Návrh, ako môže vyzerať úžitková záhrada

Úžitková záhrada
zdroj: gettyimages.com

Záhrada je nielen miestom pre oddych a kvitnúce záhony. Mala by nám prinášať aj úžitok. Toto pravidlo sa týka predovšetkým vidieka. Najmä tu totiž dominujú úžitkové záhrady s ovocnými sadmi a zeleninovými záhonmi. Inšpirujte sa.

Či už ste začínajúci alebo skúsený záhradkár, všetci sa zhodneme na tom, že bohatá úroda zeleniny vie potešiť každého. Ak do záhrady vložíte trocha úsilia a využijete tie správne techniky, úroda a vaša radosť bude tento rok ešte väčšia.

...

Keď záhrada prináša oddych aj úžitok

Najspoľahlivejšou cestou ako zvýšiť a skvalitniť úrodu v zeleninovej záhrade je redukcia priestoru medzi rastlinami. Bude to však fungovať len vtedy, ak si zriadite trvalo vyvýšené záhony a hriadky, ktoré sú úrodnejšie. Tajomstvom ich vyššej úrodnosti je fakt, že sa každoročne nepreorávajú a ich kultivácia je minimálna, takže sa nenaruší biologická aktivita v pôde (mikróby, dážďovky), ktorá robí pôdu úrodnejšou a priepustnejšou pre korene rastlín.

Ďalšou výhodou vyvýšených záhonov je ich praktickosť – pôda sa nepresúva von z hriadok, záhrada je usporiadanejšia, máme viac priestoru na prácu a šetria aj naše chrbty. Trvalo vyvýšené záhony si môžeme zhotoviť z ľubovoľných materiálov (drevo, tehly, betónové tvárnice atď.) v ľubovoľnej výške podľa preferencií. Šírka záhonov by mala byť taká, aby ste do stredu záhonu dosiahli pohodlne z každej strany (cca. 75 cm). Veľa ľudí so založením trvalo vyvýšených záhonov váha, z obavy, že takéto záhony im zaberú viac miesta a nebudú môcť využiť celú plochu na sadenie. Opak je však pravdou, pretože záhony produktivitu vašej záhrady zvýšia.

Niektoré druhy zeleniny rastú lepšie s oporou. Vyhovujú im ploty, palice, mriežky a iné štruktúry. Rastom do výšky a nie do šírky vyprodukujú rastliny väčšiu úrodu na štvorcový meter a taktiež budú menej trpieť chorobami. Rastliny ktoré majú radi oporu sú:

  • Paradajky – zvoľte si variety, ktoré budú rásť a produkovať plody, niekedy aj do prvých mrazov. Pestujte ich na drôtených klietkach alebo na dvojmetrových paliciach
  • Ťahavá fazuľa a hrach – aj keď oproti kríkovým formám im trvá dlhšie kým dozrejú, úrodu produkujú dlhšie, niekedy až do prvých mrazov
  • Uhorky – ťahavým varietám sa dobre darí na plotoch a mriežkach. Ich plody sú rovnejšie a uniformnejšie
  • Tekvice, cukety a melóny – tieto dlhosezónne rastliny potrebujú oporu prispôsobenú na ťažkú váhu. Väčšie plody budú tiež potrebovať látkové závesy, aby mali oporu

Ak si sezónu nenaplánujeme, budeme mať v určitom období zeleniny nedostatok a inokedy zasa prebytok, ktorý nebudeme schopní využiť. Na rozvrhnutie úrody existujú dva spôsoby – oba sú veľmi jednoduché. Postupné sadenie rovnakej variety zeleniny napríklad v týždňových intervaloch, alebo sadenie skorších, stredných a neskorých variet v rovnakom čase. Takto si úrodu rozvrhneme na dlhšie časové obdobie. Keď už rastlina dorodila, nahraďte ju inou. Napríklad po dozretí jarného šalátu, nasaďte na rovnaké miesto kríčkovú fazuľu a po odrodení môžete na rovnaké miesto opäť zasadiť zeleninu, ktorá znáša chladnejšiu klímu (šalát, špenát, reďkovka).

Niektoré rastliny rastú rýchlejšie ako iné a navyše môžu benefitovať zo vzájomnej spoločnosti (môžu si poskytovať tieň, odpudzovať škodcov, hnojiť pôdu, prípadne poskytovať oporu). Napríklad, ak vysadíte reďkovky a mrkvu na rovnaké miesto, reďkovky dozrejú za približne 30 dní, vtedy bude mrkva ešte maličká. Ďalšou možnosťou je kombinovať ťahavé formy zeleniny (napríklad paradajky) s prízemnými rastlinami (tekvica/cuketa). Takýchto spoločných foriem pestovania je niekoľko druhov. Medzi najznámejšie patria: kukurica spolu s hrachom/fazuľou a tekvicou/reďkovkou, alebo kombinácia rýchlo a pomaly dozrievajúcej zeleniny, ako šalát s paradajkami alebo reďkovka s kukuricou.

  • Používajte skleník – skleník je rokmi overená metóda ako zvýšiť produktivitu v záhrade a predĺžiť si sezónu. Môžu sa v ňom pestovať aj teplomilnejšie druhy a na jar nám poslúži aj na pestovanie priesad. Postavte si ho dostatočne vysoký pre ťahavé rastliny, ako sú paradajky a uhorky
  • Používajte priesady – doma alebo v skleníku predpestované priesady vám ušetria čas potrebný na vzklíčenie rastlín

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať