Podlaha do kúpeľne musí splniť náročné kritériá

Podlaha do kúpeľne
zdroj: gettyimages.com

Ponuka podláh do kúpeľne je skutočne bohatá. V minulosti sa ľudia držali zásady, že do kúpeľne patrí výlučne keramická dlažba. Našťastie dnes už tento mýtus dávno neplatí a vy si môžete pokojne vyberať z pestrej ponuky prírodných materiálov (kameň, drevo), vinylov a laminátov, až po liate betónové a syntetické povrchy. Farbu, imitácie, vzory aj štruktúru viete prispôsobiť vašim najtajnejším predstavám. Dizajn podlahy je určite dôležitý, avšak svoj výber mu rozhodne nepodriaďte. Podlaha do kúpeľne musí spĺňať omnoho náročnejšie kritériá, akými sú odolnosť voči vlhkosti a priamemu pôsobeniu vody, jednoduchá údržba, bezpečnosť, životnosť, ale aj tepelné a izolačné vlastnosti.

...

Zorientujte sa v širokej ponuke podláh do kúpeľne

Každý majiteľ preferuje niečo iné a má odlišné požiadavky na dizajn, ako aj na funkčnosť podlahy do kúpeľne. Keďže ponuka je naozaj široká, prinášame vám stručný prehľad aktuálne dostupných typov podláh s priblížením pozitívnych aj negatívnych stránok.

Keramická a kamenná dlažba
Keramická dlažba patrí k najobľúbenejším typom kúpeľňových podláh. Súvisí to s pomerne nízkou cenou, dostupnosťou a možnosťou veľkého výberu. Ak si zariaďujete kúpeľňu podľa vopred navrhnutého dizajnu, k obkladom dostávate automaticky aj návrh dlažby v rovnakom dizajne aj farbe. Keramickú dlažbu však nájdete v najrozmanitejších farbách, štruktúrach aj dekoroch. Jednoducho ju uložíte, je nenáročná na údržbu a dobre tepelne vodivá, v prípade podlahového kúrenia. Nedostatkom zostáva krehkosť a menšie rozmery jednotlivých kociek.

Snívate o elegantnom dizajne a odolnom veľko-formáte? Potom radšej siahnite po gresovej alebo kamennej dlažbe.
gres – nazývaný aj umelý kameň. V súčasnosti patrí k najpopulárnejším typom podláh do kúpeľne. Je pevný, odolný voči oteru a nasiaknutiu vody, ale aj voči chemickému a mechanickému poškodeniu. Je dostupný v rôznych veľkostiach a v presných rozmeroch, ktoré umožňujú bezškárovú pokládku, prípadne len minimálnu škáru. Nájdete ho v glazúrovanej, leštenej aj matnej podobe, v rôznych farbách a motívoch. Je cenovo náročnejší.
kamenná dlažba – vytvára originálny povrch s jedinečnou kresbou a je tým najluxusnejším typom podlahy, aký si viete dopriať. Je pachovo neutrálna a teda vhodná pre alergikov, vysoko odolná s takmer nekonečnou životnosťou. Má vynikajúce akumulačné vlastnosti. Výrazne vám zaťaží rodinný rozpočet a bez pomoci odborníkov ju určite nepoložíte.

Drevená podlaha
Do kúpeľne vám prinesie hotový pôžitok. Prírodné drevo s neodolateľnou vôňou má totiž tú správnu teplotu pre bosé nohy. Drevo má však aj dobré tepelné a izolačné vlastnosti. V prípade drevených podláh do kúpeľne siahajú výrobcovia po olejnatých a exotických drevinách. Drevená podlaha je finančne náročnou investíciou. Jej položenie vyžaduje prácu odborníka a rátajte aj so zvýšenými nárokmi na údržbu. Po uložení sa musí drevo impregnovať a napustiť špeciálnymi olejmi a lakmi. Nároky na starostlivosť budú pravidelnou záležitosťou, ak chcete mať podlahu odolnú voči vode a nadmernej vlhkosti.

Laminátová podlaha
Je cenovo dostupná a jednoduchá na inštaláciu. V prípade kúpeľne hovoríme o špeciálnom type laminátovej podlahy, prispôsobenom pre prostredie so zvýšenou vlhkosťou. Povrch je ošetrený protišmykovými prostriedkami, alebo špeciálnou úpravou vzhľadu. Nájdete ju vo všetkých dostupných odtieňoch dreva. Nevýhodou je vyššia náchylnosť na poškodenie, ktoré opravíte už len veľmi ťažko.

Vinylová podlaha
Ide o pomerne nový typ podláh, ktoré sú cenovo dostupné a veľmi vhodné práve do kúpeľne. Táto podlaha sa dá veľmi ľahko položiť, je vodeodolná, odolná voči poškriabaniu a nenáročná na údržbu. Pred aplikovaním vinylovej podlahy musíte mať dokonale upravený a rovný podkladový povrch.Výmena poškodenej lamely je pomerne jednoduchá, avšak podlahu ako celok nie je možné renovovať ani opraviť.

Korková podlaha
Má výborné tepelné a zvukovo-izolačné vlastnosti. Ide o materiál s mäkkým povrchom, príjemným na státie. Ďalšou pozitívnou vlastnosťou je systém tvarovej pamäte. Je jednoduchá na aplikáciu. Odolnosť voči vode a mechanickému poškodeniu dosiahnete špeciálnym keramickým lakom, ktorý sa aplikuje ihneď po uložení podlahy. Korková podlaha je nehorľavá, antistatická, protišmyková a vhodná pre alergikov. Nevýhodou je fakt, že tento typ podlahy nenájdete v bielych a veľmi svetlých odtieňoch. Má nízku farebnú stálosť a vyžaduje občasné prelakovanie.

Linoleum
Ide o stopercentne prírodný materiál. Má jednoliaty povrch a prípadné spoje sa pre dokonalú vodeodolnosť zvárajú. Linoleum je pórovité, vyžaduje preto povrchovú úpravu živicovým náterom, alebo voskovaním. Nájdete ho takmer vo všetkých farbách a vzoroch. Taktiež vyžaduje pred aplikáciou dokonale rovný povrch. Menšia odolnosť voči mechanickému poškodeniu.

Liata podlaha
Vyznačuje sa elegantným povrchom a čistým prevedením. Ide o štýlové a dizajnové riešenie pre minimalistické kúpeľne, v ktorých chcene docieliť dokonale rovný povrch bez škár. Vyberať si môžete z viacerých typov. Každý sa aplikuje vylievaním pre dokonale rovný povrch v dizajne podľa zvoleného typu. V ponuke sú jednofarebné varianty, varianty v tisíckach odtieňov, imitácie mramoru, kameňa, dreva a iné farebné kombinácie, v lesklom aj matnom prevedení. V ponuke nájdete aj liatu podlahu so vzorom, alebo grafikou na mieru, zaliatymi predmetmi, alebo LED osvetlením. Všetky druhy liatych podláh sú kombinovateľné s podlahovým kúrením. V prípade vysoko lesklých liatych podláh je náročnejšia ich údržba. Viac totiž vyniknú šmuhy aj jemné škrabance.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: