odkvapového systému, vypustiť zvyšnú vodu a zariadiť mu zimný „oddych“. Pre tých, ktorí chcú za každú cenu využívať dažďovú vodu aj v zime, však môžu vyššie spomenuté spôsoby predstavovať kompromis medzi úplným vypustením a rizikom poškodenia.

Pamätajte, že úsilie venované príprave a ochrane sudu sa vám môže vyplatiť – či už v podobe menších výdavkov za vodu, alebo v zachovaní technického stavu vášho príslušenstva na dlhší čas. Niekedy sa oplatí vyskúšať aj neštandardné metódy, pretože za určitých okolností sa aspoň čiastočne vyhnete tvorbe ľadu a predĺžite použiteľnosť sudu.

Nech sa už rozhodnete pre čokoľvek, vždy sledujte reálnu teplotu, stav vody a materiál sudu. V prípade extrémnych mrazov je najrozumnejšie prispôsobiť sa situácii a vodu vypustiť, aby ste si ušetrili nepríjemné prekvapenia. S trochou trpezlivosti a kreativity však môžete získať zopár navyše dni, keď využijete nazbieranú dažďovú vodu aj uprostred chladného obdobia.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať