Potravinová skriňa alebo špajza?

Potravinová skriňa - špajza
zdroj: gettyimages.com

A spotrebiče majú svoje miesto…

Názov potravinovej skrine je síce odvodený od slova potraviny, ale neplní iba funkciu ich uskladnenia. Vyznačuje sa väčšími rozmermi, konkrétne ide o časť nábytku kuchynskej linky, ktorá siaha až k horným skrinkám kuchyne. V prípade výroby na mieru môže siahať až ku stropu (vtedy je nevýhodou náročnejší prístup k potravinám).

...

Jej súčasťou môžu byť aj zabudované spotrebiče, ako napríklad chladnička, no najčastejšie rúra na pečenie a mikrovlnná rúra. Keďže odporúčané umiestnenie rúry na pečenie je na úrovni výšky vašich očí, potravinová skriňa je jej ideálnym riešením. Zabudované spotrebiče v takejto skrini môžu byť aj v kombinácii ďalších zásuviek alebo skriniek. Všetko závisí od výšky skrinky.

Prehľadnosť potravinových zásob

Vďaka svojej veľkosti ponúka skriňa na potraviny dostatočný úložný priestor. Bola by škoda využiť ho iba na obyčajné police. Keďže tieto skrine majú hĺbku cca 60 cm, niekedy aj viac, k potravinám umiestneným v zadnej časti políc by ste mohli mať sťažený prístup. Niekedy potrebujete jedlo pripraviť urýchlene a každá minúta sa počíta.

Preto je v tomto prípade ideálnym riešením využitie špeciálnych úložných systémov a košov kuchynských skriniek. Výsuvné mechanizmy zaručia, že máte prehľad v zásobách a hľadané potraviny ihneď k dispozícii. Dvierka potravinovej skrine sú buď pevne spojené s konštrukciou mechanizmu, alebo ich môžete otvoriť samostatne a úložný systém následne vysunúť. Tak sa vám naskytne pohľad na všetky potraviny, prehľadne usporiadané s efektívnym riešením „poschodí“.

Potravinové skrine nemusia vynikať veľkou šírkou. Výborne poslúžia aj ich úzke varianty, vhodné napríklad na rôzne dózy a nádoby s cestovinami, koreninami a pod. Samozrejme, počítať musíte s navýšením rozpočtu kuchynskej linky. Ak sa však rozhodnete pre takéto riešenie, svoj výber neoľutujete.

Špajza / komora

Ocenia ju najmä gazdinky, ktoré sa venujú napríklad sterilizovaniu potravín a potrebujú väčšie úložné priestory na ich uskladnenie, no nielen tie. Primárnou funkciou komory bolo odjakživa udržiavanie potravín v chlade. V podstate zastupovala dnešné chladničky. Rovnaký účel plní stále, aj keď len čiastočne. Práve preto sa odporúča orientácia na sever a aspoň jedna z jej stien by mala byť vonkajšia. Odvetrávanie prostredníctvom okna je bežná vec a samozrejmosť. V opačnom prípade, napríklad pri umiestnení špajze pod schodmi, je alternatívou tzv. nútené vetranie.

Keďže slúži na skladovanie potravín, vyžaduje si aj vhodný prístup k nim. Bezprostredná blízkosť kuchyne je povinnosťou. Dvere do špajze nemusia byť len klasických rozmerov. Zvoliť si môžete napríklad posuvné široké dvere, a tak aj v prípade menšej komory nájdete ihneď čo hľadáte.

Aby ste požadovaný chlad v komore udržali, odporúčame zvoliť kamennú dlažbu. Vhodné sú taktiež podlahy z PVC alebo keramické dlažby. Špajza veľmi neobľubuje svetlo. Naopak, čím menej svetla, tým lepšie. Je to jedna z mála miestností v domácnosti, kde platí toto pravidlo. Samozrejme, hovoríme o prirodzenom svetle. Vhodnému osvetleniu sa nevyhnete. Potraviny chcete predsa nájsť ihneď.

Komora nemusí byť nutne veľká, aby poskytla  dostatok úložných priestorov. Praktické regály alebo celoplošné policové zostavy siahajúce až ku stropu ponúknu dostatok miesta pre všetky zásoby a aj kuchynské náčinie. Snažte sa využiť každý kút. Zoženiete množstvo rohových regálov, prípadne si môžete dať vyrobiť police na mieru a prispôsobiť ich veľkosti špajzy. Dokonca môžete kombinovať aj rôznu hĺbku políc a využiť tak aj ťažšie dostupné miesta.

Pozrite si policové regály v týchto e-shopoch:

Ktorá?

Jednoznačného víťaza si musíte zvoliť individuálne. Záleží totiž na viacerých faktoroch a vyhovujúcich podmienkach. Gazdinky zaľúbené do vytvárania domácich lekvárov, zaváranín a pod. určite ocenia priestory komory. Možno práve vy máte otvorenú dispozíciu kuchyne a obývačky, pričom je kuchyňa menších rozmerov, ale jej súčasťou je špajza. V takomto prípade môže táto malá miestnosť slúžiť nielen na uskladnenie potravín, ale tiež na rôzne kuchynské náčinie, potravinové misky, pitné zásoby, na chladenie vína či na miesto pre kuchynských pomocníkov a robotov.

V niektorých domácnostiach sa súčasťou kuchyne nestala iba komora. Potravinová skriňa si tu taktiež našla svoje využitie, a to najmä kvôli prehľadnosti. Ak si však nemôžete dovoliť obe, či nemáte priestor ani na špajzu, potravinová skriňa poslúži ako plnohodnotná náhrada. Ak sa vám stále máli úložných priestorov, súčasťou kuchyne môžu byť aj viaceré potravinové skrine.

Ak to priestor dovoľuje, niekedy sa oplatí radšej špajzu oželieť, pridať metre kuchyni a do nej zapracovať tzv. špajzovú skriňu. Takáto multifunkčná skriňa je ideálnym riešením nielen pre rozmerné miestnosti. Nech už ste sa rozhodli pre potravinovú skriňu, špajzu či ich kombináciu, vyberajte tak, aby bola/boli optimálnym riešením pre vaše individuálne požiadavky.

Pozrite si aj tieto regály:

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať